Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Dziecko w podróży - przekąski i rozrywki

Podróże i wyprawy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Dziecko w podróży potrzebuje przerwy na posiłek (maluszek) lub paru małych przekąsek. Warto też zapewnić mu coś, co umili mu długą trasę.

Karmienie. Niezależnie od tego, czy maluch karmiony jest naturalnie czy butelką, na podanie posiłku musicie się zatrzymać. Wyjmij maluszka z fotelika i ułóż w wygodnej pozycji. Nie wolno przygotowywać mleka na zapas!

Wybierając się z dzieckiem w podróż zapakuj odpowiednią ilość ciepłej, przegotowanej wody (najlepiej w termosie) i butelkę zimnej (może być niegazowana mineralna) oraz porcję mleka w proszku (możesz użyć specjalnych małych pojemników na mieszanki). Jeśli dziecko nie zje całej porcji, koniecznie wylej resztę. Pamiętaj - kontakt ze śliną malucha przyspiesza psucie się mleka. Postój to też dobry moment na zmianę pieluchy.

Przekąski dla starszaka

Ze względu na ryzyko zakrztuszenia, powinno się unikać podawania dziecku w podróży jedzenia i picia. Jednak wszyscy wiemy, że w praktyce wygląda to inaczej. Zwłaszcza w przypadku starszych dzieci przekąski są często ostatnią deską ratunku.

Pamiętajmy, by prowiant na drogę był łatwy do podania, pożywny i nie brudził rąk. Dobrze sprawdzają się: małe kanapki - najlepiej bez sosów i dżemów oraz owoce i warzywa pokrojone na małe kawałki i zapakowane do oddzielnego pojemnika. Nie poleca się zabierania na drogę dużej ilości słodyczy - zdrowsze są wafle ryżowe, chrupki kukurydziane, paluszki dla dzieci. Do picia najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Dobrze gasi pragnienie i nawet gdy się wyleje, nie pozostawia plam. Warto kupić kilka małych butelek z ustnikiem.

Dziecko w podróży - sposoby na nudę:

  • zapakuj kilka ulubionych zabawek dziecka. Najlepiej lekkich i miękkich, którymi w razie gwałtownego hamowania dziecko nie zrobi sobie krzywdy

  • kup mapę i zaznacz kolorowymi flamastrami punkty na całej trasie. W trakcie podróży można ją wykorzystać do zabawy np. w pilota wycieczki

  • dobrze sprawdzają się tabliczki znikopisy, układanki z elementami wciskanymi w otwory

  • zamontuj na siedzeniu przed dzieckiem wyświetlacz samochodowy z DVD - to wspaniała alternatywa, gdy skończą ci się pomysły lub będziesz chciała chwilę odsapnąć

  • w podróży zawsze sprawdzają się różnego rodzaju gry słowne, np. układanie historii poprzez dokładanie do niej słów przez kolejnych pasażerów

  • posłuchajcie ulubionej muzyki, bajki z audiobooków, wspólnie śpiewajcie

  • sprezentuj dziecku ciekawą zabawkę lub książeczkę specjalnie na podróż - jest szansa, że zajmie się nią dłużej.

Pozostałe porady

Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele kryteriów, aby nie wyrządzić stópkom szkody. Buciki muszą być dobre. Jednak co to właściwie oznacza?

Czytaj dalej
Jakie sanki dla dziecka? - Wybieramy saneczki dla najmłodszych

Podróże i wyprawy

Jak wybrać sanki dla małego dziecka? Pamiętajmy, że saneczki dla najmłodszych powinny być  bezpieczne, wygodne i praktyczne.

Czytaj dalej
Dziecko w samolocie to nie problem

Podróże i wyprawy

Nie jest łatwo znaleźć w samolocie zajęcie dla malucha, a żaden rodzic nie chce, żeby pociecha męczyła się przez cały lot, ściągając na siebie nienawistne spojrzenia współpasażerów, znużonych jej płaczem. Przeczytaj wskazówki, jak przygotować się do lotu z małym dzieckiem.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Profilaktyka nadwagi i otyłości u dzieci

Zdrowie i odżywianie

Przeciwdziałanie otyłości to proces, który powinien rozpoczynać się już ... Czytaj dalej
CebuLOVE czyli zabawa z dzieckiem w ogrodnika

Rozwój i edukacja

Marzyć o wiośnie na jesieni? Dlaczego nie? Na tym właśnie polega dobra zabawa. ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie