Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Jakie sanki dla dziecka? - Wybieramy saneczki dla najmłodszych

Podróże i wyprawy

Tekst: Magdalena Kordaszewska, Ekspert ds. produktów dla dzieci www.zabawkowicz.pl Maria Paderewska

Zdjęcia: Dreamstime

Jak wybrać sanki dla małego dziecka? Pamiętajmy, że saneczki dla najmłodszych powinny być  bezpieczne, wygodne i praktyczne.

Zima to magiczna pora roku, na którą dzieci czekają z wyraźną niecierpliwością. Kiedy spadnie śnieg, mogą wyciągnąć z piwnicy sanki i wybrać się na wspaniały, zimowy spacer. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, na sankach mogą dziś jeździć nawet najmłodsze dzieci. Musimy jednak pamiętać, że saneczki dla najmłodszych powinny różnić się nieco od tych, które zaproponujemy naszym pociechom, gdy podrosną.

Saneczki dla najmłodszych

Na sanki możemy zabrać naprawdę małe dzieci, powinny jednak już potrafić siedzieć, aby jazda była dla nich przyjemnością. Wybierając pierwszy zimowy pojazd dla malucha, kierujmy się przede wszystkim jego bezpieczeństwem i wygodą. Najczęściej posłuży on zwłaszcza do ciągnięcia dziecka, ewentualnie do wspólnego zjeżdżania z niezbyt stromej górki. Jako saneczki dla najmłodszych doskonale sprawdzą się klasyczne, drewniane modele, z niezbyt szerokimi, płaskimi płozami.

W przypadku maluchów warto też zwrócić uwagę na nowoczesne sanki, "rosnące" razem z dzieckiem. Są one zazwyczaj zbudowane z metalu połączonego z drewnem lub plastikiem. Cały sekret tkwi w specjalnych fotelikach lub zabudowanych oparciach, w których możemy posadzić dziecko, a także prowadnicy o regulowanej długości, dzięki której pchanie sanek staje się łatwiejsze. Takie elementy możemy zwykle odczepić, kiedy maluch podrośnie - dzięki temu sanki służą nam naprawdę długo. Godne polecenia są także rowerki biegowe, w których zamiast koła możemy zamontować nartę i tym sposobem... zmienić je w prawdziwy skuter śnieżny!

Sanki dla przedszkolaków

Chociaż przedszkolaki również nie pogardzą przejażdżką na sankach ciągniętych przez mamę czy tatę, to najwięcej radości sprawi im zjeżdżanie z górki. Do tego celu nadają się sanki z płozami w kształcie rurek lub tzw. "baranich rogów", które sprawią, że pojazd będzie bardziej dynamiczny i dostosowany do jazdy po pochyłościach.

Możemy też zainwestować w nartosanki, mające dwie lub trzy płozy w kształcie nart - sprawdzą się one zarówno na pochyłym, jak i na płaskim terenie. Wśród sanek przeznaczonych przede wszystkim do zjeżdżania prym wiodą pojazdy plastikowe. Są one lekkie, więc bez problemu wniesiemy je na górkę, są także bardziej zwrotne i szybkie.

Dzieci uwielbiają też jazdę na ślizgaczach, najlepiej takich z kierownicą oraz hamulcami. Kolejną lubianą grupą są deski i talerze zjazdowe - pojazdy pozbawione płóz, poruszające się we wszystkie strony. Musimy pamiętać, że małe dzieci powinny się na nich bawić tylko pod czujnym okiem rodziców, najlepiej w kaskach.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego wstępu do urlopu nie zmieniła się w pełną przykrych epizodów sesję zmagań z chorobą lokomocyjną?

Czytaj dalej
Pierwsze buty – prawdziwe wyzwanie

Podróże i wyprawy

Wybór właściwego obuwia dla dziecka jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Szczególnie wtedy, gdy mowa o pierwszych butach - wszak maluch, który nie opanował jeszcze sztuki mowy, nie powie, że jest mu za ciasno lub niewygodnie.

Czytaj dalej
Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat do góry nogami. Mama czy tata zaczynają ograniczać swoje potrzeby na rzecz nowego członka rodziny, sen staje się marzeniem, a własne pragnienia są odkładane na półkę między pieluszkami czy zabawkami. Doba zaczyna się kurczyć, a o aktywności fizycznej można zapomnieć... Czy na pewno?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Zabieg kosmetyczny dla mam w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Każda mama powinna czuć się komfortowo i pięknie we własnym ciele. Jeżeli ... Czytaj dalej
Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie