Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Zimowa podróż z dzieckiem

Podróże i wyprawy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Zima to czas wyjazdów na święta, ferie, weekendy na stoku. Najwyższy czas rozpocząć pierwsze przygotowania do podróży z dzieckiem.

- Mamo, tato, daleko jeszcze? Nudzę się! - Kto z rodziców nie słyszał tego pytania podczas podróży ze swoją pociechą? Dzieci z natury są niecierpliwe, wiercą się, marudzą - zwłaszcza gdy muszą długo przebywać w jednym miejscu.

Potrzeba ruchu, zmiany wpisana jest w ich fizjologię. Bywa, że nawet noworodki, które, wydawałoby się, powinny przespać całą drogę, tuż po zapięciu pasów zaczynają płakać. Jak zatem zaplanować podróż z dzieckiem - wyjazd na wymarzone ferie, święta czy chociażby odwiedziny do dziadków, by od samego początku wszystkim dopisywał dobry nastrój? Oto kilka naszych podpowiedzi.

Podróż z dzieckiem - pora ma znaczenie

W zależności od tego, w jakim wieku jest twoje dziecko, wybierz odpowiednią porę dnia. Dla noworodka nie ma ona większego znaczenia, i tak z pewnością większość czasu będzie smacznie spał w foteliku. Zadbaj tylko, by nie był zbyt ciepło ubrany i miał wygodny fotelik samochodowy.

Jednak w przypadku starszych dzieci lepiej zdecydować się na rozpoczęcie podróży o wczesnych godzinach: około 4.00-5.00. Jest wówczas duże prawdopodobieństwo, że prześpią kilka pierwszych godzin. Tym, którzy nie lubią rano wstawać, a chcą, by ich pociecha drzemała podczas drogi, polecamy jazdę nocą. W obu przypadkach dzieci dobrze znoszą podróż i, co istotne, omijamy korki.

Jak zaplanować podróż z dzieckiem?

Niech wasz wyjazd nie będzie impulsem. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa zaplanuj wszystko wcześniej, włącznie z przebiegiem trasy. Ustal miejsca, gdzie można się zatrzymać. Warto sprawdzić, czy są one przyjazne rodzinom, tzn. czy można tam wygodnie przebrać malucha, zjeść zdrowy posiłek itp.

Pamiętaj, dziecko jest przypięte pasami i musi rozluźnić mięśnie, nawet jeśli śpi. Przystanki w podróży z dzieckiem powinno się robić mniej więcej co 2 godziny.

Pozostałe porady

Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele kryteriów, aby nie wyrządzić stópkom szkody. Buciki muszą być dobre. Jednak co to właściwie oznacza?

Czytaj dalej
Jakie sanki dla dziecka? - Wybieramy saneczki dla najmłodszych

Podróże i wyprawy

Jak wybrać sanki dla małego dziecka? Pamiętajmy, że saneczki dla najmłodszych powinny być  bezpieczne, wygodne i praktyczne.

Czytaj dalej
Dziecko w samolocie to nie problem

Podróże i wyprawy

Nie jest łatwo znaleźć w samolocie zajęcie dla malucha, a żaden rodzic nie chce, żeby pociecha męczyła się przez cały lot, ściągając na siebie nienawistne spojrzenia współpasażerów, znużonych jej płaczem. Przeczytaj wskazówki, jak przygotować się do lotu z małym dzieckiem.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Słoneczny Klasyk - trzewiki Emel z linii Roczek

Słoneczny Klasyk - trzewiki z linii Roczek, w którym nosek i pięta wykończone są charakterystycznym dziurkowaniem w stylu hiszpańskim. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało ... Czytaj dalej
Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie