Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch

Karnawałowy bal dla dzieci

Maluch

Tekst: Anna Salwa-Kazimierska,

Zdjęcia: Flickr

Kiedy wspominam swoje dzieciństwo, przychodzą mi na myśl przedszkolne bale i stroje, które szyła dla mnie mama. Uwielbiałam przymiarki i wspólne projektowanie. Dlatego warto zorganizować wspólnie z dziećmi karnawałową zabawę, by ich wspomnienia były równie barwne.

Na początku warto się zastanowić, czy nasza pociecha jest już gotowa na taką imprezę. Najlepszym momentem wydaje się okres 3 lat, kiedy dzieci zaczynają potrzebować wspólnej zabawy. Młodsze bawią się obok siebie lub obserwują innych, czasem naśladując ich zabawy, zaś 3-4-latki próbują już organizować wspólne zabawy, przydzielać role, ustalać pierwsze zasady. Młodszym dzieciom raczej proponowałabym zabawę w bezpiecznym gronie rodziców albo rodzeństwa.

Wspólne przygotowania do zabawy

By radość z balu była większa, wspólna zabawa powinna rozpoczynać się na etapie przygotowań. Dzieci mogą brać udział w planowaniu, wykonaniu zaproszeń i dekoracji, przygotowaniu stroju czy poczęstunku. Uczestnictwo najmłodszych w tych przygotowaniach uczy je sztuki przyjmowania gości, a każda kolejna czynność może być dla nich okazją do zabawy i zdobywania nowych doświadczeń.

Goście, goście...

Zanim zaproponujemy dziecku zorganizowanie przyjęcia, zastanówmy się, kiedy możemy je zrobić. Ile dzieci jesteśmy w stanie zaprosić do domu, by zapewnić im bezpieczną i swobodą zabawę? Z jak dużą grupą gości jest w stanie bawić się nasze dziecko?

Pierwszy bal nie powinien trwać zbyt długo. Proponowałabym - nietypowo - zabawę przed południem, kiedy młodzi balowicze mają więcej siły. Starszym dzieciom można zaproponować nieco późniejszą, "wieczorną" porę. Gdy termin i lista gości są ustalone, kolej na zaproszenia.

Zachęcam, by dzieci brały udział w ich przygotowaniu. Młodsze mogą ozdobić je stemplami lub wyciętymi przez rodzica ozdobami z kolorowego papieru, starsze mogą rysować, a jeszcze starsze - coś napisać. Pamiętajmy, że każde działanie plastyczne usprawnia małe rączki naszych dzieci. Cięcie, klejenie i malowanie to doskonała gimnastyka dla dłoni oraz przygotowanie do pisania w przyszłości.

Oprawa balu dla dzieci

Kolejnym krokiem powinno być zaplanowanie stroju, elementów dekoracji "sali balowej" oraz poczęstunku. Podejmowanie tych decyzji ułatwi wcześniejszy wybór konwencji, w której będzie utrzymana impreza. Uatrakcyjni to też zabawę. Bal może być piracki, królewski, wróżkowy... - to zależy od aktualnych zainteresowań małego gospodarza - a pokój zmienić się w tajemniczą dżunglę, magiczny las, bezludną wyspę albo tor wyścigowy. Ważne, by dziecko mogło samo zdecydować o tym, jaki temat będzie miała jego uroczystość.

Następne wspólne działania z dzieckiem to na przykład przygotowanie dekoracji "sali balowej": wieszanie balonów, przekształcanie szafy w drzewo czy też budowanie z kartonów rakiety kosmicznej. To kolejna okazja do kreatywnego spędzenia czasu z dzieckiem.

Planując dekorację, pomyślmy też o dostosowaniu domu na dziecięce przyjęcie. Rozważmy schowanie cenniejszych bibelotów, wyniesienie kilku mebli, by zrobić miejsce na swobodną zabawę itp. Wszystko po to, aby mali goście nie byli krępowani ciągłymi uwagami: "Uważaj, ostrożnie!" i żebyśmy my mogli spokojnie bawić się z dziećmi, a nie obawiać się o stan mieszkania.

Przebranie

Wybór konwencji balowej nieodłącznie wiąże się z wyborem stroju. Dzieci uwielbiają się przebierać. Zwyczajny koc może się okazać peleryną, szal - królewską szatą, kij - mieczem, a patyk - magiczną różdżką. Stroje pozwalają dzieciom wcielać się w role. Dziewczynka w stroju królewny czuje się się piękna, podziwiana i kochana, a chłopiec, wymachując mieczem, czuje się silny i odważny.

Bycie kimś innym pozwala dzieciom bezkarnie próbować nowych zachowań i poczuć się dorosłymi. W przebieraniu cudowne jest to, że role można zmieniać, przymierzać i próbować coraz to nowych wcieleń, a takie próby są ważnym doświadczeniem dla naszych pociech.

Strój godny Supermana

Można go wypożyczyć lub kupić. Jednak tym rodzicom, którzy choć trochę radzą sobie z igłą, nitką i nożyczkami, polecam samodzielne jego wykonanie. Przeszukajmy szafy w poszukiwaniu nieużywanych ubrań, odwiedźmy sklepy z używaną odzieżą, w których można znaleźć czasem prawdziwe cuda za grosze. Nie muszą być to gotowe stroje, przecież długa czerwona spódnica po niewielkiej ingerencji może być królewskim płaszczem, a niebieska - peleryną Supermana.

Koronkowa bluzka związana paskiem stanie się suknią, a srebrna - rycerską zbroją. Pozostają jeszcze kolorowy papier i krepina, z których można wyczarować kapelusze, korony, miecze, różdżki, hełmy kosmonautów... Inspiracji można także szukać w Internecie.

Youtube i portale dla rodziców publikują wiele porad i tutoriali z pomocnymi wskazówkami. Zakupy, wspólne przygotowanie stroju to także okazja do spędzenia chwil tylko z dzieckiem. Wspólne prace są doskonałą okazją do rozmów z dziećmi np. o tym, kim chcą zostać, gdy dorosną, o czym marzą, dlaczego chcą być księżniczką, kowbojem, superbohaterem, co podoba im się w tych postaciach. A rozmów z dziećmi nigdy za dużo.

Poczęstunek

Mali goście powinni otrzymać poczęstunek na miarę swoich potrzeb. Oprócz łakoci ważne są zdrowe, niegazowane napoje, a po harcach i tańcach coś bardziej konkretnego, np. minikanapki, małe pizze, kotleciki. Atrakcyjnym pomysłem jest dopasowanie menu do całej oprawy balu - na balu piratów można podać paluszki rybne lub ośmiorniczki z parówek, ewentualnie piracką zupę pomidorową, a na przekąskę krakersy w kształcie rybek lub owocowe szaszłyki.

W menu dla wróżek mogą znaleźć się choćby babeczki, pieczone w domu bezy, sałatka owocowa podana w pucharkach. Z bardziej treściwych dań małym damom można zaproponować złotą zupę (rosołek) albo udka przystrojone papierowymi koronami. Wiele zależy od kreatywności rodziców, wieku i kulinarnych upodobań maluchów.

Pobawmy się razem z dziećmi, wymyślając i przygotowując balowe menu. Wspólna praca pomaga przetrwać trudne chwile oczekiwania na wymarzony bal. Poza tym krojenie, ugniatanie ciasta i mieszanie różnych składników albo ugniatanie i mieszanie ciasta to kolejna gimnastyka dla małych rąk oraz nauka planowania, przygotowywania pracy i sprzątania po niej. A także okazja do obserwowania swojej mamy lub taty przy pracy i możliwość bycia choć trochę takimi jak oni. Działania ramię w ramię doskonale budują więzi.

Zabawy i konkursy

Dobrze zorganizowany bal nie może obyć się bez zabaw i konkursów. Ważne, by były one dostosowane do możliwości młodych gości. Uwaga! Nagrody powinny być przewidziane dla wszystkich uczestników. Można także zaproponować mininagrody dla biorących udział w konkursach i drobne podarunki dla każdego gościa na zakończenie spotkania.

Nagrodą mogą być, w zależności od wieku dzieci, kolorowe ołówki, gumki do ścierania, akcesoria do włosów czy samochodziki. Dobrze, jeśli treść konkursów będzie się wiązać z wybraną konwencją balu. Spróbujmy odnaleźć w zakamarkach pamięci wspomnienia zabaw, które teraz zaproponujmy własnym pociechom. A może, zachęceni wspólnym przygotowywaniem balu z dziećmi, zapragniemy zorganizować spotkanie ze znajomymi w balowej oprawie?

Zestaw zabaw na bal

Bal piracki:

  • Łowienie rybek na wędkę. Rybki wycinamy z papieru, a na ich pyszczkach przypinamy biurowe spinacze. Wędki robimy z patyka i sznurka, na końcu którego umieszczamy małe magnesy.
  • Konkurs rzucania do celu - dzieci trafiają miękką piłką do kosza.
  • Łowienie w sieci - dzieci biegają po pokoju. Kiedy muzyka milknie, rodzic zarzuca koc na grupę dzieci. Kto zostaje przykryty, "wpada do siec" i kończy grę.
  • Wielkie łowy - jedzenie jabłka zawiązanego na sznurku.
  • Poszukiwanie skarbu - zabawa w ciepło-zimno. Skarbem może być np. pudełko z drobnymi upominkami lub słodyczami dla uczestników balu.

Bal dla księżniczek lub wróżek:

  • Taniec: pokazy, taniec z balonikiem między głowami lub brzuszkami tancerek, taniec z książką na głowie.
  • Robienie koron z papieru.
  • Zabawa w posągi - dzieci tańczą w rytm muzyki, kiedy ona milknie, każdy zamienia się w rzeźbę w pałacowym ogrodzie. Wygrywa ten, kto nie poruszy się podczas oglądania rzeźb przez rodzica.
  • Kopciuszek - dzieci dostają miseczki z wymieszanym np. grochem i czerwoną fasolą. Ich zadaniem jest rozdzielenie ziaren.
  • Królewna - dzieci stoją w kole, jedna osoba zostaje królem/królewną i pokazuje jakiś ruch, który naśladują pozostali. Później następuje zmiana roli królewny i zabawa toczy się dalej.

Pozostałe porady

Ryby w diecie małego dziecka

Maluch

Nie ulega wątpliwości, że są zdrowe. Pod warunkiem że są świeże, dobrane do wieku dziecka i że nie je ich ono zbyt dużo. Pozostaje jedynie mały problem... Jak zachęcić malucha do jedzenia ryb? Oto garść informacji i sprytnych kulinarnych trików. Podpowiadamy też, które ryby kupować, jak smacznie przyrządzić je w domu i co wybierać, gdy postanowimy zjeść na mieście.

Czytaj dalej
Jak wybrać pierwsze buciki dla dziecka... i czy są one niezbędne?

Maluch

Wbrew pozorom to niełatwa sprawa. Nawet lekarze sprzeczają się co do tego, czy podczas nauki chodzenia lepsza jest bosa stopa czy ubrana w dobrej jakości buciki.

Czytaj dalej
Fotelik samochodowy dla dziecka - co warto wiedzieć

Maluch

Nie ulega wątpliwości, że fotelik jest niezbędny, gdy chcemy odbywać autem mniejsze lub większe wojaże z dzieckiem. Ale jest kilka pułapek, w które można wpaść przy wyborze takiego siedziska. Podpowiadamy, jak się przed nimi ustrzec.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie