Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Dziecko w podróży - przekąski i rozrywki

Podróże i wyprawy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Dziecko w podróży potrzebuje przerwy na posiłek (maluszek) lub paru małych przekąsek. Warto też zapewnić mu coś, co umili mu długą trasę.

Karmienie. Niezależnie od tego, czy maluch karmiony jest naturalnie czy butelką, na podanie posiłku musicie się zatrzymać. Wyjmij maluszka z fotelika i ułóż w wygodnej pozycji. Nie wolno przygotowywać mleka na zapas!

Wybierając się z dzieckiem w podróż zapakuj odpowiednią ilość ciepłej, przegotowanej wody (najlepiej w termosie) i butelkę zimnej (może być niegazowana mineralna) oraz porcję mleka w proszku (możesz użyć specjalnych małych pojemników na mieszanki). Jeśli dziecko nie zje całej porcji, koniecznie wylej resztę. Pamiętaj - kontakt ze śliną malucha przyspiesza psucie się mleka. Postój to też dobry moment na zmianę pieluchy.

Przekąski dla starszaka

Ze względu na ryzyko zakrztuszenia, powinno się unikać podawania dziecku w podróży jedzenia i picia. Jednak wszyscy wiemy, że w praktyce wygląda to inaczej. Zwłaszcza w przypadku starszych dzieci przekąski są często ostatnią deską ratunku.

Pamiętajmy, by prowiant na drogę był łatwy do podania, pożywny i nie brudził rąk. Dobrze sprawdzają się: małe kanapki - najlepiej bez sosów i dżemów oraz owoce i warzywa pokrojone na małe kawałki i zapakowane do oddzielnego pojemnika. Nie poleca się zabierania na drogę dużej ilości słodyczy - zdrowsze są wafle ryżowe, chrupki kukurydziane, paluszki dla dzieci. Do picia najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Dobrze gasi pragnienie i nawet gdy się wyleje, nie pozostawia plam. Warto kupić kilka małych butelek z ustnikiem.

Dziecko w podróży - sposoby na nudę:

  • zapakuj kilka ulubionych zabawek dziecka. Najlepiej lekkich i miękkich, którymi w razie gwałtownego hamowania dziecko nie zrobi sobie krzywdy

  • kup mapę i zaznacz kolorowymi flamastrami punkty na całej trasie. W trakcie podróży można ją wykorzystać do zabawy np. w pilota wycieczki

  • dobrze sprawdzają się tabliczki znikopisy, układanki z elementami wciskanymi w otwory

  • zamontuj na siedzeniu przed dzieckiem wyświetlacz samochodowy z DVD - to wspaniała alternatywa, gdy skończą ci się pomysły lub będziesz chciała chwilę odsapnąć

  • w podróży zawsze sprawdzają się różnego rodzaju gry słowne, np. układanie historii poprzez dokładanie do niej słów przez kolejnych pasażerów

  • posłuchajcie ulubionej muzyki, bajki z audiobooków, wspólnie śpiewajcie

  • sprezentuj dziecku ciekawą zabawkę lub książeczkę specjalnie na podróż - jest szansa, że zajmie się nią dłużej.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego wstępu do urlopu nie zmieniła się w pełną przykrych epizodów sesję zmagań z chorobą lokomocyjną?

Czytaj dalej
Pierwsze buty – prawdziwe wyzwanie

Podróże i wyprawy

Wybór właściwego obuwia dla dziecka jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Szczególnie wtedy, gdy mowa o pierwszych butach - wszak maluch, który nie opanował jeszcze sztuki mowy, nie powie, że jest mu za ciasno lub niewygodnie.

Czytaj dalej
Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat do góry nogami. Mama czy tata zaczynają ograniczać swoje potrzeby na rzecz nowego członka rodziny, sen staje się marzeniem, a własne pragnienia są odkładane na półkę między pieluszkami czy zabawkami. Doba zaczyna się kurczyć, a o aktywności fizycznej można zapomnieć... Czy na pewno?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet ... Czytaj dalej
Mobilna Szkoła Rodzenia - uczymy celebrować macierzyństwo

Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia zazwyczaj kojarzy się z nauką i odpowiadaniem na pytanie, jak ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie