Poradnik - Maluch - Pokój malucha

Nawilżacze powietrza

Pokój malucha

Zdjęcia: Fotolia

Sezon grzewczy sprawia, że wilgotność w powietrzu znacznie się obniża. Ma to niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Warto jednak, zwłaszcza w dziecięcym pokoju, wypróbować sprawdzone sposoby zwiększające wilgotność.

Czy suche powietrze ma wpływ na dziecko?

Ma, nawet duży. Z czego to wynika? Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest wilgotność powietrza. Jest niczym innym jak zawartością pary wodnej w powietrzu. Suche powietrze sprawia, że kurz i roztocza unoszą się w nim, a wilgoć powoduje, że opadają. Suche powietrze, a w szczególności unoszący się w nim kurz, przysparza wielu dolegliwości:

 • Wysuszenie śluzówek górnych dróg oddechowych, zwłaszcza gardła i nosa - pojawia się katar, oddychanie przez nos jest utrudnione i zwiększa się podatność na infekcje. Suche powietrze wysusza nie tylko śluzówkę, ale też rzęski. Zadaniem rzęsek jest oczyszczanie wdychanego powietrza. Jeśli nie są odpowiednio nawilżone, nie spełniają swej funkcji, co z kolei nie stwarza ochrony przed wirusami, bakteriami i zanieczyszczeniami.
 • Katar, kaszel, ostatecznie alergie,
 • Swędzenie i zaczerwienienie oczu, 
 • Suchość skóry - słabe nawilżenie skóry osłabia jej barierę ochronną, w wyniku czego staje się przesuszona, podrażniona i swędząca,
 • Zaburzenia snu - niespokojny sen jest bezpośrednim efektem kataru i utrudnionego oddychania. Suche powietrze w pokoju, w którym śpimy nie tylko nie sprzyja zasypianiu, ale też powoduje częste wybudzanie się.

Mierzenie wilgotności w pomieszczeniu

Jeśli odnosimy wrażenie, że w danym pomieszczeniu jest obniżona wilgotność powietrza, możemy zbadać jej poziom. Urządzeniem, które do tego służy jest higrometr, inaczej wilgotnościomierz. Obecnie, najpopularniejsze są elektroniczne, które posiadają dodatkowe funkcje, np. wskazanie temperatury powietrza, czy najwyższej i najniższej osiągniętej temperatury.

Badanie wilgotności, przed zastosowaniem nawilżania, jest o tyle ważne, że z nawilżaniem nie można przesadzać. Optymalny zakres wilgotności zamyka się w przedziale od 40 do 60 proc. Jeśli spowodujemy podwyższenie wilgotności ponad tę normę, możemy przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów.

mama z dzieckiem

Podnosimy wilgotność w pomieszczeniu

Sposobów na podniesienie wilgotności w pomieszczeniu mamy wiele. Warto jest sięgnąć po kilka jednocześnie:

Optymalna temperatura w pokoju

 • niby taki oczywisty sposób, ale jakże często nieprzestrzegany! Pokój, w którym śpimy, a w szczególności pokój dziecka, nie może być przegrzewany. Optymalną temperaturą jest 20-22°C, choć zdarza się, że niektórym szkrabom najlepiej śpi się w temperaturze nawet poniżej 20°C. Jeśli natomiast temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie wyższym od optymalnego, sytuacji nie poprawi nawet najlepszy nawilżacz. Wtedy możemy doprowadzić do niezmiernie szkodliwej parówki, w której ciepło i wilgoć powodują rozwój pleśni.

Odpowiednia wentylacja pokoju

 • codzienne wietrzenie każdego pomieszczenia jest po prostu niezbędne, także w okresie zimowym, gdy powietrze na dworze jest zawsze wilgotniejsze. Najlepsze efekty przynosi wietrzenie regularne, przynajmniej dwa razy dziennie, a w szczególności na godzinę lub dwie przed położeniem się spać.
dziecko przy kaloryferze

Wilgotne ręczniki

 • rozwieszamy je zwłaszcza na kaloryferze, ponieważ parujące powietrze świetnie nawilża pokój. Jest jeden warunek - wysuszone ręczniki muszą być ponownie namaczane. Suszenie uwalnia wilgoć. Na łóżeczku warto jest rozwiesić zwilżone pieluchy tetrowe, oczywiście, z dala od główki dziecka i poza zasięgiem jego rączek. Mokre ręczniki można też dodatkowo skrapiać olejkami eterycznymi. Uważajmy jednak, bo maluchy reagują czasem nadwrażliwością na niektóre olejki.

Kamionki z wodą na kaloryferze 

 • metoda ta ma grono przeciwników, którzy twierdzą, że pojemniczki z wodą sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni. Działanie kamionki jest słabsze w porównaniu z rozwieszonymi mokrymi ręcznikami - woda paruje z niej wolniej.

Nawilżacze powietrza

Urządzenia, których zadaniem jest właśnie zwiększanie wilgotności w pomieszczeniu. Podstawą ich działania jest woda. Wybór nawilżacza powietrza może okazać się nie być wcale taki łatwy. W ofercie sklepowej mamy kilka rodzajów, m.in. nawilżacze parowe, ewaporacyjne czy ultradźwiękowe.

 • Nawilżacze parowe (inaczej termiczne) mają grzałkę. Woda w takim nawilżaczu gotuje się, a do pokoju wpuszczana jest gorąca para wodna. Ze względu na tę parę urządzenie jest niebezpieczne i trzeba je trzymać z dala od dzieci. 
 • Nawilżacze ewaporacyjne posiadają filtr i turbinkę tłoczącą powietrze. Filtr, przez który przechodzi powietrze, oczyszcza je i nawilża.
 • W nawilżaczach ultradźwiękowych z kolei cząsteczki wody są rozbijane przez ultradźwięki. Powietrze w pomieszczaniu jest nawilżane tworzącą się chłodną mgiełką.

Decydując się na zakup wybranego modelu nawilżacza warto jest upewnić się, czy można dodatkowo zastosować olejki eteryczne. Taką opcję przewidują przede wszystkim nawilżacze parowe i ewaporacyjne. Dla niektórych alergików dobrym rozwiązaniem będzie zakup nawilżacza z dodatkową opcją inhalacji. Bez względu na rodzaj stosowanego nawilżacza, ważne jest sięgnięcie też po inne, wspomniane sposoby. Żadne urządzenie nie może bowiem być włączone codziennie, przez całą dobę.

Anna Chmielewska

Zobacz też:

Pozostałe porady

Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało we własnym pokoju. To w nim będzie spało, bawiło się, uczyło, a w przyszłości spędzało czas ze swoimi gośćmi. Jak urządzić kącik dla nowego domownika?

Czytaj dalej
Urządzamy kącik do zabawy

Pokój malucha

W czasie deszczu dzieci się nudzą - śpiewała Barbara Kraftówna. Ale przecież wcale tak być nie musi. Stwórzmy maluchowi taki kącik do zabawy, żeby na nudę nie było w nim miejsca. Nawet w najgorszą pogodę.

Czytaj dalej
Rodzeństwo we wspólnym pokoju

Pokój malucha

Mieszkanie w jednym pokoju daje wiele radości i bardzo zbliża rodzeństwo, dlaczego więc mielibyśmy swoim dzieciom tego odmawiać. Wspólny pokój to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli różnica wieku nie przekracza trzech lat.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Zapiekane papryczki faszerowane twarożkiem kanapkowo-sernikowym Mój Ulubiony

Zdrowie i odżywianie

Te apetyczne faszerowane papryczki najlepiej smakują na ciepło, bez dodatków. ... Czytaj dalej
Czy każdy z nas powinien pić tyle samo?

Odżywianie w ciąży

Woda jest niezbędnym elementem naszego codziennego jadłospisu, bez względu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie