Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego wstępu do urlopu nie zmieniła się w pełną przykrych epizodów sesję zmagań z chorobą lokomocyjną?

Choroba lokomocyjna dotyka dzieci niezależnie od środka lokomocji, którym się podróżuje (samochód, autobus, samolot, statek czy prom). Objawy choroby lokomocyjnej spowodowane są niedojrzałością mózgu dziecka.

Jak to się dzieje

W wieku powyżej 2 lat maluch zdaje sobie sprawę z faktu przemieszczania się samochodu i śledzi z ciekawością mijane za oknem widoki. Narząd równowagi, który umiejscowiony jest w uchu wewnętrznym, nie odbiera jednak ruchów typowych dla chodzenia albo biegania – co powoduje konflikt informacji docierających do mózgu dziecka.

Z powodu sprzecznych wrażeń pobudzona zostaje niezależna od woli część układu nerwowego, do której należy również ośrodek wymiotny. Podstawowymi objawami choroby lokomocyjnej są nudności, wymioty, bóle głowy, nadmiar śliny w ustach, bladość, obfite pocenie się. Przyczyną tych wszystkich dolegliwości jest brak porozumienia między okiem a błędnikiem, zawodzi też wtedy sterowanie płynące z narządu równowagi.

Każda dłuższa podróż to ograniczenie swobody ruchu, zmiana klimatyczna, a nawet czasem zmiana strefy czasowej – a co za tym idzie, zmiana rytmów życiowych. Czasem podróży towarzyszy większe napięcie psychiczne, tzw. raise fiber. Wszystkie te czynniki mogą nasilać objawy choroby lokomocyjnej.

Jak sobie z nią radzić

W czasie podróży dziecko nie powinno:

 • czytać ani grać w gry komputerowe;

 • często odwracać głowy do tyłu czy też siedzieć tyłem do kierunku jazdy;

 • patrzeć przez boczne szyby – szybko zmieniające się obrazy mogą powodować zawroty głowy i wzmóc mdłości.Warto też pamiętać, że posiłek zjadany przed podróżą powinien być niezbyt obfity i lekkostrawny.

W trakcie podróży natomiast warto:

 • podawać dzieciom do picia wodę mineralną niegazowaną;

 • robić przerwy w podróży;

 • jeśli to możliwe, do gryzienia można starszym dzieciom podać korzeń imbiru.

A gdy pojawiają się objawy mogące sugerować chorobę, należy:

 • jeśli to możliwe, zrobić przerwę w podróży;

 • odwrócić uwagę dziecka czymś przyjemnym, np. wspólnym śpiewaniem, opowiadaniem wesołych historii;

 • poprosić dziecko, aby zamknęło oczy i spokojnie, głęboko oddychało;

 • można zrobić chłodny okład na czoło.

  Możemy także próbować wspomóc naszego małego pasażera środkami farmakologicznymi. Niestety, część z nich możemy zastosować dopiero po 2. roku życia, a niektóre dopiero po 6. roku życia.

Najbardziej popularnym lekiem roślinnym jest sproszkowany korzeń imbiru dostępny w aptece w formie kapsułek, cukierków czy też herbatek. Najlepiej jest zażyć imbir przed podróżą i powtarzać tę czynność co 4 godziny. Inne leki ziołowe, których użycie możemy rozważyć, to łagodne środki uspakajające – może to więc być mieszanka melisy, arcydzięgla, głogu. Zioła te hamują nadmiernie pobudzony układ nerwowy i łagodzą nudności.

Są także leki homeopatyczne, które można stosować w chorobie lokomocyjnej. Najlepiej zacząć je stosować w przeddzień podróży. W czasie podróży krople można stosować nawet co godzinę. W aptece pojawiły się również opaski na rękę, stosowane w chorobie lokomocyjnej wykorzystujące akupresurę, tj. ucisk odpowiednich receptorów na przedramionach – je również warto wypróbować.

Dorota Moroz-Ładniak

Zobacz też:

Pozostałe porady

Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami wyruszają w świat, by pobyć razem i doświadczyć niezapomnianych chwil. W trosce o komfort dziecka, jego bezpieczeństwo i wygodę, a także uśmiech na twarzy potrzebują zadbać przede wszystkim o zdrowe i smaczne jedzenie, bezpieczeństwo i atrakcyjne formy zabawy. Wszystko po to, by w pełni skorzystać z wakacyjnego wyjazdu i wrócić z głową pełną wrażeń i dobrych wspomnień.

Czytaj dalej
Nowy wózek Thule dla miejskich odkrywców

Podróże i wyprawy

Nowość

Thule Sleek będzie dostępny w sklepach od wakacji 2018 roku.

Jeden wózek na wiele potrzeb… i dla wielu małych pasażerów 

Thule Sleek - elegancki i stylowy czterokołowy wózek miejski - to idealne rozwiązanie dla aktywnych rodziców, którzy chcą bez ograniczeń spędzać czas z dzieckiem w mieście i poza nim. Doskonale sprawdzi się podczas spacerów po ulicach miasta i w podróży komunikacją miejską, podczas codziennych zakupów, w przychodni czy muzeum (nie zajmuje wiele miejsca, doskonale się prowadzi, jest lekki, zwrotny, łatwo się składa).

Czytaj dalej
Wakacyjna walizka maluszka

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podroży i odpoczynku, który chcemy spędzić z najbliższymi. Dla rodzica to moment, kiedy może oderwać się od codziennych obowiązków, odwiedzić nowe miejsca i bez wyrzutów sumienia zdecydować się na błogie lenistwo. Maluchowi mogą towarzyszyć jednak nieco inne odczucia. Zmiana otoczenia może wywołać niepokój, a daleka podróż okazać się nie lada wyzwaniem. Oto kilka sposobów, dzięki którym wakacje z małym podróżnikiem będę odpoczynkiem dla każdego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie