Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Fotelik samochodowy małego podróżnika

Podróże i wyprawy

Tekst: Ewa Lis

Zdjęcia: Recaro

Tego, co zdarzy się na drodze, nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Dlatego podczas jazdy autem dziecko musi być zapięte w foteliku samochodowym. Ten z kolei powinien być dobrze dobrany do wieku i wzrostu małego podróżnika.

Zazwyczaj po ukończeniu 1. roku życia maluch wyrasta ze swojego pierwszego fotelika i rodzice muszą pomyśleć o nowym zakupie.

Wymieniamy fotelik samochodowy

Fotelik należy zamienić na większy jeżeli ciężar dziecka przekracza przedział wagowy tego, w którym obecnie podróżuje. Kolejnym sygnałem do zmiany jest sytuacja, gdy głowa malucha wystaje ponad górną krawędź fotelika, a dla większych modeli gdy górna krawędź oparcia sięga niżej niż od linii oczu. Szybko wymieniamy fotelik samochodowy również wtedy gdy pasy są zbyt krótkie i nie dają się poprawnie zapiąć.

Koszt fotelika samochodowego

Dobry, bezpieczny fotelik niestety musi odpowiednio kosztować. Jeżeli kupimy go w markecie za przysłowiową "złotówkę" to z pewnością nie zapewni on dziecku wymaganego bezpieczeństwa. Wprawdzie każdy wprowadzony na rynek fotelik musi spełniać wymogi normy ECE R44/04 ale pamiętajmy, że są to wymagania minimalne. Foteliki posiadające wyłącznie z tego rodzaju homologację nie dają żadnej gwarancji ochrony.

Jak sprawdzić bezpieczeństwo fotelika samochodowego?

Najlepszym sposobem do sprawdzenia bezpieczeństwa fotelika są niezależne testy zderzeniowe, tzw. crashtesty. Przeprowadzają je organizacje konsumenckie, takie jak np. niemiecki ADAC lub austriacki OEAMTC. Po ich wykonaniu przyznają fotelikom od jednej (niedostatecznie) do pięciu (bardzo dobrze) gwiazdek. Oczywiście najważniejsza jest ocena końcowa, na którą wpływają oceny składowe. Wyniki testów można znaleźć w Internecie. Niektóre sklepy podają oceny ADAC w opisach fotelików np. e-foteliki.pl.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem foteliku?

Przed zakupem foteliku samochodowego koniecznie należy sprawdzić ile gwiazdek zdobył upatrzony model oraz zwróćmy uwagę na to kiedy był testowany. Z biegiem czasu wymagania stają się coraz bardziej wygórowane, dlatego też 4 gwiazdki z 2008 roku nie odpowiadają 4 gwiazdkom z 2011 roku. Jeśli fotelik ma tylko 1 lub 2 gwiazdki, lepiej wybrać inny. Nie należy też sugerować się naklejkami z gwiazdkami na fotelikach, bo te często nie mają nic wspólnego z niezależnymi testami.

Wybór fotelika samochodowego

Dla "starszaka" można na przykład wybrać fotelik z grupy: 9 - 18 kg - jest on przeznaczony dla dzieci w wieku od około 9 miesięcy do 4 lat . Taki fotelik można przekładać z jednego do drugiego samochodu. Odradza się montowanie ich na stałe. Maluch siedzi przypięty uprzężą z 5 szelek. Ich zapięcie musi być tak pomyślane, aby łatwo się zamykało, ale otworzyć mógł je tylko dorosły.

Producenci proponują również foteliki samochodowe, które od razu wystarczają na dłużej: 0 - 18 kg - dla dzieci do około 4 i pół roku. Jednak nie są one tak idealnie dopasowane do budowy i potrzeb dziecka przez co trudniej w nich osiągnąć równie wysoki poziom ochrony.

Używany fotelik - kupować czy nie?

Zdecydowanie odradza się zakup fotelika używanego. Mocowania, pasy i ochraniacze są projektowane tak, aby jak najlepiej zabezpieczyć dziecko, ale tylko raz. Fotelik, który ma już za sobą wypadek, nawet jeśli wygląda jak nowy, nadaje się tylko do wyrzucenia. Dlatego w Niemczech policjanci obcinają końcówki szelek w fotelikach, które brały udział w wypadku. W Polsce tego się nie praktykuje. Dlatego jeśli kupować fotelik po innym dziecku, to tylko od rodziny lub znajomych, o których wiemy, że nie mieli żadnych niebezpiecznych przygód.

Jak kupić bezpieczny fotelik

  1. Dobierz fotelik odpowiedni do wagi, wieku oraz wzrostu dziecka.
  2. Wybierz kilka modeli i sprawdź wyniki ich testów bezpieczeństwa - nie kupuj fotelika, który otrzymał mniej niż 3 gwiazdki.
  3. Koniecznie przymierz foteliki do swojego samochodu. Wybierz ten, który po zamontowaniu jest najbardziej stabilny.
  4. Przymierz dziecko do fotelika. Upewnij się, czy rozmiar jest odpowiedni i czy jest mu wygodnie.
  5. Sprawdź regulację pasów uprzęży. Będziesz robić to codziennie, bo szelki muszą być ściśle zapięte niezależnie, czy dziecko ubrane jest w kurtkę, czy tylko w koszulkę. Dlatego regulacja musi być wygodna.

Kiedy już kupimy fotelik samochodowy, koniecznie przeczytajmy instrukcję. Jeśli mamy taką możliwość, poprośmy o demonstrację przeszkolonego sprzedawcę, jak prawidłowo zamocować wybrany model. Pamiętajmy, że nie każdy fotelik pasuje do każdego samochodu. Zawsze upewnijmy się też, że dziecko jest dobrze zapięte, a fotelik prawidłowo zamocowany.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami wyruszają w świat, by pobyć razem i doświadczyć niezapomnianych chwil. W trosce o komfort dziecka, jego bezpieczeństwo i wygodę, a także uśmiech na twarzy potrzebują zadbać przede wszystkim o zdrowe i smaczne jedzenie, bezpieczeństwo i atrakcyjne formy zabawy. Wszystko po to, by w pełni skorzystać z wakacyjnego wyjazdu i wrócić z głową pełną wrażeń i dobrych wspomnień.

Czytaj dalej
Nowy wózek Thule dla miejskich odkrywców

Podróże i wyprawy

Nowość

Thule Sleek będzie dostępny w sklepach od wakacji 2018 roku.

Jeden wózek na wiele potrzeb… i dla wielu małych pasażerów 

Thule Sleek - elegancki i stylowy czterokołowy wózek miejski - to idealne rozwiązanie dla aktywnych rodziców, którzy chcą bez ograniczeń spędzać czas z dzieckiem w mieście i poza nim. Doskonale sprawdzi się podczas spacerów po ulicach miasta i w podróży komunikacją miejską, podczas codziennych zakupów, w przychodni czy muzeum (nie zajmuje wiele miejsca, doskonale się prowadzi, jest lekki, zwrotny, łatwo się składa).

Czytaj dalej
Wakacyjna walizka maluszka

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podroży i odpoczynku, który chcemy spędzić z najbliższymi. Dla rodzica to moment, kiedy może oderwać się od codziennych obowiązków, odwiedzić nowe miejsca i bez wyrzutów sumienia zdecydować się na błogie lenistwo. Maluchowi mogą towarzyszyć jednak nieco inne odczucia. Zmiana otoczenia może wywołać niepokój, a daleka podróż okazać się nie lada wyzwaniem. Oto kilka sposobów, dzięki którym wakacje z małym podróżnikiem będę odpoczynkiem dla każdego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie