Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Dziecko w podróży - przekąski i rozrywki

Podróże i wyprawy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Dziecko w podróży potrzebuje przerwy na posiłek (maluszek) lub paru małych przekąsek. Warto też zapewnić mu coś, co umili mu długą trasę.

Karmienie. Niezależnie od tego, czy maluch karmiony jest naturalnie czy butelką, na podanie posiłku musicie się zatrzymać. Wyjmij maluszka z fotelika i ułóż w wygodnej pozycji. Nie wolno przygotowywać mleka na zapas!

Wybierając się z dzieckiem w podróż zapakuj odpowiednią ilość ciepłej, przegotowanej wody (najlepiej w termosie) i butelkę zimnej (może być niegazowana mineralna) oraz porcję mleka w proszku (możesz użyć specjalnych małych pojemników na mieszanki). Jeśli dziecko nie zje całej porcji, koniecznie wylej resztę. Pamiętaj - kontakt ze śliną malucha przyspiesza psucie się mleka. Postój to też dobry moment na zmianę pieluchy.

Przekąski dla starszaka

Ze względu na ryzyko zakrztuszenia, powinno się unikać podawania dziecku w podróży jedzenia i picia. Jednak wszyscy wiemy, że w praktyce wygląda to inaczej. Zwłaszcza w przypadku starszych dzieci przekąski są często ostatnią deską ratunku.

Pamiętajmy, by prowiant na drogę był łatwy do podania, pożywny i nie brudził rąk. Dobrze sprawdzają się: małe kanapki - najlepiej bez sosów i dżemów oraz owoce i warzywa pokrojone na małe kawałki i zapakowane do oddzielnego pojemnika. Nie poleca się zabierania na drogę dużej ilości słodyczy - zdrowsze są wafle ryżowe, chrupki kukurydziane, paluszki dla dzieci. Do picia najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Dobrze gasi pragnienie i nawet gdy się wyleje, nie pozostawia plam. Warto kupić kilka małych butelek z ustnikiem.

Dziecko w podróży - sposoby na nudę:

  • zapakuj kilka ulubionych zabawek dziecka. Najlepiej lekkich i miękkich, którymi w razie gwałtownego hamowania dziecko nie zrobi sobie krzywdy

  • kup mapę i zaznacz kolorowymi flamastrami punkty na całej trasie. W trakcie podróży można ją wykorzystać do zabawy np. w pilota wycieczki

  • dobrze sprawdzają się tabliczki znikopisy, układanki z elementami wciskanymi w otwory

  • zamontuj na siedzeniu przed dzieckiem wyświetlacz samochodowy z DVD - to wspaniała alternatywa, gdy skończą ci się pomysły lub będziesz chciała chwilę odsapnąć

  • w podróży zawsze sprawdzają się różnego rodzaju gry słowne, np. układanie historii poprzez dokładanie do niej słów przez kolejnych pasażerów

  • posłuchajcie ulubionej muzyki, bajki z audiobooków, wspólnie śpiewajcie

  • sprezentuj dziecku ciekawą zabawkę lub książeczkę specjalnie na podróż - jest szansa, że zajmie się nią dłużej.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Wakacyjna walizka maluszka

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podroży i odpoczynku, który chcemy spędzić z najbliższymi. Dla rodzica to moment, kiedy może oderwać się od codziennych obowiązków, odwiedzić nowe miejsca i bez wyrzutów sumienia zdecydować się na błogie lenistwo. Maluchowi mogą towarzyszyć jednak nieco inne odczucia. Zmiana otoczenia może wywołać niepokój, a daleka podróż okazać się nie lada wyzwaniem. Oto kilka sposobów, dzięki którym wakacje z małym podróżnikiem będę odpoczynkiem dla każdego.

Czytaj dalej
Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego wstępu do urlopu nie zmieniła się w pełną przykrych epizodów sesję zmagań z chorobą lokomocyjną?

Czytaj dalej
Pierwsze buty – prawdziwe wyzwanie

Podróże i wyprawy

Wybór właściwego obuwia dla dziecka jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Szczególnie wtedy, gdy mowa o pierwszych butach - wszak maluch, który nie opanował jeszcze sztuki mowy, nie powie, że jest mu za ciasno lub niewygodnie.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Wakacyjna walizka maluszka

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podroży i odpoczynku, który chcemy spędzić z najbliższymi. ... Czytaj dalej
Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie