Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Zimowa podróż z dzieckiem

Podróże i wyprawy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Zima to czas wyjazdów na święta, ferie, weekendy na stoku. Najwyższy czas rozpocząć pierwsze przygotowania do podróży z dzieckiem.

- Mamo, tato, daleko jeszcze? Nudzę się! - Kto z rodziców nie słyszał tego pytania podczas podróży ze swoją pociechą? Dzieci z natury są niecierpliwe, wiercą się, marudzą - zwłaszcza gdy muszą długo przebywać w jednym miejscu.

Potrzeba ruchu, zmiany wpisana jest w ich fizjologię. Bywa, że nawet noworodki, które, wydawałoby się, powinny przespać całą drogę, tuż po zapięciu pasów zaczynają płakać. Jak zatem zaplanować podróż z dzieckiem - wyjazd na wymarzone ferie, święta czy chociażby odwiedziny do dziadków, by od samego początku wszystkim dopisywał dobry nastrój? Oto kilka naszych podpowiedzi.

Podróż z dzieckiem - pora ma znaczenie

W zależności od tego, w jakim wieku jest twoje dziecko, wybierz odpowiednią porę dnia. Dla noworodka nie ma ona większego znaczenia, i tak z pewnością większość czasu będzie smacznie spał w foteliku. Zadbaj tylko, by nie był zbyt ciepło ubrany i miał wygodny fotelik samochodowy.

Jednak w przypadku starszych dzieci lepiej zdecydować się na rozpoczęcie podróży o wczesnych godzinach: około 4.00-5.00. Jest wówczas duże prawdopodobieństwo, że prześpią kilka pierwszych godzin. Tym, którzy nie lubią rano wstawać, a chcą, by ich pociecha drzemała podczas drogi, polecamy jazdę nocą. W obu przypadkach dzieci dobrze znoszą podróż i, co istotne, omijamy korki.

Jak zaplanować podróż z dzieckiem?

Niech wasz wyjazd nie będzie impulsem. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa zaplanuj wszystko wcześniej, włącznie z przebiegiem trasy. Ustal miejsca, gdzie można się zatrzymać. Warto sprawdzić, czy są one przyjazne rodzinom, tzn. czy można tam wygodnie przebrać malucha, zjeść zdrowy posiłek itp.

Pamiętaj, dziecko jest przypięte pasami i musi rozluźnić mięśnie, nawet jeśli śpi. Przystanki w podróży z dzieckiem powinno się robić mniej więcej co 2 godziny.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego wstępu do urlopu nie zmieniła się w pełną przykrych epizodów sesję zmagań z chorobą lokomocyjną?

Czytaj dalej
Pierwsze buty – prawdziwe wyzwanie

Podróże i wyprawy

Wybór właściwego obuwia dla dziecka jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Szczególnie wtedy, gdy mowa o pierwszych butach - wszak maluch, który nie opanował jeszcze sztuki mowy, nie powie, że jest mu za ciasno lub niewygodnie.

Czytaj dalej
Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat do góry nogami. Mama czy tata zaczynają ograniczać swoje potrzeby na rzecz nowego członka rodziny, sen staje się marzeniem, a własne pragnienia są odkładane na półkę między pieluszkami czy zabawkami. Doba zaczyna się kurczyć, a o aktywności fizycznej można zapomnieć... Czy na pewno?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Zabieg kosmetyczny dla mam w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Każda mama powinna czuć się komfortowo i pięknie we własnym ciele. Jeżeli ... Czytaj dalej
Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie