Pediatrzy zalecają wychodzenie na spacery z dzieckiem nieomal przy każdej pogodzie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Pamiętajmy, że mroźne i suche powietrze w pogodny, zimowy dzień jest mniej przenikliwe niż dżdżyste zawieruchy. Generalnie najistotniejsze jest, aby zawsze plan spaceru skonfrontować z aktualną pogodą i stanem zdrowia dziecka.
Ochrona skóry dziecka podczas spaceru
Do spacerów w jesienno-zimowe dni trzeba się dobrze przygotować. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę delikatnej skóry dziecka. Na około 15 minut przed każdym wyjściem należy posmarować buzię i rączki malucha specjalnym kremem na zimę. Nie można zapominać o posmarowaniu również ust, które podczas mroźnej pogody mogą wysychać.
Krem warto zabrać ze sobą na spacer, gdyż maluchy bardzo często oblizują wargi i należy je stale nawilżać. Kosmetyki do pielęgnacji skóry dzieci w okresie jesienno-zimowym są bardziej tłuste od zwykłych kremów, tworzą grubszą warstwę ochronną na skórze malucha oraz zawierają filtr przeciwsłoneczny. Jest on bardzo ważny w pogodne, zimowe dni, gdy słońce świeci równie mocno jak latem. Ani zimą ani latem nie wystawiamy niemowlaków bezpośrednio na słońce!
![]() |
Ubranie odpowiednie na spacer
Dzieci świetnie znoszą niskie temperatury, gdy są odpowiednio ubrane i mają możliwość aktywnego ruchu. Dlatego też ubranie malucha na spacer powinno być dobrane stosownie do panującej temperatury i wieku dziecka.
Cały czas dobrze sprawdza się zasada ubierania na cebulkę. W razie potrzeby i zmiany pogody zawsze można zdjąć jedną warstwę lub założyć dodatkową. Starsze dziecko zazwyczaj biega i jest pełne energii, więc powinno być ubrane w luźne ubranie i lżej niż rodzice.
Należy staranie dobrać obuwie, które dobrze zabezpieczy stopy. Rękawiczki powinny być z jednym palcem i najlepiej, aby były połączone sznurkiem. Wtedy jest pewność, że dziecko ich nie zgubi podczas zabawy. Czapka musi szczelnie zakrywać uszy i czoło malucha. Usta dziecka nie powinny być zasłonięte szalikiem.
Objawy przegrzania i wyziębienia
Podczas spaceru, co jakiś czas należy sprawdzać czy dziecku nie jest zimno. Najlepiej zrobić to dotykając skóry na karku - powinna być ciepła i sucha. Oznaki potu sugerują, że dziecko jest za ciepło ubrane, co w rezultacie może doprowadzić do przegrzania i przeziębienia.
Objawem wyziębienia może też być czkawka i zimne stopy. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wrócić do domu.