Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Pierwsze buty – prawdziwe wyzwanie

Podróże i wyprawy

Zdjęcia: Fotolia

Wybór właściwego obuwia dla dziecka jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Szczególnie wtedy, gdy mowa o pierwszych butach - wszak maluch, który nie opanował jeszcze sztuki mowy, nie powie, że jest mu za ciasno lub niewygodnie.

W źle dobranej parze, w optymistycznej wersji, nabawi się co najwyżej odcisków i otarć. W skrajnych przypadkach niewłaściwy zakup może doprowadzić do trwałych deformacji stopy, rozwoju nieprawidłowego modelu chodu, a także do skrzywienia kręgosłupa.

Z zakupem pierwszych butów nie należy się spieszyć. Gdy maluch dopiero zaczyna stawać i chodzić przy meblach, wystarczą mu antypoślizgowe skarpetki. Wszelkie kapcie z podeszwą z filcu lub innego materiału są zwykle zbyt luźne i nie są w stanie zabezpieczyć stopy. Dopóki dziecko porusza się tylko po domu, a na spacerach wciąż spokojnie siedzi w wózku, buty są zbędne. Jest to zakup obowiązkowy dopiero kiedy maluch zaczyna samodzielnie stawiać pierwsze kroki poza domem.

But idealny

Patrycja WrotekDzidziusiowo.pl to największy portal parentingowy w Polsce powstały z inicjatywy samych rodziców.

Jego celem jest stworzenie kompletnej bazy informacji, które będą pomocne zarówno dla przyszłych mam i tatusiów, jak również dla osób wychowujących już swoje pociechy.

Zespół portalu tworzą rodzice oraz specjaliści w dziedzinie pediatrii, psychologii i położnictwa, którzy dzielą się fachową wiedzą i doświadczeniami rodzicielskimi. 

Buty dla dziecka powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Miękka skóra lub zamsz dobrze przepuszczają powietrze, dzięki czemu stopa maluszka nie poci się, a delikatna skóra nie doznaje odparzeń. Dla większości rodziców największym wyzwaniem jest dobranie właściwego rozmiaru obuwia. Obecnie w wielu sklepach z artykułami dziecięcymi mamy do dyspozycji specjalne miarki, którymi łatwo zmierzyć rozmiar stopy dziecka.

Gdy nie mamy takich udogodnień pod ręką, zawsze można wyciągnąć wkładkę i przymierzyć do niej stopkę malucha. But nie powinien jednak pasować „jak ulał”, gdyż po pierwsze dziecięca stopa rośnie, po drugie ma specyficzną budowę. Cholewka bucika powinna sięgać około 1-2 cm ponad kostkę dziecka. Wtedy najlepiej stabilizuje nie w pełni wykształcony staw skokowy. Nie może być jednak zbyt twarda, aby nie uciskała nóżki malucha.

U małych dzieci odstęp między dużym palcem a końcem buta powinien wynosić około 1 cm, a sam czubek powinien być stosunkowo szeroki i wysoki. Ma to związek z charakterystycznym wachlarzowatym układem palców stóp maluszka. Dzięki takiemu rozwiązaniu paluszki będą mogły swobodnie się poruszać, a stopa w trakcie chodzenia ustawi się prawidłowo. Buty nie mogą być także za szerokie, ponieważ rośnie wtedy ryzyko schodzenia się stóp do środka i koślawienia ich.

Jak mówi dr n. med. Zygmunt Pawlik, specjalista Ortopedii i Traumatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi: U dzieci aparat więzadłowo-torebkowo-mięśniowy jest słaby i wciąż nie w pełni uformowany. Utrudnia to utrzymanie prawidłowego kształtu łuków stopy. Dlatego buciki powinny być wygodne i mieć sztywny zapiętek. Dziecięce stopy, choć wizualnie identyczne, nie są dokładnym odwzorowaniem stóp dorosłego.

Niemowlęta nie mają wykształconych sklepień, a wnętrze stopy wypełnione jest tkanką tłuszczową, która zwykle znika, gdy mięśnie stóp stopniowo się wzmacniają. „Stąd właśnie nazwa stopa dziecięca, której nie należy utożsamiać z problemem płaskostopia u starszych dzieci” - dodaje ekspert. Cały but wraz z podeszwą powinien być elastyczny, aby swobodnie zginał się w kostce i na linii stawów. Podeszwa powinna także jak najbardziej odwzorowywać kształt stopy malucha - być zaokrąglona z przodu i z tyłu.

Nie należy kupować większych butów z myślą o tym, że maluch będzie w nich chodził, jak podrośnie. W za dużych bucikach dziecko może się potykać i mieć problem z utrzymaniem równowagi. Nie najlepszym pomysłem jest także zakup używanego obuwia. Elementy takie jak kołnierz, cholewka czy wyściółka z reguły zapamiętują kształt nogi poprzedniego właściciela. Może to wpływać na prawidłowy rozwój stopy i wypracowanie naturalnego mechanizmu chodzenia. „Budowa nóg młodego człowieka jest inna niż u dorosłego. Długa oś podudzia nie pokrywa się z osią pięty.

Jest nieznacznie przemieszczona do wewnątrz, co sprzyja tendencji do koślawienia pięt. Aby przeciwdziałać takiej skłonności, buty powinny mieć sztywny zapiętek, który unieruchamia stopę w bucie. Wskazane są także wszelkie ćwiczenia wzmacniające mięśnie łydki, a zwłaszcza mięśnia piszczelowego tylnego odpowiedzialnego za odwracanie i przywodzenie stopy” - dodaje Pawlik.

Dzieci, które ukończyły 4 lata, mogą bez przeszkód zacząć nosić sandały i półbuty, a dziewczynki w wieku 6 lat - balerinki. Warto pamiętać, że proces kształtowania się stóp dzieci trwa zazwyczaj do ósmego roku życia. W tym czasie stópki malucha potrafią rosnąć z prędkością nawet 2 cm rocznie, dlatego tak istotnym jest kontrolowanie postępów co około 3-4 miesiące.

Po kąpieli czy w czasie pedicuru malucha zwróćmy uwagę na paznokcie pociechy - jeśli zaczynają się zawijać do dołu, może to oznaczać, że przegapiliśmy fakt, że dziecko wyrosło z obecnych butów. Dla młodzieży w wieku szkolnym nie ma wyraźnych zaleceń co do obuwia, należy tylko pamiętać, żeby obcasy nie przekraczały 3,5 cm.

Buty ortopedyczne - tylko, gdy zaleci je lekarz

Ponad 90% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, jednak blisko 80% dorosłych skarży się na dolegliwości nóg. Przyczyn takiego stanu można dopatrywać się w noszeniu niewłaściwego obuwia w dzieciństwie. Nie oznacza to jednak, że stopa wymaga specjalnego wspomagania podczas dorastania. W zupełności wystarczy zapewnienie jej odpowiednich warunków do rozwoju. „W profilaktyce najlepiej stosować ćwiczenia mięśni stóp i podudzi.

Takie ćwiczenia można wykonywać swobodnie w domu, nawet podczas zabawy. Najpopularniejsze z nich to chodzenie na palcach, krawędziach stóp, zginanie i prostowanie palców lub przenoszenie palcami drobnych przedmiotów - patyczków, kamyków, klocków” - mówi Pawlik. Wielu rodziców profilaktycznie skłania się ku ortopedycznym butom dla swoich pociech. Nie są one jednak tak korzystnym rozwiązaniem, jakby się mogło wydawać.

Decyzję o konieczności korzystania z butów ortopedycznych powinien podjąć lekarz. Jak twierdzi dr Pawlik: „Buty ortopedyczne posiadają różnego rodzaju elementy w podeszwie i wyściółce, których zadaniem jest unoszenie sklepienia podłużnego lub poprzecznego stopy. Takie udogodnienia zastępują w pewnym stopniu pracę mięśni stóp, rozleniwiając je i odzwyczajając od wysiłku.

A przecież to praca mięśni stóp młodego człowieka jest jednym z elementów prawidłowego wykształcenia się narządu chodu. Jedynie w przypadku nasilenia deformacji może być wskazane stosowanie ortopedycznych butów korekcyjnych, dlatego raz do roku wskazana jest kontrola u specjalisty”. Choć tak powszechne i niepozorne, obuwie to nie tylko element garderoby. Prawidłowo dobrany but w młodości sprawi, że stopy zachowają swoją sprawność na długie lata. Warto poświęcić mu więcej uwagi, szczególnie gdy w grę wchodzi dobro naszych najmłodszych.

Patrycja Wrotek,
ekspert Dzidziusiowo.pl

Zobacz też:

Pozostałe porady

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego wstępu do urlopu nie zmieniła się w pełną przykrych epizodów sesję zmagań z chorobą lokomocyjną?

Czytaj dalej
Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat do góry nogami. Mama czy tata zaczynają ograniczać swoje potrzeby na rzecz nowego członka rodziny, sen staje się marzeniem, a własne pragnienia są odkładane na półkę między pieluszkami czy zabawkami. Doba zaczyna się kurczyć, a o aktywności fizycznej można zapomnieć... Czy na pewno?

Czytaj dalej
Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele kryteriów, aby nie wyrządzić stópkom szkody. Buciki muszą być dobre. Jednak co to właściwie oznacza?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet ... Czytaj dalej
Mobilna Szkoła Rodzenia - uczymy celebrować macierzyństwo

Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia zazwyczaj kojarzy się z nauką i odpowiadaniem na pytanie, jak ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie