Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele kryteriów, aby nie wyrządzić stópkom szkody. Buciki muszą być dobre. Jednak co to właściwie oznacza?

Dziecko zaczyna chodzić i wtedy zaczynamy się zastanawiać nad wyborem bucików dla niego. Kupujmy je do noszenia i w domu, i na dworze. Okres do 3. roku życia jest szczególnie ważny w kształtowaniu się stopy, która znacznie się wydłuża, ale proces kostnienia nie jest jeszcze ukończony.

Dobór butów dla dziecka jest niezwykle istotną sprawą, gdyż w pierwszych latach życia kształtuje się stopa, wytwarzają się wzorce chodzenia, biegania i innych sposobów poruszania - podkreśla Weronika Szaj, fizjoterapeutka.

maluszek trzyma bucik- Doświadczenia czuciowe (dotyk powierzchowny oraz czucie własnego ciała) i równoważne stymulują mięśnie stopy do pracy, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju więzadeł, mięśni i stawów. Małe stópki powinny wykonywać dużo zróżnicowanych ruchów podczas odpychania się, chodzenia w bok, w przód, skakania, wspinania się, jazdy na rowerku biegowym itp. Głównym zadaniem butów powinno być nie przeszkadzanie małemu odkrywcy - dodaje.

Niektóre etapy, np. pozornego płaskostopia, wcale nie wymagają stosowania specjalnych butów czy wkładek. Do około 4. roku życia występują w stopie tzw. poduszeczki tłuszczowe, z których największa, po stronie przyśrodkowej, wywołuje właśnie wrażenie płaskostopia.

Idealne obuwie nie zakłóca prawidłowego rozwoju stopy i pełni funkcję profilaktyczną. Dobre buty są też nowymi butami. Najwięcej szkody małym stópkom może wyrządzić obuwie już wcześniej noszone przez inne dziecko, choćby rodzeństwo. Z zewnątrz but "przechodzony" wcale nie musi wyglądać na zniszczony, ale każdy maluch ma inny kształt stopy (szeroka, średnia, szczupła).

Zaczynamy od rozmiaru

Raczej nie podejmujmy się ustalania rozmiaru na własną rękę, przy zastosowaniu babcinych sposobów (sznurka czy patyczka). Przed zakupem obuwie musi być zawsze przymierzone. Większość sklepów z butami dysponuje specjalnymi miarkami, wskazującymi długość stopy, lub przyklejonymi do podłogi śladami, na których dziecko musi stanąć.

Określenie rozmiaru jest bardzo ważne, ponieważ maluch rzadko powie, że coś go uwiera. Poza tym trzeba pamiętać, że buty powinny być ciut większe od stopy, około 1 cm. Rozmiar obuwia musi umożliwiać swobodne poruszanie paluszkami.

Długa lista wymagań

Na wyborze odpowiedniego rozmiaru zakup się nie kończy. Dopiero w tym momencie dochodzi cała lista wymagań, jakie powinno spełniać dobre obuwie.

  • Stabilność

Nóżka nie może się wykoślawiać, a jednocześnie nie może być przesadnie usztywniona. Zapiętek wcale nie musi być sztywny, a elastyczny. Większą stabilność zapewniają buciki wiązane niż zapinane na rzep, więc szczególnie takie są zalecane małym dzieciom.

  • Giętkość

Decyduje o niej elastyczna podeszwa. Powinna zginać się mniej więcej w jednej trzeciej odległości od palców. Podeszwa taka pracuje wraz ze stopą dziecka. Żeby to sprawdzić, możemy przeprowadzić mały test. Chwytamy but w obie dłonie, przytrzymując za piętę i palce.

Sprawdzamy, czy podeszwa da się przekręcać na przemian. Zbyt sztywna podeszwa, niełamiąca się w jednej trzeciej długości nie zapewnia stopie swobodnego zginania w naturalny sposób. Ponadto bardzo ważne jest położenie rzepu lub wiązania - powinny one być ulokowane za miejscem zginania podeszwy (w przeciwnym razie będą uwierać).

  • Zaokrąglony nosek

różowe dziewczęce bucikiSprawia on, że paluszki stóp mają zapewnione maksimum swobody. Podeszwa zwężająca się na środku i rozszerzająca w palcach odpowiada anatomicznemu kształtowi stopy. Właściwie wyprofilowany but zapobiega niepotrzebnemu rozpłaszczaniu stopy (a tym samym powstawaniu płaskostopia).

Zapiętek powinien podążać za ruchami pięty, a nie ją blokować - radzi Weronika Szaj, fizjoterapeutka. - But powinien być wąski w śródstopiu, aby stopa nie "latała" w środku, a dosyć szeroki w palcach, aby ich nie ściskać i nie deformować.

  • Cholewka najlepiej przed kostkę

Cholewka nie musi być wysoka, gdyż krępuje wtedy ruchy stopy. Najlepiej, gdy jest wykonana z miękkiej skóry.

  • Wykonanie ze skóry

Najlepiej, by buciki miały naturalny materiał również w środku - inne materiały utrudniają skórze oddychanie i sprzyjają poceniu się.

  • Lekkość

Lekkie buciki są wygodne, a maluchowi dobrze się w takich chodzi.

Buty spełniające wszystkie te funkcje powinny oddziaływać na stopy profilaktycznie. O zastosowaniu np. dodatkowych wkładek może zadecydować wyłącznie lekarz ortopeda.

Anna Chmielewska Konsultacja merytoryczna: dr Dawid Kawka, ortopeda i traumatolog narządu ruchu.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego wstępu do urlopu nie zmieniła się w pełną przykrych epizodów sesję zmagań z chorobą lokomocyjną?

Czytaj dalej
Pierwsze buty – prawdziwe wyzwanie

Podróże i wyprawy

Wybór właściwego obuwia dla dziecka jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Szczególnie wtedy, gdy mowa o pierwszych butach - wszak maluch, który nie opanował jeszcze sztuki mowy, nie powie, że jest mu za ciasno lub niewygodnie.

Czytaj dalej
Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat do góry nogami. Mama czy tata zaczynają ograniczać swoje potrzeby na rzecz nowego członka rodziny, sen staje się marzeniem, a własne pragnienia są odkładane na półkę między pieluszkami czy zabawkami. Doba zaczyna się kurczyć, a o aktywności fizycznej można zapomnieć... Czy na pewno?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet ... Czytaj dalej
Mobilna Szkoła Rodzenia - uczymy celebrować macierzyństwo

Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia zazwyczaj kojarzy się z nauką i odpowiadaniem na pytanie, jak ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie