Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele kryteriów, aby nie wyrządzić stópkom szkody. Buciki muszą być dobre. Jednak co to właściwie oznacza?

Dziecko zaczyna chodzić i wtedy zaczynamy się zastanawiać nad wyborem bucików dla niego. Kupujmy je do noszenia i w domu, i na dworze. Okres do 3. roku życia jest szczególnie ważny w kształtowaniu się stopy, która znacznie się wydłuża, ale proces kostnienia nie jest jeszcze ukończony.

Dobór butów dla dziecka jest niezwykle istotną sprawą, gdyż w pierwszych latach życia kształtuje się stopa, wytwarzają się wzorce chodzenia, biegania i innych sposobów poruszania - podkreśla Weronika Szaj, fizjoterapeutka.

maluszek trzyma bucik- Doświadczenia czuciowe (dotyk powierzchowny oraz czucie własnego ciała) i równoważne stymulują mięśnie stopy do pracy, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju więzadeł, mięśni i stawów. Małe stópki powinny wykonywać dużo zróżnicowanych ruchów podczas odpychania się, chodzenia w bok, w przód, skakania, wspinania się, jazdy na rowerku biegowym itp. Głównym zadaniem butów powinno być nie przeszkadzanie małemu odkrywcy - dodaje.

Niektóre etapy, np. pozornego płaskostopia, wcale nie wymagają stosowania specjalnych butów czy wkładek. Do około 4. roku życia występują w stopie tzw. poduszeczki tłuszczowe, z których największa, po stronie przyśrodkowej, wywołuje właśnie wrażenie płaskostopia.

Idealne obuwie nie zakłóca prawidłowego rozwoju stopy i pełni funkcję profilaktyczną. Dobre buty są też nowymi butami. Najwięcej szkody małym stópkom może wyrządzić obuwie już wcześniej noszone przez inne dziecko, choćby rodzeństwo. Z zewnątrz but "przechodzony" wcale nie musi wyglądać na zniszczony, ale każdy maluch ma inny kształt stopy (szeroka, średnia, szczupła).

Zaczynamy od rozmiaru

Raczej nie podejmujmy się ustalania rozmiaru na własną rękę, przy zastosowaniu babcinych sposobów (sznurka czy patyczka). Przed zakupem obuwie musi być zawsze przymierzone. Większość sklepów z butami dysponuje specjalnymi miarkami, wskazującymi długość stopy, lub przyklejonymi do podłogi śladami, na których dziecko musi stanąć.

Określenie rozmiaru jest bardzo ważne, ponieważ maluch rzadko powie, że coś go uwiera. Poza tym trzeba pamiętać, że buty powinny być ciut większe od stopy, około 1 cm. Rozmiar obuwia musi umożliwiać swobodne poruszanie paluszkami.

Długa lista wymagań

Na wyborze odpowiedniego rozmiaru zakup się nie kończy. Dopiero w tym momencie dochodzi cała lista wymagań, jakie powinno spełniać dobre obuwie.

  • Stabilność

Nóżka nie może się wykoślawiać, a jednocześnie nie może być przesadnie usztywniona. Zapiętek wcale nie musi być sztywny, a elastyczny. Większą stabilność zapewniają buciki wiązane niż zapinane na rzep, więc szczególnie takie są zalecane małym dzieciom.

  • Giętkość

Decyduje o niej elastyczna podeszwa. Powinna zginać się mniej więcej w jednej trzeciej odległości od palców. Podeszwa taka pracuje wraz ze stopą dziecka. Żeby to sprawdzić, możemy przeprowadzić mały test. Chwytamy but w obie dłonie, przytrzymując za piętę i palce.

Sprawdzamy, czy podeszwa da się przekręcać na przemian. Zbyt sztywna podeszwa, niełamiąca się w jednej trzeciej długości nie zapewnia stopie swobodnego zginania w naturalny sposób. Ponadto bardzo ważne jest położenie rzepu lub wiązania - powinny one być ulokowane za miejscem zginania podeszwy (w przeciwnym razie będą uwierać).

  • Zaokrąglony nosek

różowe dziewczęce bucikiSprawia on, że paluszki stóp mają zapewnione maksimum swobody. Podeszwa zwężająca się na środku i rozszerzająca w palcach odpowiada anatomicznemu kształtowi stopy. Właściwie wyprofilowany but zapobiega niepotrzebnemu rozpłaszczaniu stopy (a tym samym powstawaniu płaskostopia).

Zapiętek powinien podążać za ruchami pięty, a nie ją blokować - radzi Weronika Szaj, fizjoterapeutka. - But powinien być wąski w śródstopiu, aby stopa nie "latała" w środku, a dosyć szeroki w palcach, aby ich nie ściskać i nie deformować.

  • Cholewka najlepiej przed kostkę

Cholewka nie musi być wysoka, gdyż krępuje wtedy ruchy stopy. Najlepiej, gdy jest wykonana z miękkiej skóry.

  • Wykonanie ze skóry

Najlepiej, by buciki miały naturalny materiał również w środku - inne materiały utrudniają skórze oddychanie i sprzyjają poceniu się.

  • Lekkość

Lekkie buciki są wygodne, a maluchowi dobrze się w takich chodzi.

Buty spełniające wszystkie te funkcje powinny oddziaływać na stopy profilaktycznie. O zastosowaniu np. dodatkowych wkładek może zadecydować wyłącznie lekarz ortopeda.

Anna Chmielewska Konsultacja merytoryczna: dr Dawid Kawka, ortopeda i traumatolog narządu ruchu.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami wyruszają w świat, by pobyć razem i doświadczyć niezapomnianych chwil. W trosce o komfort dziecka, jego bezpieczeństwo i wygodę, a także uśmiech na twarzy potrzebują zadbać przede wszystkim o zdrowe i smaczne jedzenie, bezpieczeństwo i atrakcyjne formy zabawy. Wszystko po to, by w pełni skorzystać z wakacyjnego wyjazdu i wrócić z głową pełną wrażeń i dobrych wspomnień.

Czytaj dalej
Nowy wózek Thule dla miejskich odkrywców

Podróże i wyprawy

Nowość

Thule Sleek będzie dostępny w sklepach od wakacji 2018 roku.

Jeden wózek na wiele potrzeb… i dla wielu małych pasażerów 

Thule Sleek - elegancki i stylowy czterokołowy wózek miejski - to idealne rozwiązanie dla aktywnych rodziców, którzy chcą bez ograniczeń spędzać czas z dzieckiem w mieście i poza nim. Doskonale sprawdzi się podczas spacerów po ulicach miasta i w podróży komunikacją miejską, podczas codziennych zakupów, w przychodni czy muzeum (nie zajmuje wiele miejsca, doskonale się prowadzi, jest lekki, zwrotny, łatwo się składa).

Czytaj dalej
Wakacyjna walizka maluszka

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podroży i odpoczynku, który chcemy spędzić z najbliższymi. Dla rodzica to moment, kiedy może oderwać się od codziennych obowiązków, odwiedzić nowe miejsca i bez wyrzutów sumienia zdecydować się na błogie lenistwo. Maluchowi mogą towarzyszyć jednak nieco inne odczucia. Zmiana otoczenia może wywołać niepokój, a daleka podróż okazać się nie lada wyzwaniem. Oto kilka sposobów, dzięki którym wakacje z małym podróżnikiem będę odpoczynkiem dla każdego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie