Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Jakie sanki dla dziecka? - Wybieramy saneczki dla najmłodszych

Podróże i wyprawy

Tekst: Magdalena Kordaszewska, Ekspert ds. produktów dla dzieci www.zabawkowicz.pl Maria Paderewska

Zdjęcia: Dreamstime

Jak wybrać sanki dla małego dziecka? Pamiętajmy, że saneczki dla najmłodszych powinny być  bezpieczne, wygodne i praktyczne.

Zima to magiczna pora roku, na którą dzieci czekają z wyraźną niecierpliwością. Kiedy spadnie śnieg, mogą wyciągnąć z piwnicy sanki i wybrać się na wspaniały, zimowy spacer. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, na sankach mogą dziś jeździć nawet najmłodsze dzieci. Musimy jednak pamiętać, że saneczki dla najmłodszych powinny różnić się nieco od tych, które zaproponujemy naszym pociechom, gdy podrosną.

Saneczki dla najmłodszych

Na sanki możemy zabrać naprawdę małe dzieci, powinny jednak już potrafić siedzieć, aby jazda była dla nich przyjemnością. Wybierając pierwszy zimowy pojazd dla malucha, kierujmy się przede wszystkim jego bezpieczeństwem i wygodą. Najczęściej posłuży on zwłaszcza do ciągnięcia dziecka, ewentualnie do wspólnego zjeżdżania z niezbyt stromej górki. Jako saneczki dla najmłodszych doskonale sprawdzą się klasyczne, drewniane modele, z niezbyt szerokimi, płaskimi płozami.

W przypadku maluchów warto też zwrócić uwagę na nowoczesne sanki, "rosnące" razem z dzieckiem. Są one zazwyczaj zbudowane z metalu połączonego z drewnem lub plastikiem. Cały sekret tkwi w specjalnych fotelikach lub zabudowanych oparciach, w których możemy posadzić dziecko, a także prowadnicy o regulowanej długości, dzięki której pchanie sanek staje się łatwiejsze. Takie elementy możemy zwykle odczepić, kiedy maluch podrośnie - dzięki temu sanki służą nam naprawdę długo. Godne polecenia są także rowerki biegowe, w których zamiast koła możemy zamontować nartę i tym sposobem... zmienić je w prawdziwy skuter śnieżny!

Sanki dla przedszkolaków

Chociaż przedszkolaki również nie pogardzą przejażdżką na sankach ciągniętych przez mamę czy tatę, to najwięcej radości sprawi im zjeżdżanie z górki. Do tego celu nadają się sanki z płozami w kształcie rurek lub tzw. "baranich rogów", które sprawią, że pojazd będzie bardziej dynamiczny i dostosowany do jazdy po pochyłościach.

Możemy też zainwestować w nartosanki, mające dwie lub trzy płozy w kształcie nart - sprawdzą się one zarówno na pochyłym, jak i na płaskim terenie. Wśród sanek przeznaczonych przede wszystkim do zjeżdżania prym wiodą pojazdy plastikowe. Są one lekkie, więc bez problemu wniesiemy je na górkę, są także bardziej zwrotne i szybkie.

Dzieci uwielbiają też jazdę na ślizgaczach, najlepiej takich z kierownicą oraz hamulcami. Kolejną lubianą grupą są deski i talerze zjazdowe - pojazdy pozbawione płóz, poruszające się we wszystkie strony. Musimy pamiętać, że małe dzieci powinny się na nich bawić tylko pod czujnym okiem rodziców, najlepiej w kaskach.

Pozostałe porady

Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele kryteriów, aby nie wyrządzić stópkom szkody. Buciki muszą być dobre. Jednak co to właściwie oznacza?

Czytaj dalej
Dziecko w samolocie to nie problem

Podróże i wyprawy

Nie jest łatwo znaleźć w samolocie zajęcie dla malucha, a żaden rodzic nie chce, żeby pociecha męczyła się przez cały lot, ściągając na siebie nienawistne spojrzenia współpasażerów, znużonych jej płaczem. Przeczytaj wskazówki, jak przygotować się do lotu z małym dzieckiem.

Czytaj dalej
Jak ubrać malucha na zimowy spacer?

Podróże i wyprawy

Jak ubrać malucha na zimowy spacer? Zasada numer 1 brzmi: nie przegrzewaj!

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie