Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Jesienne spacery z dzieckiem

Podróże i wyprawy

Tekst: Agnieszka Mączyńska-Dilis

Zdjęcia: Dreamstime

Kolorowa, ciągle jeszcze ciepła i słoneczna - taka potrafi być jesień. Jesienne spacery z dzieckiem warto jednak praktykować niezależnie od pogody.

Słoneczna, letnia pogoda, z której aż chce się korzystać, powoli odchodzi w niepamięć, chociaż na początku jesieni na pewno czeka nas wiele ciepłych dni. Dla niektórych maluchów będzie to ich pierwsza jesień, jednak mamy nawet najmłodszych dzieci nie powinny obawiać się chłodniejszego powietrza. To właśnie teraz maluch nabierze odporności, dzięki czemu będzie lepiej przygotowany na zimę.

Jak ubrać dziecko na jesienny spacer?

Zanim wyjdziemy na spacer z dzieckiem, warto uzbroić się przeciwko pogodowym kaprysom. Wczesna jesień bywa jeszcze bardzo ciepła, ale możliwe są nagłe załamania pogody, dlatego najbardziej polecane jest ubieranie dziecka na tzw. cebulkę. Kilka warstw lekkiej, nie krępującej ruchów odzieży ogrzeje o wiele skuteczniej niż jedna, nawet bardzo gruba. Rozwiązanie to daje też możliwość szybkiego reagowania na zmiany pogody.

Najcieplej ubierzmy noworodka, który marznie o wiele szybciej niż starsze dziecko. Warto opatulić maluszka kilkoma warstwami - w przypadku bardzo ciepłej pogody będzie można zrezygnować z części okrycia. Dobrze sprawdzą się rzeczy uszyte z lekkiego polaru oraz klasyczna, miękka bawełna i lekki kocyk lub śpiworek. Konieczna jest czapka, bo to przez głowę maluszek traci najwięcej ciepła. Pamiętajmy też, że gdy - dla ochrony przez deszczem lub wiatrem - zapniemy na wózku nieprzemakalną osłonę, będzie ona działała jak dodatkowa warstwa odzieży.

Pełnych energii starszaków lepiej nie ubierać za ciepło. Zbyt gruba warstwa odzieży może spowodować przegrzanie, a to z kolei - infekcję, czyli ostatnią rzecz, z którą chcielibyśmy mieć do czynienia. Warto jednak przygotować kilka warstw (niekoniecznie we wszystkie ubierając dziecko od razu), zabrać ze sobą coś nieprzemakalnego, buty na zmianę lub kaloszki. Podczas wietrznej lub chłodniejszej pogody także starsze dziecko powinno mieć coś na głowie i szyi.

Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za zimno ani za ciepło? Doświadczone mamy robią to, dotykając karku. Chłodna skóra w tym miejscu oznacza, że trzeba jak najszybciej wrócić do domu, ciepła, że wszystko jest w sam raz, a spocona - że dziecko się przegrzało.

Spacery z dzieckiem - gdzie spacerować?

Jakie miejsca są najlepsze na jesienne spacery z dzieckiem? Najlepiej, aby był to park, las, czy choćby otoczony zielenią skwer. Szukajmy świeżego powietrza, unikajmy gwarnych ulic, spalin i przepełnionych centrów handlowych. Wyprawa do sklepu, choć niewątpliwie przyjemna, nie powinna być traktowana jako spacer.

Najlepiej, żeby maluch spędzał na powietrzu minimum godzinę dziennie, a jeszcze lepiej dwie. Im dłuższy spacer, tym lepiej dotleniony będzie organizm maluszka, co wpłynie pozytywnie na jego rozwój.

Nie obawiajmy się też, nawet w sezonie "grypowym", wychodzenia z domu - grypę o wiele łatwiej można złapać w pomieszczeniu pełnym ludzi. Przebywając na świeżym powietrzu dziecko uodparnia się na wiele infekcji. Deszcz też nie powinien nas zniechęcać - oczywiście, jeśli leje jak z cebra i zacina zimny wiatr, lepiej zaczekać ze spacerem.

Niewielki deszcz nie jest jednak groźny - oczyszcza powietrze i sprawia, że łatwiej się oddycha. Wystarczy w wózku zapiąć osłonkę i ciepło okryć malca. Jeśli starsze dziecko przemoknie, trzeba szybko wrócić do domu, rozgrzać mu stópki w ciepłej wodzie, przebrać w suchą odzież i podać ciepły napój (najlepiej z sokiem malinowym, cytryną lub miodem).

Zobacz też:

Pozostałe porady

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego wstępu do urlopu nie zmieniła się w pełną przykrych epizodów sesję zmagań z chorobą lokomocyjną?

Czytaj dalej
Pierwsze buty – prawdziwe wyzwanie

Podróże i wyprawy

Wybór właściwego obuwia dla dziecka jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Szczególnie wtedy, gdy mowa o pierwszych butach - wszak maluch, który nie opanował jeszcze sztuki mowy, nie powie, że jest mu za ciasno lub niewygodnie.

Czytaj dalej
Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat do góry nogami. Mama czy tata zaczynają ograniczać swoje potrzeby na rzecz nowego członka rodziny, sen staje się marzeniem, a własne pragnienia są odkładane na półkę między pieluszkami czy zabawkami. Doba zaczyna się kurczyć, a o aktywności fizycznej można zapomnieć... Czy na pewno?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet ... Czytaj dalej
Mobilna Szkoła Rodzenia - uczymy celebrować macierzyństwo

Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia zazwyczaj kojarzy się z nauką i odpowiadaniem na pytanie, jak ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie