Poradnik - Maluch

Jak wybrać pierwsze buciki dla dziecka... i czy są one niezbędne?

Maluch

Tekst: Paweł Zawitkowski / konsultacja

Zdjęcia: Dreamstime

Wbrew pozorom to niełatwa sprawa. Nawet lekarze sprzeczają się co do tego, czy podczas nauki chodzenia lepsza jest bosa stopa czy ubrana w dobrej jakości buciki.

Dlatego o podpowiedź poprosiliśmy doświadczonego fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego. Poniżej podajemy dosłownie kilka prostych, ale ważnych zasad, których warto się trzymać. Dobrze jest o nich pamiętać, gdy wybieramy pierwsze buciki dla malucha oraz gdy... postanawiamy z nich zrezygnować.

3 RAZY NIE!

  • Nie kupuj dziecku butów, jeśli nie możesz mu ich przymierzyć

Choćby nie wiem jak wydawały ci się piękne. Może się bowiem okazać, że maluszek ma stopę wysoką w podbiciu i niewiele bucików na nią pasuje. Nie wystarczy więc sprawdzić w domu np. linijką, jaka jest długość małej stópki - buty musicie kupić "razem". Tym bardziej, że nawet sposób zakładania (ciasno/luźno) może dziecko zachęcić lub zniechęcić do danego modelu bucików.

  • But do nauki chodzenia nie musi mieć sztywnego zapiętka i wysokiej cholewki

Prawidłowy rozwój stóp przebiega w trakcie bezpośredniego ich obciążania, bezpośredniego czucia podłoża, w sposób naturalny na bosaka, a nie gdy zastępujemy ich pracę, zamykając je w butach niczym w gorsecie. Więc jeśli nie wychodzimy na spacer na dwór i nie ma konieczności zakładania kapci, niech twój szkrab ćwiczy mięśnie stopy bez ograniczeń, jakie narzucają buty - na bosaka. Gdy w domu jest chłodno, włóż dziecku na nóżki skarpetki z abeesami.

  • Dla ciężkich butów w głębokimi traktorami

Jeśli nam buty dla dziecka wydają się ciężkie, możemy być pewni, że nie ułatwią małemu człowiekowi nauki chodzenia. Z kolei w głębokie rowki łatwo dostaje się śnieg, którego ciężko się pozbyć, a który usztywnia podeszwę i utrudnia chodzenie. But ma być superlekki, giętki, wygodny.

Warto pamiętać, że malec ma fizjologiczne płaskostopie i koślawość, które znikają do maksymalnie trzeciego roku życia. Nie denerwujmy się więc, że jego stopa jest
lekko "wypukła" i dotyka podłoża całą powierzchnią.

3 RAZY TAK!

  • Dla butów ze skóry, które pozwalają nóżce oddychać i dopasowują się do kształtu stopy malucha

Co prawda nie zawsze są one najlepszym rozwiązaniem - na śniegu bardziej funkcjonalne są materiały do zadań specjalnych, np. ze specjalną membraną, która oddycha, ale chroni przed zimnem i wilgocią z zewnątrz. Elementy odblaskowe, znajdujące się na bucie służącym do chodzenia po dworze, to duży plus - pomagają zapewnić bezpieczeństwo.

  • Buty powinny być większe od stopy, ale uwaga: nie o rozmiar czy dwa, lecz jedynie o 0,2 - 0,3 cm

Nie kupuj więc dziecku butów na zapas (to najczęstszy błąd!). Zdrowe dla stopy buty powinny się zginać w miejscu zgięcia stopy, czyli tam, gdzie zginają się palce - w około 1/3 długości podeszwy od czubka bucika. Zbyt sztywna podeszwa nie pozwala stopie prawidłowo "pracować". To samo dotyczy zbyt twardej wkładki. Podobnie - cholewka ma być giętka, a zapiętek nie musi być sztywny, tylko dobrze przylegać do pięty.

  • W czasie zakupów trzeba uzbroić się w cierpliwość

Przymierzanie kolejnej pary butów ciekawskiemu świata malcowi nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto się upewnić, czy kupione buty można oddać. Gdy zmęczony zakupami szkrab zacznie grymasić, ciąg dalszy przymierzania odbędzie się w domu. Raz w miesiącu sprawdzaj, czy dziecko nie wyrosło z nowych butów. W ciągu roku jego noga może urosnąć nawet o trzy numery!

Czy wiesz, że...

Nowoczesne salony z obuwiem dziecięcym dysponują skanerami sprawdzającymi wielkość stopy, rozmiar, a nawet model, czyli uwzględniają m.in. tęgość obuwia.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Ryby w diecie małego dziecka

Maluch

Nie ulega wątpliwości, że są zdrowe. Pod warunkiem że są świeże, dobrane do wieku dziecka i że nie je ich ono zbyt dużo. Pozostaje jedynie mały problem... Jak zachęcić malucha do jedzenia ryb? Oto garść informacji i sprytnych kulinarnych trików. Podpowiadamy też, które ryby kupować, jak smacznie przyrządzić je w domu i co wybierać, gdy postanowimy zjeść na mieście.

Czytaj dalej
Karnawałowy bal dla dzieci

Maluch

Kiedy wspominam swoje dzieciństwo, przychodzą mi na myśl przedszkolne bale i stroje, które szyła dla mnie mama. Uwielbiałam przymiarki i wspólne projektowanie. Dlatego warto zorganizować wspólnie z dziećmi karnawałową zabawę, by ich wspomnienia były równie barwne.

Czytaj dalej
Fotelik samochodowy dla dziecka - co warto wiedzieć

Maluch

Nie ulega wątpliwości, że fotelik jest niezbędny, gdy chcemy odbywać autem mniejsze lub większe wojaże z dzieckiem. Ale jest kilka pułapek, w które można wpaść przy wyborze takiego siedziska. Podpowiadamy, jak się przed nimi ustrzec.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie