Poradnik - Maluch

Fotelik samochodowy dla dziecka - co warto wiedzieć

Maluch

Zdjęcia: Dreamstime

Nie ulega wątpliwości, że fotelik jest niezbędny, gdy chcemy odbywać autem mniejsze lub większe wojaże z dzieckiem. Ale jest kilka pułapek, w które można wpaść przy wyborze takiego siedziska. Podpowiadamy, jak się przed nimi ustrzec.

Osiem lat doświadczeń, kilkadziesiąt tysięcy kilometrów i dwójka dzieci" - tak zaczyna się książka Anny i Krzysztofa Kobusów pt. "Podróżuj z dzieckiem. Poradnik praktyczny" (Wyd. G+J). Pozycja ta powinna się znaleźć w każdej rodzinie, która kocha bliskie, ale też egzotyczne podróże i nie chce z nich rezygnować "tylko dlatego", że w domu pojawiło się dziecko. Postanowiliśmy nie wyważać otwartych drzwi, tylko skorzystać z doświadczeń najlepszych. Poniżej kilka, szczególnie wartościowych naszym zdaniem wskazówek.

Ponieważ informacji dotyczących bezpieczeństwa jest w magazynach i na portalach parentingowych dużo, my wybraliśmy te, które... ułatwiają życie rodzicom. O tym, ile energii potrzeba czasem na, wydawałoby się, proste włożenie i wyjęcie dziecka z fotelika, wie każdy rodzic małego dziecka. Obszerniejsze porady dotyczące podróżowania z latoroślami znajdziecie wyżej wymienionej książce. Można ją kupić m.in. w internetowym sklepie National Geographic, na: www.national-geographic.pl.

Fotelik na wakacjach

Większość rodziców wie, że nie wolno przewozić dzieci, jeśli nie mamy w samochodzie zamontowanego fotelika. Ale już kiedy wyjeżdżamy na zimowe ferie lub letnie wakacje i wynajmujemy samochód w miejscu docelowym, zdarza się nam zapomnieć o tym, że trzeba też wynająć siedzisko dla małego pasażera (koszt zwykle nie jest duży.

O czym warto pamiętać

  • Isofix - to nie marketingowy chwyt, ten system naprawdę bardzo ułatwia zamocowanie fotelika w aucie. Jest też bezpieczniejszy niż mocowania na pasy, bo umożliwia sztywne połączenie fotelika i siedzenia. Jeśli więc szykujecie się do kupna nowego samochodu, zwróćcie uwagę na to, czy ma on zaczepy isofix.
  • Sposób mocowania pasów - najlepszy jest najprostszy. "Są chwile, gdy zapięcie pasów na dwulatku przypomina walkę z ośmiornicą" - piszą żartobliwie autorzy książki.
  • Fotelik kołyska - dla najmłodszych dzieci - jest najpraktyczniejszy wtedy, gdy można go wpinać w stelaż wózka. Noszenie przez dłuższy czas nawet małego dziecka w foteliku wymaga dużej siły.
  • Wielką zaletą nowoczesnego fotelika są pasy, które po naciśnięciu odpowiedniego guzika same się ściągają. Jeśli kiedykolwiek mocowaliście się z tradycyjnymi pasami, które lubią się skręcać i zastanawialiście się, "czy aby nie jest za luźno", wiecie, że to duże ułatwienie. Jeśli kupujecie fotelik używany, sprawdźcie, czy blokady się nie rozregulowały.
  • Jeśli fotelik daje się położyć - jesteśmy w domu. Na dłuższych trasach żaden maluch nie wytrzyma w pozycji siedzącej, a gdy zaśnie, będzie mu wciąż opadać główka. Bez względu na możliwość "położenia" fotelika nieocenione są też zagłówki, które stabilizują główkę dziecka i pozwalają mu na komfortowy sen.
  • Na dłuższe trasy przydaje się fotelik, do którego można przymocować stoliczek lub stolik na kolana montowany na rzepy, na którym dziecko może położyć ulubione zabawki albo kartkę, żeby porysować.

Do kiedy dziecko powinno podróżować w foteliku?

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym do 12. roku życia lub do chwili, gdy dziecko nie osiągnie 150 cm wzrostu.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Ryby w diecie małego dziecka

Maluch

Nie ulega wątpliwości, że są zdrowe. Pod warunkiem że są świeże, dobrane do wieku dziecka i że nie je ich ono zbyt dużo. Pozostaje jedynie mały problem... Jak zachęcić malucha do jedzenia ryb? Oto garść informacji i sprytnych kulinarnych trików. Podpowiadamy też, które ryby kupować, jak smacznie przyrządzić je w domu i co wybierać, gdy postanowimy zjeść na mieście.

Czytaj dalej
Karnawałowy bal dla dzieci

Maluch

Kiedy wspominam swoje dzieciństwo, przychodzą mi na myśl przedszkolne bale i stroje, które szyła dla mnie mama. Uwielbiałam przymiarki i wspólne projektowanie. Dlatego warto zorganizować wspólnie z dziećmi karnawałową zabawę, by ich wspomnienia były równie barwne.

Czytaj dalej
Jak wybrać pierwsze buciki dla dziecka... i czy są one niezbędne?

Maluch

Wbrew pozorom to niełatwa sprawa. Nawet lekarze sprzeczają się co do tego, czy podczas nauki chodzenia lepsza jest bosa stopa czy ubrana w dobrej jakości buciki.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie