Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Jesienne spacery z dzieckiem

Podróże i wyprawy

Tekst: Agnieszka Mączyńska-Dilis

Zdjęcia: Dreamstime

Kolorowa, ciągle jeszcze ciepła i słoneczna - taka potrafi być jesień. Jesienne spacery z dzieckiem warto jednak praktykować niezależnie od pogody.

Słoneczna, letnia pogoda, z której aż chce się korzystać, powoli odchodzi w niepamięć, chociaż na początku jesieni na pewno czeka nas wiele ciepłych dni. Dla niektórych maluchów będzie to ich pierwsza jesień, jednak mamy nawet najmłodszych dzieci nie powinny obawiać się chłodniejszego powietrza. To właśnie teraz maluch nabierze odporności, dzięki czemu będzie lepiej przygotowany na zimę.

Jak ubrać dziecko na jesienny spacer?

Zanim wyjdziemy na spacer z dzieckiem, warto uzbroić się przeciwko pogodowym kaprysom. Wczesna jesień bywa jeszcze bardzo ciepła, ale możliwe są nagłe załamania pogody, dlatego najbardziej polecane jest ubieranie dziecka na tzw. cebulkę. Kilka warstw lekkiej, nie krępującej ruchów odzieży ogrzeje o wiele skuteczniej niż jedna, nawet bardzo gruba. Rozwiązanie to daje też możliwość szybkiego reagowania na zmiany pogody.

Najcieplej ubierzmy noworodka, który marznie o wiele szybciej niż starsze dziecko. Warto opatulić maluszka kilkoma warstwami - w przypadku bardzo ciepłej pogody będzie można zrezygnować z części okrycia. Dobrze sprawdzą się rzeczy uszyte z lekkiego polaru oraz klasyczna, miękka bawełna i lekki kocyk lub śpiworek. Konieczna jest czapka, bo to przez głowę maluszek traci najwięcej ciepła. Pamiętajmy też, że gdy - dla ochrony przez deszczem lub wiatrem - zapniemy na wózku nieprzemakalną osłonę, będzie ona działała jak dodatkowa warstwa odzieży.

Pełnych energii starszaków lepiej nie ubierać za ciepło. Zbyt gruba warstwa odzieży może spowodować przegrzanie, a to z kolei - infekcję, czyli ostatnią rzecz, z którą chcielibyśmy mieć do czynienia. Warto jednak przygotować kilka warstw (niekoniecznie we wszystkie ubierając dziecko od razu), zabrać ze sobą coś nieprzemakalnego, buty na zmianę lub kaloszki. Podczas wietrznej lub chłodniejszej pogody także starsze dziecko powinno mieć coś na głowie i szyi.

Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za zimno ani za ciepło? Doświadczone mamy robią to, dotykając karku. Chłodna skóra w tym miejscu oznacza, że trzeba jak najszybciej wrócić do domu, ciepła, że wszystko jest w sam raz, a spocona - że dziecko się przegrzało.

Spacery z dzieckiem - gdzie spacerować?

Jakie miejsca są najlepsze na jesienne spacery z dzieckiem? Najlepiej, aby był to park, las, czy choćby otoczony zielenią skwer. Szukajmy świeżego powietrza, unikajmy gwarnych ulic, spalin i przepełnionych centrów handlowych. Wyprawa do sklepu, choć niewątpliwie przyjemna, nie powinna być traktowana jako spacer.

Najlepiej, żeby maluch spędzał na powietrzu minimum godzinę dziennie, a jeszcze lepiej dwie. Im dłuższy spacer, tym lepiej dotleniony będzie organizm maluszka, co wpłynie pozytywnie na jego rozwój.

Nie obawiajmy się też, nawet w sezonie "grypowym", wychodzenia z domu - grypę o wiele łatwiej można złapać w pomieszczeniu pełnym ludzi. Przebywając na świeżym powietrzu dziecko uodparnia się na wiele infekcji. Deszcz też nie powinien nas zniechęcać - oczywiście, jeśli leje jak z cebra i zacina zimny wiatr, lepiej zaczekać ze spacerem.

Niewielki deszcz nie jest jednak groźny - oczyszcza powietrze i sprawia, że łatwiej się oddycha. Wystarczy w wózku zapiąć osłonkę i ciepło okryć malca. Jeśli starsze dziecko przemoknie, trzeba szybko wrócić do domu, rozgrzać mu stópki w ciepłej wodzie, przebrać w suchą odzież i podać ciepły napój (najlepiej z sokiem malinowym, cytryną lub miodem).

Zobacz też:

Pozostałe porady

Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami wyruszają w świat, by pobyć razem i doświadczyć niezapomnianych chwil. W trosce o komfort dziecka, jego bezpieczeństwo i wygodę, a także uśmiech na twarzy potrzebują zadbać przede wszystkim o zdrowe i smaczne jedzenie, bezpieczeństwo i atrakcyjne formy zabawy. Wszystko po to, by w pełni skorzystać z wakacyjnego wyjazdu i wrócić z głową pełną wrażeń i dobrych wspomnień.

Czytaj dalej
Nowy wózek Thule dla miejskich odkrywców

Podróże i wyprawy

Nowość

Thule Sleek będzie dostępny w sklepach od wakacji 2018 roku.

Jeden wózek na wiele potrzeb… i dla wielu małych pasażerów 

Thule Sleek - elegancki i stylowy czterokołowy wózek miejski - to idealne rozwiązanie dla aktywnych rodziców, którzy chcą bez ograniczeń spędzać czas z dzieckiem w mieście i poza nim. Doskonale sprawdzi się podczas spacerów po ulicach miasta i w podróży komunikacją miejską, podczas codziennych zakupów, w przychodni czy muzeum (nie zajmuje wiele miejsca, doskonale się prowadzi, jest lekki, zwrotny, łatwo się składa).

Czytaj dalej
Wakacyjna walizka maluszka

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podroży i odpoczynku, który chcemy spędzić z najbliższymi. Dla rodzica to moment, kiedy może oderwać się od codziennych obowiązków, odwiedzić nowe miejsca i bez wyrzutów sumienia zdecydować się na błogie lenistwo. Maluchowi mogą towarzyszyć jednak nieco inne odczucia. Zmiana otoczenia może wywołać niepokój, a daleka podróż okazać się nie lada wyzwaniem. Oto kilka sposobów, dzięki którym wakacje z małym podróżnikiem będę odpoczynkiem dla każdego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Plan na wakacje - macierzyństwo

Zdrowie przyszłej mamy

Wakacje to dobry moment na planowanie dziecka. Wiele par często słyszy takie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie