Poradnik - Maluch

Karnawałowy bal dla dzieci

Maluch

Tekst: Anna Salwa-Kazimierska,

Zdjęcia: Flickr

Kiedy wspominam swoje dzieciństwo, przychodzą mi na myśl przedszkolne bale i stroje, które szyła dla mnie mama. Uwielbiałam przymiarki i wspólne projektowanie. Dlatego warto zorganizować wspólnie z dziećmi karnawałową zabawę, by ich wspomnienia były równie barwne.

Na początku warto się zastanowić, czy nasza pociecha jest już gotowa na taką imprezę. Najlepszym momentem wydaje się okres 3 lat, kiedy dzieci zaczynają potrzebować wspólnej zabawy. Młodsze bawią się obok siebie lub obserwują innych, czasem naśladując ich zabawy, zaś 3-4-latki próbują już organizować wspólne zabawy, przydzielać role, ustalać pierwsze zasady. Młodszym dzieciom raczej proponowałabym zabawę w bezpiecznym gronie rodziców albo rodzeństwa.

Wspólne przygotowania do zabawy

By radość z balu była większa, wspólna zabawa powinna rozpoczynać się na etapie przygotowań. Dzieci mogą brać udział w planowaniu, wykonaniu zaproszeń i dekoracji, przygotowaniu stroju czy poczęstunku. Uczestnictwo najmłodszych w tych przygotowaniach uczy je sztuki przyjmowania gości, a każda kolejna czynność może być dla nich okazją do zabawy i zdobywania nowych doświadczeń.

Goście, goście...

Zanim zaproponujemy dziecku zorganizowanie przyjęcia, zastanówmy się, kiedy możemy je zrobić. Ile dzieci jesteśmy w stanie zaprosić do domu, by zapewnić im bezpieczną i swobodą zabawę? Z jak dużą grupą gości jest w stanie bawić się nasze dziecko?

Pierwszy bal nie powinien trwać zbyt długo. Proponowałabym - nietypowo - zabawę przed południem, kiedy młodzi balowicze mają więcej siły. Starszym dzieciom można zaproponować nieco późniejszą, "wieczorną" porę. Gdy termin i lista gości są ustalone, kolej na zaproszenia.

Zachęcam, by dzieci brały udział w ich przygotowaniu. Młodsze mogą ozdobić je stemplami lub wyciętymi przez rodzica ozdobami z kolorowego papieru, starsze mogą rysować, a jeszcze starsze - coś napisać. Pamiętajmy, że każde działanie plastyczne usprawnia małe rączki naszych dzieci. Cięcie, klejenie i malowanie to doskonała gimnastyka dla dłoni oraz przygotowanie do pisania w przyszłości.

Oprawa balu dla dzieci

Kolejnym krokiem powinno być zaplanowanie stroju, elementów dekoracji "sali balowej" oraz poczęstunku. Podejmowanie tych decyzji ułatwi wcześniejszy wybór konwencji, w której będzie utrzymana impreza. Uatrakcyjni to też zabawę. Bal może być piracki, królewski, wróżkowy... - to zależy od aktualnych zainteresowań małego gospodarza - a pokój zmienić się w tajemniczą dżunglę, magiczny las, bezludną wyspę albo tor wyścigowy. Ważne, by dziecko mogło samo zdecydować o tym, jaki temat będzie miała jego uroczystość.

Następne wspólne działania z dzieckiem to na przykład przygotowanie dekoracji "sali balowej": wieszanie balonów, przekształcanie szafy w drzewo czy też budowanie z kartonów rakiety kosmicznej. To kolejna okazja do kreatywnego spędzenia czasu z dzieckiem.

Planując dekorację, pomyślmy też o dostosowaniu domu na dziecięce przyjęcie. Rozważmy schowanie cenniejszych bibelotów, wyniesienie kilku mebli, by zrobić miejsce na swobodną zabawę itp. Wszystko po to, aby mali goście nie byli krępowani ciągłymi uwagami: "Uważaj, ostrożnie!" i żebyśmy my mogli spokojnie bawić się z dziećmi, a nie obawiać się o stan mieszkania.

Przebranie

Wybór konwencji balowej nieodłącznie wiąże się z wyborem stroju. Dzieci uwielbiają się przebierać. Zwyczajny koc może się okazać peleryną, szal - królewską szatą, kij - mieczem, a patyk - magiczną różdżką. Stroje pozwalają dzieciom wcielać się w role. Dziewczynka w stroju królewny czuje się się piękna, podziwiana i kochana, a chłopiec, wymachując mieczem, czuje się silny i odważny.

Bycie kimś innym pozwala dzieciom bezkarnie próbować nowych zachowań i poczuć się dorosłymi. W przebieraniu cudowne jest to, że role można zmieniać, przymierzać i próbować coraz to nowych wcieleń, a takie próby są ważnym doświadczeniem dla naszych pociech.

Strój godny Supermana

Można go wypożyczyć lub kupić. Jednak tym rodzicom, którzy choć trochę radzą sobie z igłą, nitką i nożyczkami, polecam samodzielne jego wykonanie. Przeszukajmy szafy w poszukiwaniu nieużywanych ubrań, odwiedźmy sklepy z używaną odzieżą, w których można znaleźć czasem prawdziwe cuda za grosze. Nie muszą być to gotowe stroje, przecież długa czerwona spódnica po niewielkiej ingerencji może być królewskim płaszczem, a niebieska - peleryną Supermana.

Koronkowa bluzka związana paskiem stanie się suknią, a srebrna - rycerską zbroją. Pozostają jeszcze kolorowy papier i krepina, z których można wyczarować kapelusze, korony, miecze, różdżki, hełmy kosmonautów... Inspiracji można także szukać w Internecie.

Youtube i portale dla rodziców publikują wiele porad i tutoriali z pomocnymi wskazówkami. Zakupy, wspólne przygotowanie stroju to także okazja do spędzenia chwil tylko z dzieckiem. Wspólne prace są doskonałą okazją do rozmów z dziećmi np. o tym, kim chcą zostać, gdy dorosną, o czym marzą, dlaczego chcą być księżniczką, kowbojem, superbohaterem, co podoba im się w tych postaciach. A rozmów z dziećmi nigdy za dużo.

Poczęstunek

Mali goście powinni otrzymać poczęstunek na miarę swoich potrzeb. Oprócz łakoci ważne są zdrowe, niegazowane napoje, a po harcach i tańcach coś bardziej konkretnego, np. minikanapki, małe pizze, kotleciki. Atrakcyjnym pomysłem jest dopasowanie menu do całej oprawy balu - na balu piratów można podać paluszki rybne lub ośmiorniczki z parówek, ewentualnie piracką zupę pomidorową, a na przekąskę krakersy w kształcie rybek lub owocowe szaszłyki.

W menu dla wróżek mogą znaleźć się choćby babeczki, pieczone w domu bezy, sałatka owocowa podana w pucharkach. Z bardziej treściwych dań małym damom można zaproponować złotą zupę (rosołek) albo udka przystrojone papierowymi koronami. Wiele zależy od kreatywności rodziców, wieku i kulinarnych upodobań maluchów.

Pobawmy się razem z dziećmi, wymyślając i przygotowując balowe menu. Wspólna praca pomaga przetrwać trudne chwile oczekiwania na wymarzony bal. Poza tym krojenie, ugniatanie ciasta i mieszanie różnych składników albo ugniatanie i mieszanie ciasta to kolejna gimnastyka dla małych rąk oraz nauka planowania, przygotowywania pracy i sprzątania po niej. A także okazja do obserwowania swojej mamy lub taty przy pracy i możliwość bycia choć trochę takimi jak oni. Działania ramię w ramię doskonale budują więzi.

Zabawy i konkursy

Dobrze zorganizowany bal nie może obyć się bez zabaw i konkursów. Ważne, by były one dostosowane do możliwości młodych gości. Uwaga! Nagrody powinny być przewidziane dla wszystkich uczestników. Można także zaproponować mininagrody dla biorących udział w konkursach i drobne podarunki dla każdego gościa na zakończenie spotkania.

Nagrodą mogą być, w zależności od wieku dzieci, kolorowe ołówki, gumki do ścierania, akcesoria do włosów czy samochodziki. Dobrze, jeśli treść konkursów będzie się wiązać z wybraną konwencją balu. Spróbujmy odnaleźć w zakamarkach pamięci wspomnienia zabaw, które teraz zaproponujmy własnym pociechom. A może, zachęceni wspólnym przygotowywaniem balu z dziećmi, zapragniemy zorganizować spotkanie ze znajomymi w balowej oprawie?

Zestaw zabaw na bal

Bal piracki:

  • Łowienie rybek na wędkę. Rybki wycinamy z papieru, a na ich pyszczkach przypinamy biurowe spinacze. Wędki robimy z patyka i sznurka, na końcu którego umieszczamy małe magnesy.
  • Konkurs rzucania do celu - dzieci trafiają miękką piłką do kosza.
  • Łowienie w sieci - dzieci biegają po pokoju. Kiedy muzyka milknie, rodzic zarzuca koc na grupę dzieci. Kto zostaje przykryty, "wpada do siec" i kończy grę.
  • Wielkie łowy - jedzenie jabłka zawiązanego na sznurku.
  • Poszukiwanie skarbu - zabawa w ciepło-zimno. Skarbem może być np. pudełko z drobnymi upominkami lub słodyczami dla uczestników balu.

Bal dla księżniczek lub wróżek:

  • Taniec: pokazy, taniec z balonikiem między głowami lub brzuszkami tancerek, taniec z książką na głowie.
  • Robienie koron z papieru.
  • Zabawa w posągi - dzieci tańczą w rytm muzyki, kiedy ona milknie, każdy zamienia się w rzeźbę w pałacowym ogrodzie. Wygrywa ten, kto nie poruszy się podczas oglądania rzeźb przez rodzica.
  • Kopciuszek - dzieci dostają miseczki z wymieszanym np. grochem i czerwoną fasolą. Ich zadaniem jest rozdzielenie ziaren.
  • Królewna - dzieci stoją w kole, jedna osoba zostaje królem/królewną i pokazuje jakiś ruch, który naśladują pozostali. Później następuje zmiana roli królewny i zabawa toczy się dalej.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Ryby w diecie małego dziecka

Maluch

Nie ulega wątpliwości, że są zdrowe. Pod warunkiem że są świeże, dobrane do wieku dziecka i że nie je ich ono zbyt dużo. Pozostaje jedynie mały problem... Jak zachęcić malucha do jedzenia ryb? Oto garść informacji i sprytnych kulinarnych trików. Podpowiadamy też, które ryby kupować, jak smacznie przyrządzić je w domu i co wybierać, gdy postanowimy zjeść na mieście.

Czytaj dalej
Jak wybrać pierwsze buciki dla dziecka... i czy są one niezbędne?

Maluch

Wbrew pozorom to niełatwa sprawa. Nawet lekarze sprzeczają się co do tego, czy podczas nauki chodzenia lepsza jest bosa stopa czy ubrana w dobrej jakości buciki.

Czytaj dalej
Fotelik samochodowy dla dziecka - co warto wiedzieć

Maluch

Nie ulega wątpliwości, że fotelik jest niezbędny, gdy chcemy odbywać autem mniejsze lub większe wojaże z dzieckiem. Ale jest kilka pułapek, w które można wpaść przy wyborze takiego siedziska. Podpowiadamy, jak się przed nimi ustrzec.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie