Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Fotelik samochodowy małego podróżnika

Podróże i wyprawy

Tekst: Ewa Lis

Zdjęcia: Recaro

Tego, co zdarzy się na drodze, nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Dlatego podczas jazdy autem dziecko musi być zapięte w foteliku samochodowym. Ten z kolei powinien być dobrze dobrany do wieku i wzrostu małego podróżnika.

Zazwyczaj po ukończeniu 1. roku życia maluch wyrasta ze swojego pierwszego fotelika i rodzice muszą pomyśleć o nowym zakupie.

Wymieniamy fotelik samochodowy

Fotelik należy zamienić na większy jeżeli ciężar dziecka przekracza przedział wagowy tego, w którym obecnie podróżuje. Kolejnym sygnałem do zmiany jest sytuacja, gdy głowa malucha wystaje ponad górną krawędź fotelika, a dla większych modeli gdy górna krawędź oparcia sięga niżej niż od linii oczu. Szybko wymieniamy fotelik samochodowy również wtedy gdy pasy są zbyt krótkie i nie dają się poprawnie zapiąć.

Koszt fotelika samochodowego

Dobry, bezpieczny fotelik niestety musi odpowiednio kosztować. Jeżeli kupimy go w markecie za przysłowiową "złotówkę" to z pewnością nie zapewni on dziecku wymaganego bezpieczeństwa. Wprawdzie każdy wprowadzony na rynek fotelik musi spełniać wymogi normy ECE R44/04 ale pamiętajmy, że są to wymagania minimalne. Foteliki posiadające wyłącznie z tego rodzaju homologację nie dają żadnej gwarancji ochrony.

Jak sprawdzić bezpieczeństwo fotelika samochodowego?

Najlepszym sposobem do sprawdzenia bezpieczeństwa fotelika są niezależne testy zderzeniowe, tzw. crashtesty. Przeprowadzają je organizacje konsumenckie, takie jak np. niemiecki ADAC lub austriacki OEAMTC. Po ich wykonaniu przyznają fotelikom od jednej (niedostatecznie) do pięciu (bardzo dobrze) gwiazdek. Oczywiście najważniejsza jest ocena końcowa, na którą wpływają oceny składowe. Wyniki testów można znaleźć w Internecie. Niektóre sklepy podają oceny ADAC w opisach fotelików np. e-foteliki.pl.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem foteliku?

Przed zakupem foteliku samochodowego koniecznie należy sprawdzić ile gwiazdek zdobył upatrzony model oraz zwróćmy uwagę na to kiedy był testowany. Z biegiem czasu wymagania stają się coraz bardziej wygórowane, dlatego też 4 gwiazdki z 2008 roku nie odpowiadają 4 gwiazdkom z 2011 roku. Jeśli fotelik ma tylko 1 lub 2 gwiazdki, lepiej wybrać inny. Nie należy też sugerować się naklejkami z gwiazdkami na fotelikach, bo te często nie mają nic wspólnego z niezależnymi testami.

Wybór fotelika samochodowego

Dla "starszaka" można na przykład wybrać fotelik z grupy: 9 - 18 kg - jest on przeznaczony dla dzieci w wieku od około 9 miesięcy do 4 lat . Taki fotelik można przekładać z jednego do drugiego samochodu. Odradza się montowanie ich na stałe. Maluch siedzi przypięty uprzężą z 5 szelek. Ich zapięcie musi być tak pomyślane, aby łatwo się zamykało, ale otworzyć mógł je tylko dorosły.

Producenci proponują również foteliki samochodowe, które od razu wystarczają na dłużej: 0 - 18 kg - dla dzieci do około 4 i pół roku. Jednak nie są one tak idealnie dopasowane do budowy i potrzeb dziecka przez co trudniej w nich osiągnąć równie wysoki poziom ochrony.

Używany fotelik - kupować czy nie?

Zdecydowanie odradza się zakup fotelika używanego. Mocowania, pasy i ochraniacze są projektowane tak, aby jak najlepiej zabezpieczyć dziecko, ale tylko raz. Fotelik, który ma już za sobą wypadek, nawet jeśli wygląda jak nowy, nadaje się tylko do wyrzucenia. Dlatego w Niemczech policjanci obcinają końcówki szelek w fotelikach, które brały udział w wypadku. W Polsce tego się nie praktykuje. Dlatego jeśli kupować fotelik po innym dziecku, to tylko od rodziny lub znajomych, o których wiemy, że nie mieli żadnych niebezpiecznych przygód.

Jak kupić bezpieczny fotelik

  1. Dobierz fotelik odpowiedni do wagi, wieku oraz wzrostu dziecka.
  2. Wybierz kilka modeli i sprawdź wyniki ich testów bezpieczeństwa - nie kupuj fotelika, który otrzymał mniej niż 3 gwiazdki.
  3. Koniecznie przymierz foteliki do swojego samochodu. Wybierz ten, który po zamontowaniu jest najbardziej stabilny.
  4. Przymierz dziecko do fotelika. Upewnij się, czy rozmiar jest odpowiedni i czy jest mu wygodnie.
  5. Sprawdź regulację pasów uprzęży. Będziesz robić to codziennie, bo szelki muszą być ściśle zapięte niezależnie, czy dziecko ubrane jest w kurtkę, czy tylko w koszulkę. Dlatego regulacja musi być wygodna.

Kiedy już kupimy fotelik samochodowy, koniecznie przeczytajmy instrukcję. Jeśli mamy taką możliwość, poprośmy o demonstrację przeszkolonego sprzedawcę, jak prawidłowo zamocować wybrany model. Pamiętajmy, że nie każdy fotelik pasuje do każdego samochodu. Zawsze upewnijmy się też, że dziecko jest dobrze zapięte, a fotelik prawidłowo zamocowany.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego wstępu do urlopu nie zmieniła się w pełną przykrych epizodów sesję zmagań z chorobą lokomocyjną?

Czytaj dalej
Pierwsze buty – prawdziwe wyzwanie

Podróże i wyprawy

Wybór właściwego obuwia dla dziecka jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Szczególnie wtedy, gdy mowa o pierwszych butach - wszak maluch, który nie opanował jeszcze sztuki mowy, nie powie, że jest mu za ciasno lub niewygodnie.

Czytaj dalej
Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat do góry nogami. Mama czy tata zaczynają ograniczać swoje potrzeby na rzecz nowego członka rodziny, sen staje się marzeniem, a własne pragnienia są odkładane na półkę między pieluszkami czy zabawkami. Doba zaczyna się kurczyć, a o aktywności fizycznej można zapomnieć... Czy na pewno?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje ... Czytaj dalej
Jurajska Junior dla każdego malucha

Zdrowie i odżywianie

Naturalna woda mineralna Jurajska Junior posiada pozytywną opinię Instytutu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie