Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Jak przygotować dziecko do zimowego spaceru

Podróże i wyprawy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Chłodne powietrze i ujemna temperatura dozowane z umiarem znacznie wzmacniają odporność dziecka i hartują jego organizm. Dobrze zorganizowany spacer to idealny sposób na poprawę krążenia, oczyszczenie dróg oddechowych, lepszy apetyt i spokojny sen. Zatem ciepłe ubranie, porządne buty i wyruszamy w drogę.

Pediatrzy zalecają wychodzenie na spacery z dzieckiem nieomal przy każdej pogodzie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Pamiętajmy, że mroźne i suche powietrze w pogodny, zimowy dzień jest mniej przenikliwe niż dżdżyste zawieruchy. Generalnie najistotniejsze jest, aby zawsze plan spaceru skonfrontować z aktualną pogodą i stanem zdrowia dziecka.

Ochrona skóry dziecka podczas spaceru

Do spacerów w jesienno-zimowe dni trzeba się dobrze przygotować. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę delikatnej skóry dziecka. Na około 15 minut przed każdym wyjściem należy posmarować buzię i rączki malucha specjalnym kremem na zimę. Nie można zapominać o posmarowaniu również ust, które podczas mroźnej pogody mogą wysychać.

Krem warto zabrać ze sobą na spacer, gdyż maluchy bardzo często oblizują wargi i należy je stale nawilżać. Kosmetyki do pielęgnacji skóry dzieci w okresie jesienno-zimowym są bardziej tłuste od zwykłych kremów, tworzą grubszą warstwę ochronną na skórze malucha oraz zawierają filtr przeciwsłoneczny. Jest on bardzo ważny w pogodne, zimowe dni, gdy słońce świeci równie mocno jak latem. Ani zimą ani latem nie wystawiamy niemowlaków bezpośrednio na słońce!

Ubranie odpowiednie na spacer

Dzieci świetnie znoszą niskie temperatury, gdy są odpowiednio ubrane i mają możliwość aktywnego ruchu. Dlatego też ubranie malucha na spacer powinno być dobrane stosownie do panującej temperatury i wieku dziecka.

Cały czas dobrze sprawdza się zasada ubierania na cebulkę. W razie potrzeby i zmiany pogody zawsze można zdjąć jedną warstwę lub założyć dodatkową. Starsze dziecko zazwyczaj biega i jest pełne energii, więc powinno być ubrane w luźne ubranie i lżej niż rodzice.

Należy staranie dobrać obuwie, które dobrze zabezpieczy stopy. Rękawiczki powinny być z jednym palcem i najlepiej, aby były połączone sznurkiem. Wtedy jest pewność, że dziecko ich nie zgubi podczas zabawy. Czapka musi szczelnie zakrywać uszy i czoło malucha. Usta dziecka nie powinny być zasłonięte szalikiem.

Objawy przegrzania i wyziębienia

Podczas spaceru, co jakiś czas należy sprawdzać czy dziecku nie jest zimno. Najlepiej zrobić to dotykając skóry na karku - powinna być ciepła i sucha. Oznaki potu sugerują, że dziecko jest za ciepło ubrane, co w rezultacie może doprowadzić do przegrzania i przeziębienia.

Objawem wyziębienia może też być czkawka i zimne stopy. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wrócić do domu.

Pozostałe porady

Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele kryteriów, aby nie wyrządzić stópkom szkody. Buciki muszą być dobre. Jednak co to właściwie oznacza?

Czytaj dalej
Jakie sanki dla dziecka? - Wybieramy saneczki dla najmłodszych

Podróże i wyprawy

Jak wybrać sanki dla małego dziecka? Pamiętajmy, że saneczki dla najmłodszych powinny być  bezpieczne, wygodne i praktyczne.

Czytaj dalej
Dziecko w samolocie to nie problem

Podróże i wyprawy

Nie jest łatwo znaleźć w samolocie zajęcie dla malucha, a żaden rodzic nie chce, żeby pociecha męczyła się przez cały lot, ściągając na siebie nienawistne spojrzenia współpasażerów, znużonych jej płaczem. Przeczytaj wskazówki, jak przygotować się do lotu z małym dzieckiem.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie