Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego wstępu do urlopu nie zmieniła się w pełną przykrych epizodów sesję zmagań z chorobą lokomocyjną?

Choroba lokomocyjna dotyka dzieci niezależnie od środka lokomocji, którym się podróżuje (samochód, autobus, samolot, statek czy prom). Objawy choroby lokomocyjnej spowodowane są niedojrzałością mózgu dziecka.

Jak to się dzieje

W wieku powyżej 2 lat maluch zdaje sobie sprawę z faktu przemieszczania się samochodu i śledzi z ciekawością mijane za oknem widoki. Narząd równowagi, który umiejscowiony jest w uchu wewnętrznym, nie odbiera jednak ruchów typowych dla chodzenia albo biegania – co powoduje konflikt informacji docierających do mózgu dziecka.

Z powodu sprzecznych wrażeń pobudzona zostaje niezależna od woli część układu nerwowego, do której należy również ośrodek wymiotny. Podstawowymi objawami choroby lokomocyjnej są nudności, wymioty, bóle głowy, nadmiar śliny w ustach, bladość, obfite pocenie się. Przyczyną tych wszystkich dolegliwości jest brak porozumienia między okiem a błędnikiem, zawodzi też wtedy sterowanie płynące z narządu równowagi.

Każda dłuższa podróż to ograniczenie swobody ruchu, zmiana klimatyczna, a nawet czasem zmiana strefy czasowej – a co za tym idzie, zmiana rytmów życiowych. Czasem podróży towarzyszy większe napięcie psychiczne, tzw. raise fiber. Wszystkie te czynniki mogą nasilać objawy choroby lokomocyjnej.

Jak sobie z nią radzić

W czasie podróży dziecko nie powinno:

 • czytać ani grać w gry komputerowe;

 • często odwracać głowy do tyłu czy też siedzieć tyłem do kierunku jazdy;

 • patrzeć przez boczne szyby – szybko zmieniające się obrazy mogą powodować zawroty głowy i wzmóc mdłości.Warto też pamiętać, że posiłek zjadany przed podróżą powinien być niezbyt obfity i lekkostrawny.

W trakcie podróży natomiast warto:

 • podawać dzieciom do picia wodę mineralną niegazowaną;

 • robić przerwy w podróży;

 • jeśli to możliwe, do gryzienia można starszym dzieciom podać korzeń imbiru.

A gdy pojawiają się objawy mogące sugerować chorobę, należy:

 • jeśli to możliwe, zrobić przerwę w podróży;

 • odwrócić uwagę dziecka czymś przyjemnym, np. wspólnym śpiewaniem, opowiadaniem wesołych historii;

 • poprosić dziecko, aby zamknęło oczy i spokojnie, głęboko oddychało;

 • można zrobić chłodny okład na czoło.

  Możemy także próbować wspomóc naszego małego pasażera środkami farmakologicznymi. Niestety, część z nich możemy zastosować dopiero po 2. roku życia, a niektóre dopiero po 6. roku życia.

Najbardziej popularnym lekiem roślinnym jest sproszkowany korzeń imbiru dostępny w aptece w formie kapsułek, cukierków czy też herbatek. Najlepiej jest zażyć imbir przed podróżą i powtarzać tę czynność co 4 godziny. Inne leki ziołowe, których użycie możemy rozważyć, to łagodne środki uspakajające – może to więc być mieszanka melisy, arcydzięgla, głogu. Zioła te hamują nadmiernie pobudzony układ nerwowy i łagodzą nudności.

Są także leki homeopatyczne, które można stosować w chorobie lokomocyjnej. Najlepiej zacząć je stosować w przeddzień podróży. W czasie podróży krople można stosować nawet co godzinę. W aptece pojawiły się również opaski na rękę, stosowane w chorobie lokomocyjnej wykorzystujące akupresurę, tj. ucisk odpowiednich receptorów na przedramionach – je również warto wypróbować.

Dorota Moroz-Ładniak

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pierwsze buty – prawdziwe wyzwanie

Podróże i wyprawy

Wybór właściwego obuwia dla dziecka jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Szczególnie wtedy, gdy mowa o pierwszych butach - wszak maluch, który nie opanował jeszcze sztuki mowy, nie powie, że jest mu za ciasno lub niewygodnie.

Czytaj dalej
Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat do góry nogami. Mama czy tata zaczynają ograniczać swoje potrzeby na rzecz nowego członka rodziny, sen staje się marzeniem, a własne pragnienia są odkładane na półkę między pieluszkami czy zabawkami. Doba zaczyna się kurczyć, a o aktywności fizycznej można zapomnieć... Czy na pewno?

Czytaj dalej
Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele kryteriów, aby nie wyrządzić stópkom szkody. Buciki muszą być dobre. Jednak co to właściwie oznacza?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Zabieg kosmetyczny dla mam w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Każda mama powinna czuć się komfortowo i pięknie we własnym ciele. Jeżeli ... Czytaj dalej
Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie