Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Jak przygotować dziecko do zimowego spaceru

Podróże i wyprawy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Chłodne powietrze i ujemna temperatura dozowane z umiarem znacznie wzmacniają odporność dziecka i hartują jego organizm. Dobrze zorganizowany spacer to idealny sposób na poprawę krążenia, oczyszczenie dróg oddechowych, lepszy apetyt i spokojny sen. Zatem ciepłe ubranie, porządne buty i wyruszamy w drogę.

Pediatrzy zalecają wychodzenie na spacery z dzieckiem nieomal przy każdej pogodzie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Pamiętajmy, że mroźne i suche powietrze w pogodny, zimowy dzień jest mniej przenikliwe niż dżdżyste zawieruchy. Generalnie najistotniejsze jest, aby zawsze plan spaceru skonfrontować z aktualną pogodą i stanem zdrowia dziecka.

Ochrona skóry dziecka podczas spaceru

Do spacerów w jesienno-zimowe dni trzeba się dobrze przygotować. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę delikatnej skóry dziecka. Na około 15 minut przed każdym wyjściem należy posmarować buzię i rączki malucha specjalnym kremem na zimę. Nie można zapominać o posmarowaniu również ust, które podczas mroźnej pogody mogą wysychać.

Krem warto zabrać ze sobą na spacer, gdyż maluchy bardzo często oblizują wargi i należy je stale nawilżać. Kosmetyki do pielęgnacji skóry dzieci w okresie jesienno-zimowym są bardziej tłuste od zwykłych kremów, tworzą grubszą warstwę ochronną na skórze malucha oraz zawierają filtr przeciwsłoneczny. Jest on bardzo ważny w pogodne, zimowe dni, gdy słońce świeci równie mocno jak latem. Ani zimą ani latem nie wystawiamy niemowlaków bezpośrednio na słońce!

Ubranie odpowiednie na spacer

Dzieci świetnie znoszą niskie temperatury, gdy są odpowiednio ubrane i mają możliwość aktywnego ruchu. Dlatego też ubranie malucha na spacer powinno być dobrane stosownie do panującej temperatury i wieku dziecka.

Cały czas dobrze sprawdza się zasada ubierania na cebulkę. W razie potrzeby i zmiany pogody zawsze można zdjąć jedną warstwę lub założyć dodatkową. Starsze dziecko zazwyczaj biega i jest pełne energii, więc powinno być ubrane w luźne ubranie i lżej niż rodzice.

Należy staranie dobrać obuwie, które dobrze zabezpieczy stopy. Rękawiczki powinny być z jednym palcem i najlepiej, aby były połączone sznurkiem. Wtedy jest pewność, że dziecko ich nie zgubi podczas zabawy. Czapka musi szczelnie zakrywać uszy i czoło malucha. Usta dziecka nie powinny być zasłonięte szalikiem.

Objawy przegrzania i wyziębienia

Podczas spaceru, co jakiś czas należy sprawdzać czy dziecku nie jest zimno. Najlepiej zrobić to dotykając skóry na karku - powinna być ciepła i sucha. Oznaki potu sugerują, że dziecko jest za ciepło ubrane, co w rezultacie może doprowadzić do przegrzania i przeziębienia.

Objawem wyziębienia może też być czkawka i zimne stopy. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wrócić do domu.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego wstępu do urlopu nie zmieniła się w pełną przykrych epizodów sesję zmagań z chorobą lokomocyjną?

Czytaj dalej
Pierwsze buty – prawdziwe wyzwanie

Podróże i wyprawy

Wybór właściwego obuwia dla dziecka jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Szczególnie wtedy, gdy mowa o pierwszych butach - wszak maluch, który nie opanował jeszcze sztuki mowy, nie powie, że jest mu za ciasno lub niewygodnie.

Czytaj dalej
Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat do góry nogami. Mama czy tata zaczynają ograniczać swoje potrzeby na rzecz nowego członka rodziny, sen staje się marzeniem, a własne pragnienia są odkładane na półkę między pieluszkami czy zabawkami. Doba zaczyna się kurczyć, a o aktywności fizycznej można zapomnieć... Czy na pewno?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Zabieg kosmetyczny dla mam w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Każda mama powinna czuć się komfortowo i pięknie we własnym ciele. Jeżeli ... Czytaj dalej
Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie