Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Podróże i wyprawy

Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Zdjęcia: www.trendsforkids.pl

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat do góry nogami. Mama czy tata zaczynają ograniczać swoje potrzeby na rzecz nowego członka rodziny, sen staje się marzeniem, a własne pragnienia są odkładane na półkę między pieluszkami czy zabawkami. Doba zaczyna się kurczyć, a o aktywności fizycznej można zapomnieć... Czy na pewno?

Czy w dzisiejszych czasach przy udogodnieniach, jakie oferuje nam rynek, rodzic musi rezygnować z siebie? Wróćmy do aktywności fizycznej – czy nie można trenować razem z dzieckiem? Jak można zauważyć, wielu rodziców decyduje się właśnie na takie wspólne spędzanie czasu, które niesie obopólne korzyści.

Dzięki coraz to nowszym i bardziej dostępnym dla przeciętnego rodzica wózkom przystosowanym do biegania znika już dylemat, czy wyjść pobiegać, czy iść na monotonny spacer z maluchem. Można to połączyć: robić coś dla siebie i spędzać czas ze swoją pociechą, a dodatkowo wszystko to na świeżym powietrzu!

kobieta i mężczyzna biegają z wózkami

Wybór wózka

Kiedy zdecydujemy się na bieganie z wózkiem, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu, bo bieganie ze zwykłą spacerówką raczej do przyjemnych nie będzie należało – spacerówka ma przeważnie małe koła i wysoki środek ciężkości, co może spowodować wypadek lub wywrotkę.

Wózek do biegania – tak zwany jogger – ma trzy koła (standardowa spacerówka: cztery), które powinny być duże (przednie: 16 cali, tył: 12 cali), dzięki czemu można rozwinąć wyższą prędkość.

Takie koła także dobrze się sprawdzają przy pokonywaniu przeszkód w terenie, choć i w mieście się sprawdzą, np. przy podjeżdżaniu na krawężnik.

Jogger bardzo łatwo się prowadzi, a duże koła zmniejszają siłę wstrząsów odczuwanych przez dziecko. Przednie koło powinno być nieskrętne, co gwarantuje bezpieczeństwo podczas szybkiej jazdy oraz jazdy po nierównościach.

Na rynku można również spotkać wózki ze skrętnym przednim kołem, jednak należy pamiętać, że w czasie biegania powinno być ono zawsze zablokowane, dzięki czemu zyskujemy pewność, że wózek się nie przewrócić, kiedy napotka nawet małą przeszkodę.

W przeciwieństwie do zwykłej spacerówki jogger powinien mieć niski środek ciężkości, co niweluje ryzyko wywrotki w czasie biegania. Kiedy już zaczniemy biegać, dobrze by było, abyśmy mogli się łatwo i bezpiecznie zatrzymać, dlatego wózek biegowy powinien być wyposażony w hamulec ręczny – umiejscowiony pod palcami, kiedy wózek jest pchany – dzięki czemu rodzic ma możliwość hamowania jedną ręką, a tym samym kontrolowania prędkości wózka, np. kiedy zbiega z góry.

Zwróćmy też uwagę, by był również hamulec nożny, tak zwany postojowy, przydatny, kiedy chcemy zatrzymać się w jakimś miejscu na dłużej. Przy rączce powinien być – ważny z uwagi na bezpieczeństwo – pasek, który można założyć nadgarstek w czasie biegania.

Dzięki temu rodzic może mieć pewność, że wózek mu nie ucieknie. Popatrzmy, czy można regulować wysokość rączek joggera, co ułatwi korzystanie z niego obojgu rodzicom. Ważne jest również samo miejsce, w którym będzie siedziała nasza pociecha.

Powinno być ono w miarę przestronne i wyposażone w pasy bezpieczeństwa, najlepiej mocowane w kilka punktach wózka.W wyposażeniu joggera powinna się także znajdować się wielofunkcyjna osłona, która chroni zarówno przed owadami, jak i deszczem i wiatrem, oraz odblaski – niezbędne w czasie wieczornych treningów.

Zaczynamy biegać

Przed przystąpieniem do biegania należy dobrze się rozciągnąć. Warto również na początku popychać wózek podczas energicznego chodu – przyzwyczaimy się do trochę innego sposobu biegania, w czasie którego górna część ciała pracuje zdecydowanie mniej dynamicznie.

Dlatego też powinniśmy wyrobić sobie nawyk pchania wózka raz jedną, a raz drugą ręką – bez kurczowego zaciskania ręki na rączce wózka, co znacznie utrudnia bieganie, a po prostu trzymać ją luzem. Do wózka biegowego oczywiście nie wsadzamy noworodka.

Najlepiej odczekać kilka miesięcy i przygodę z bieganiem rozpocząć w 8.–9. miesiącu życia naszej pociechy. Należy również stopniowo przyzwyczajać dziecko do takiego treningu, zaczynając od spokojnego chodzenia po równym terenie, jednocześnie obserwując reakcje malucha. Większość dzieci dość szybko się przyzwyczaja do takich spacerów i przeważnie na nich zasypia.

Przydatne mogą okazać się jakieś zabawki, by pociecha się nie nudziła, gdy my ćwiczymy. Uwaga! Dziecko w czasie biegania, ale również spacerów należy przypiąć do wózka pasami bezpieczeństwa, by uchronić je przed nieprzewidzianymi wstrząsami, a nawet wywrotką. Pamiętajmy też, że dziecko na treningu nie rozgrzewa się tak jak rodzic, a raczej siedzi w wózku, dlatego należy je odpowiednio ubrać (cieplej niż siebie).

Jeśli świeci mocne słońce, nie wychodźmy bez kremu ochronnego. Na spacery najlepiej wybierać ładną pogodę, a kiedy pogoda się popsuje, miejmy przygotowaną osłonę wózka od wiatru lub deszczu. I najważniejsze: odpowiednie nawodnienie w czasie biegania – i dobra zabawa.

Magdalena Kordaszewska – ekspert ds. akcesoriów dla dzieci, www.zabawkowicz.pl
oraz Wioletta Skawińska – psycholog dziecięcy, www.wyborrodzicow.pl

Zobacz też:

Pozostałe porady

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego wstępu do urlopu nie zmieniła się w pełną przykrych epizodów sesję zmagań z chorobą lokomocyjną?

Czytaj dalej
Pierwsze buty – prawdziwe wyzwanie

Podróże i wyprawy

Wybór właściwego obuwia dla dziecka jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Szczególnie wtedy, gdy mowa o pierwszych butach - wszak maluch, który nie opanował jeszcze sztuki mowy, nie powie, że jest mu za ciasno lub niewygodnie.

Czytaj dalej
Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele kryteriów, aby nie wyrządzić stópkom szkody. Buciki muszą być dobre. Jednak co to właściwie oznacza?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Zabieg kosmetyczny dla mam w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Każda mama powinna czuć się komfortowo i pięknie we własnym ciele. Jeżeli ... Czytaj dalej
Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie