Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Zdjęcia: www.trendsforkids.pl

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat do góry nogami. Mama czy tata zaczynają ograniczać swoje potrzeby na rzecz nowego członka rodziny, sen staje się marzeniem, a własne pragnienia są odkładane na półkę między pieluszkami czy zabawkami. Doba zaczyna się kurczyć, a o aktywności fizycznej można zapomnieć... Czy na pewno?

Czy w dzisiejszych czasach przy udogodnieniach, jakie oferuje nam rynek, rodzic musi rezygnować z siebie? Wróćmy do aktywności fizycznej – czy nie można trenować razem z dzieckiem? Jak można zauważyć, wielu rodziców decyduje się właśnie na takie wspólne spędzanie czasu, które niesie obopólne korzyści.

Dzięki coraz to nowszym i bardziej dostępnym dla przeciętnego rodzica wózkom przystosowanym do biegania znika już dylemat, czy wyjść pobiegać, czy iść na monotonny spacer z maluchem. Można to połączyć: robić coś dla siebie i spędzać czas ze swoją pociechą, a dodatkowo wszystko to na świeżym powietrzu!

kobieta i mężczyzna biegają z wózkami

Wybór wózka

Kiedy zdecydujemy się na bieganie z wózkiem, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu, bo bieganie ze zwykłą spacerówką raczej do przyjemnych nie będzie należało – spacerówka ma przeważnie małe koła i wysoki środek ciężkości, co może spowodować wypadek lub wywrotkę.

Wózek do biegania – tak zwany jogger – ma trzy koła (standardowa spacerówka: cztery), które powinny być duże (przednie: 16 cali, tył: 12 cali), dzięki czemu można rozwinąć wyższą prędkość.

Takie koła także dobrze się sprawdzają przy pokonywaniu przeszkód w terenie, choć i w mieście się sprawdzą, np. przy podjeżdżaniu na krawężnik.

Jogger bardzo łatwo się prowadzi, a duże koła zmniejszają siłę wstrząsów odczuwanych przez dziecko. Przednie koło powinno być nieskrętne, co gwarantuje bezpieczeństwo podczas szybkiej jazdy oraz jazdy po nierównościach.

Na rynku można również spotkać wózki ze skrętnym przednim kołem, jednak należy pamiętać, że w czasie biegania powinno być ono zawsze zablokowane, dzięki czemu zyskujemy pewność, że wózek się nie przewrócić, kiedy napotka nawet małą przeszkodę.

W przeciwieństwie do zwykłej spacerówki jogger powinien mieć niski środek ciężkości, co niweluje ryzyko wywrotki w czasie biegania. Kiedy już zaczniemy biegać, dobrze by było, abyśmy mogli się łatwo i bezpiecznie zatrzymać, dlatego wózek biegowy powinien być wyposażony w hamulec ręczny – umiejscowiony pod palcami, kiedy wózek jest pchany – dzięki czemu rodzic ma możliwość hamowania jedną ręką, a tym samym kontrolowania prędkości wózka, np. kiedy zbiega z góry.

Zwróćmy też uwagę, by był również hamulec nożny, tak zwany postojowy, przydatny, kiedy chcemy zatrzymać się w jakimś miejscu na dłużej. Przy rączce powinien być – ważny z uwagi na bezpieczeństwo – pasek, który można założyć nadgarstek w czasie biegania.

Dzięki temu rodzic może mieć pewność, że wózek mu nie ucieknie. Popatrzmy, czy można regulować wysokość rączek joggera, co ułatwi korzystanie z niego obojgu rodzicom. Ważne jest również samo miejsce, w którym będzie siedziała nasza pociecha.

Powinno być ono w miarę przestronne i wyposażone w pasy bezpieczeństwa, najlepiej mocowane w kilka punktach wózka.W wyposażeniu joggera powinna się także znajdować się wielofunkcyjna osłona, która chroni zarówno przed owadami, jak i deszczem i wiatrem, oraz odblaski – niezbędne w czasie wieczornych treningów.

Zaczynamy biegać

Przed przystąpieniem do biegania należy dobrze się rozciągnąć. Warto również na początku popychać wózek podczas energicznego chodu – przyzwyczaimy się do trochę innego sposobu biegania, w czasie którego górna część ciała pracuje zdecydowanie mniej dynamicznie.

Dlatego też powinniśmy wyrobić sobie nawyk pchania wózka raz jedną, a raz drugą ręką – bez kurczowego zaciskania ręki na rączce wózka, co znacznie utrudnia bieganie, a po prostu trzymać ją luzem. Do wózka biegowego oczywiście nie wsadzamy noworodka.

Najlepiej odczekać kilka miesięcy i przygodę z bieganiem rozpocząć w 8.–9. miesiącu życia naszej pociechy. Należy również stopniowo przyzwyczajać dziecko do takiego treningu, zaczynając od spokojnego chodzenia po równym terenie, jednocześnie obserwując reakcje malucha. Większość dzieci dość szybko się przyzwyczaja do takich spacerów i przeważnie na nich zasypia.

Przydatne mogą okazać się jakieś zabawki, by pociecha się nie nudziła, gdy my ćwiczymy. Uwaga! Dziecko w czasie biegania, ale również spacerów należy przypiąć do wózka pasami bezpieczeństwa, by uchronić je przed nieprzewidzianymi wstrząsami, a nawet wywrotką. Pamiętajmy też, że dziecko na treningu nie rozgrzewa się tak jak rodzic, a raczej siedzi w wózku, dlatego należy je odpowiednio ubrać (cieplej niż siebie).

Jeśli świeci mocne słońce, nie wychodźmy bez kremu ochronnego. Na spacery najlepiej wybierać ładną pogodę, a kiedy pogoda się popsuje, miejmy przygotowaną osłonę wózka od wiatru lub deszczu. I najważniejsze: odpowiednie nawodnienie w czasie biegania – i dobra zabawa.

Magdalena Kordaszewska – ekspert ds. akcesoriów dla dzieci, www.zabawkowicz.pl
oraz Wioletta Skawińska – psycholog dziecięcy, www.wyborrodzicow.pl

Zobacz też:

Pozostałe porady

Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami wyruszają w świat, by pobyć razem i doświadczyć niezapomnianych chwil. W trosce o komfort dziecka, jego bezpieczeństwo i wygodę, a także uśmiech na twarzy potrzebują zadbać przede wszystkim o zdrowe i smaczne jedzenie, bezpieczeństwo i atrakcyjne formy zabawy. Wszystko po to, by w pełni skorzystać z wakacyjnego wyjazdu i wrócić z głową pełną wrażeń i dobrych wspomnień.

Czytaj dalej
Nowy wózek Thule dla miejskich odkrywców

Podróże i wyprawy

Nowość

Thule Sleek będzie dostępny w sklepach od wakacji 2018 roku.

Jeden wózek na wiele potrzeb… i dla wielu małych pasażerów 

Thule Sleek - elegancki i stylowy czterokołowy wózek miejski - to idealne rozwiązanie dla aktywnych rodziców, którzy chcą bez ograniczeń spędzać czas z dzieckiem w mieście i poza nim. Doskonale sprawdzi się podczas spacerów po ulicach miasta i w podróży komunikacją miejską, podczas codziennych zakupów, w przychodni czy muzeum (nie zajmuje wiele miejsca, doskonale się prowadzi, jest lekki, zwrotny, łatwo się składa).

Czytaj dalej
Wakacyjna walizka maluszka

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podroży i odpoczynku, który chcemy spędzić z najbliższymi. Dla rodzica to moment, kiedy może oderwać się od codziennych obowiązków, odwiedzić nowe miejsca i bez wyrzutów sumienia zdecydować się na błogie lenistwo. Maluchowi mogą towarzyszyć jednak nieco inne odczucia. Zmiana otoczenia może wywołać niepokój, a daleka podróż okazać się nie lada wyzwaniem. Oto kilka sposobów, dzięki którym wakacje z małym podróżnikiem będę odpoczynkiem dla każdego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Ciążowe dolegliwości? Poznaj największe mity

Nasze 9 miesięcy

Kiedyś wierzono, że przejście w ciąży pod drabiną sprawi, że dziecko będzie ... Czytaj dalej
Obudź w dziecku odporność na wiosnę z marką Visolvit Junior!

Zdrowie i odżywianie

Przesilenie wiosenne to ten szczególny czas w roku, kiedy z podwójną uwagą ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie