Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Jak przygotować dziecko do zimowego spaceru

Podróże i wyprawy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Chłodne powietrze i ujemna temperatura dozowane z umiarem znacznie wzmacniają odporność dziecka i hartują jego organizm. Dobrze zorganizowany spacer to idealny sposób na poprawę krążenia, oczyszczenie dróg oddechowych, lepszy apetyt i spokojny sen. Zatem ciepłe ubranie, porządne buty i wyruszamy w drogę.

Pediatrzy zalecają wychodzenie na spacery z dzieckiem nieomal przy każdej pogodzie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Pamiętajmy, że mroźne i suche powietrze w pogodny, zimowy dzień jest mniej przenikliwe niż dżdżyste zawieruchy. Generalnie najistotniejsze jest, aby zawsze plan spaceru skonfrontować z aktualną pogodą i stanem zdrowia dziecka.

Ochrona skóry dziecka podczas spaceru

Do spacerów w jesienno-zimowe dni trzeba się dobrze przygotować. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę delikatnej skóry dziecka. Na około 15 minut przed każdym wyjściem należy posmarować buzię i rączki malucha specjalnym kremem na zimę. Nie można zapominać o posmarowaniu również ust, które podczas mroźnej pogody mogą wysychać.

Krem warto zabrać ze sobą na spacer, gdyż maluchy bardzo często oblizują wargi i należy je stale nawilżać. Kosmetyki do pielęgnacji skóry dzieci w okresie jesienno-zimowym są bardziej tłuste od zwykłych kremów, tworzą grubszą warstwę ochronną na skórze malucha oraz zawierają filtr przeciwsłoneczny. Jest on bardzo ważny w pogodne, zimowe dni, gdy słońce świeci równie mocno jak latem. Ani zimą ani latem nie wystawiamy niemowlaków bezpośrednio na słońce!

Ubranie odpowiednie na spacer

Dzieci świetnie znoszą niskie temperatury, gdy są odpowiednio ubrane i mają możliwość aktywnego ruchu. Dlatego też ubranie malucha na spacer powinno być dobrane stosownie do panującej temperatury i wieku dziecka.

Cały czas dobrze sprawdza się zasada ubierania na cebulkę. W razie potrzeby i zmiany pogody zawsze można zdjąć jedną warstwę lub założyć dodatkową. Starsze dziecko zazwyczaj biega i jest pełne energii, więc powinno być ubrane w luźne ubranie i lżej niż rodzice.

Należy staranie dobrać obuwie, które dobrze zabezpieczy stopy. Rękawiczki powinny być z jednym palcem i najlepiej, aby były połączone sznurkiem. Wtedy jest pewność, że dziecko ich nie zgubi podczas zabawy. Czapka musi szczelnie zakrywać uszy i czoło malucha. Usta dziecka nie powinny być zasłonięte szalikiem.

Objawy przegrzania i wyziębienia

Podczas spaceru, co jakiś czas należy sprawdzać czy dziecku nie jest zimno. Najlepiej zrobić to dotykając skóry na karku - powinna być ciepła i sucha. Oznaki potu sugerują, że dziecko jest za ciepło ubrane, co w rezultacie może doprowadzić do przegrzania i przeziębienia.

Objawem wyziębienia może też być czkawka i zimne stopy. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wrócić do domu.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami wyruszają w świat, by pobyć razem i doświadczyć niezapomnianych chwil. W trosce o komfort dziecka, jego bezpieczeństwo i wygodę, a także uśmiech na twarzy potrzebują zadbać przede wszystkim o zdrowe i smaczne jedzenie, bezpieczeństwo i atrakcyjne formy zabawy. Wszystko po to, by w pełni skorzystać z wakacyjnego wyjazdu i wrócić z głową pełną wrażeń i dobrych wspomnień.

Czytaj dalej
Nowy wózek Thule dla miejskich odkrywców

Podróże i wyprawy

Nowość

Thule Sleek będzie dostępny w sklepach od wakacji 2018 roku.

Jeden wózek na wiele potrzeb… i dla wielu małych pasażerów 

Thule Sleek - elegancki i stylowy czterokołowy wózek miejski - to idealne rozwiązanie dla aktywnych rodziców, którzy chcą bez ograniczeń spędzać czas z dzieckiem w mieście i poza nim. Doskonale sprawdzi się podczas spacerów po ulicach miasta i w podróży komunikacją miejską, podczas codziennych zakupów, w przychodni czy muzeum (nie zajmuje wiele miejsca, doskonale się prowadzi, jest lekki, zwrotny, łatwo się składa).

Czytaj dalej
Wakacyjna walizka maluszka

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podroży i odpoczynku, który chcemy spędzić z najbliższymi. Dla rodzica to moment, kiedy może oderwać się od codziennych obowiązków, odwiedzić nowe miejsca i bez wyrzutów sumienia zdecydować się na błogie lenistwo. Maluchowi mogą towarzyszyć jednak nieco inne odczucia. Zmiana otoczenia może wywołać niepokój, a daleka podróż okazać się nie lada wyzwaniem. Oto kilka sposobów, dzięki którym wakacje z małym podróżnikiem będę odpoczynkiem dla każdego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie