Gwiazdy z dziećmi

Agustin Egurrola "Trzeba kształtować w młodych ludziach kult pracy"

Juror telewizyjnych talent show, ceniony choreograf i sędzia międzynarodowych turniejów tańca. Założyciel największej sieci szkół tańca w Polsce. Z nami porozmawiał o planach na przyszłość i o tym, co go inspiruje. Podpowiedział też, jak mądrze wspierać dziecko w rozwijaniu jego pasji.

Jakiś czas temu powiedział pan: "Nie wierzę w talent, wierzę w ciężką pracę". Podtrzymuje pan to?

Absolutnie tak. Dziś dodałbym jeszcze: systematyczną pracę. Tylko taka daje efekt, jakość i trwałość. Systematyczna praca jest moim zdaniem kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie.

Ale talent trzeba mieć?

Talent na pewno pomaga i jest oczywiście bardzo pożądany. Trzeba jednak mieć przy tym w sobie trochę pokory. Wielu utalentowanych ludzi błyskawicznie przestaje się rozwijać, jeżeli przychodzi im to zbyt łatwo. Znam dziesiątki tancerzy, którzy osiągnęli niebywały poziom głównie dzięki pracowitości. Dlatego trzeba kształtować wśród młodych kult pracy, stawiać za wzór osoby, które poświęcają czas na rozwój. To jest ogromnie ważne. Szczególnie w tańcu.

W szkole często słyszeliśmy: zdolny, ale leniwy.

Tak, zdarza się, że te dwie cechy idą ze sobą w parze. Często młodzi ludzie są przeświadczeni o swojej wyjątkowości i paradoksalnie nie potrafią sięgnąć do gwiazd. Zawalczyć o coś ważnego.

A zdarzyło się w pana karierze spotkać takiego człowieka, któremu brakowało pokory, ale dostał kopniaka od życia i zrozumiał lekcję?

Są takie osoby, ale przeważnie ludzie utalentowani nie są przygotowani na tego rodzaju upadki. I często kończy się to rezygnacją, załamaniem i zwątpieniem. Dlatego rodzice powinni bardzo uważać z chwaleniem dzieci. Owszem, trzeba im dawać poczucie wartości, ale też wpajać pokorę i szacunek do ciężkiej pracy. Tłumaczyć, że w życiu na rzeczy cenne, wartościowe i trwałe trzeba zapracować. Tylko tędy prowadzi droga do sukcesu, równowagi w życiu, szczęścia.

Tylko jak zbudować dojrzałość w młodym człowieku?

Dojrzałość, która pomogłaby przyjąć sukces. Rodzicom, którzy przyprowadzają dzieci na zajęcia, mówimy dwie rzeczy. Po pierwsze: kiedy dzieci zaczynają tańczyć, to rodzice też, a po drugie: dzieci przyprowadzamy systematycznie. Systematyczność zaowocuje postępami i poczuciem, że na efekty trzeba zapracować. Warunek jest taki, że my, rodzice też do tego poważnie podchodzimy i gdy coś nie wychodzi, mówimy: "potrzebujesz czasu, potrzebujesz jeszcze więcej treningów". To buduje szacunek do treningów, a najmłodsi uczą się pracować bez względu na to, czy jest zła pogoda, czy się chciało, czy nie bardzo.

Pan jest najlepszym dowodem na to, że ciężka praca i pasja to wszystko, czego trzeba, żeby osiągnąć sukces. Zaczynał pan późno, bo w wieku 19 lat.

Tak, zacząłem bardzo późno. Nie było wtedy w Polsce wielu dobrych szkół tańca. Nie było pedagogów na wyciągnięcie ręki, trzeba było mieć dużo szczęścia, żeby ich spotkać. Ale z drugiej strony myślę, że po prostu nie odkryłem wcześniej swojej pasji. To ważne, by odkryć coś, co nas fascynuje, nakręca. Coś, co powoduje, że chcemy osiągnąć sukces. Często mówię do młodych ludzi, że trzeba znaleźć swoją pasję, choć to wcale nie jest takie łatwe. I tu znów ogromna rola rodziców. Moja mama zapisywała mnie na mnóstwo zajęć: grę na skrzypcach, karate, koszykówkę, jednak do żadnego z nich nie byłem przekonany w 100%. Ale w momencie, gdy wszedłem na salę taneczną i zobaczyłem pary, które tańczą tango, od razu wiedziałem, że to jest to, co chcę w życiu robić. Dlatego jestem przykładem tego, że nigdy nie jest za późno na pasję, pracę i spełnianie swoich marzeń. Zacząłem późno, ale miałem swoje atuty: byłem dojrzały, wiedziałem czego chcę, byłem niezależny i mogłem pójść od razu do celu. I na każdy swój sukces ogromnie, ale to ogromnie ciężko pracowałem i nadal pracuję.

A może ma pan inną pasję, która dorównuje tej do tańca?

Mam dużo pasji. Interesuję się sztuką, uwielbiam podróże, poznawanie nowych kultur. Bardzo lubię czytać książki, a gdy tylko znajdę chwilę, uprawiam sport.

Gotuje pan?

To teraz modne. Nie, nie gotuję. Może dlatego, że za szybko żyję i nie potrafię zwolnić.

Szybkie życie to wewnętrzny przymus? Coś pana wciąż gna?

Zwykłem mawiać, że nawet bolid Formuły 1 musi zjechać z toru, żeby wymienić opony. Jeżeli chcesz się czemuś poświęcić, robić to długofalowo i wygrywać, musisz nauczyć się odpoczywać. Często właśnie to odpoczynek jest bardziej wartościowy niż nadmierny trening. Trzeba mieć miejsce, do którego wracamy, gdzie możemy z kimś porozmawiać i naładować akumulatory. To jest ogromnie ważne, ale też bardzo trudne. Natomiast jeżeli chcemy iść dalej, to musimy znaleźć równowagę.

Bo cena za nieznalezienie równowagi bywa wysoka?

Myślę, że może być nawet najwyższa.

Spełnił pan już wszystkie artystyczne marzenia? W tańcu Agustin Egurrola uznawany jest za człowieka instytucję.

Jestem takim człowiekiem, który ciągle ma marzenia. Nieustannie wyznaczam sobie cele, chcę się sprawdzać w różnych dziedzinach. Niedługo premiera mojego nowego spektaklu, takiego jeszcze w Polsce nie było. "Boxality" to spektakl o ludzkich ograniczeniach, o tym, co ludzi blokuje, co nie pozwala im być szczęśliwymi. O tym wszystkim staramy się opowiedzieć tańcem. Bardzo mnie ten projekt wciągnął, ale jest też ogromnie trudny. Jestem ciekaw, jak zostanie przyjęty. Czy widzowie odnajdą siebie w postaci głównej bohaterki? Przedstawienie mogą obejrzeć osoby od 16 roku życia, bo są w nim mocne, drastyczne sceny. To nowa kraina, którą staram się odkryć. Jestem tym ogromnie podekscytowany.

A z czego wynika trudność w przygotowaniu spektaklu?

Nie ma tam słowa mówionego. Jest tylko ruch i emocje, które tym ruchem przekazujemy, czytamy je na twarzach tancerzy. Wybrałem do tego spektaklu dziewięciu wyrazistych tancerzy, którzy poprowadzą nas w podróż po ludzkich ograniczeniach.

Wróćmy jeszcze do najmłodszych: jak rozwijać talent artystyczny u dziecka?

Trzeba stwarzać dzieciom warunki do próbowania różnych rzeczy. Często jesteśmy zbyt zagonieni, mamy tysiące obowiązków. Szkoła do tego stopnia przytłacza ilością nauki, prac domowych, stresem, że rodzice odpuszczają dodatkowe zajęcia. Tymczasem odkrywanie pasji to jest coś ogromnie ważnego. Wielu rodziców marzy o czymś wielkim dla swoich dzieci, ale nie zawsze dają im szansę, żeby tego spróbowały. A zajęcia pozalekcyjne mogą zmienić życie nie tylko dziecka, ale i nasze. Dlatego zachęcałbym rodziców, żeby zapisywać na zajęcia pozalekcyjne, szukać dobrej szkoły muzycznej, tanecznej czy jakiejkolwiek innej.

Widziałam, że w Egurrola Dance Studio znajduje się "taneczna" oferta dla maluchów.

Od trzeciego roku życia. Dla mniejszych dzieci przygotowaliśmy zajęcia z rodzicami, takie zabawy rytmiczne. Ważne jest, żeby dzieci - jeśli tylko mogą i chcą - zaczynały wcześnie tańczyć. Bo wtedy będzie im się lepiej, pewniej szło przez życie. Taniec daje dużo więcej niż tylko sprawność, elegancję, piękną postawę i umiejętności. Daje pewność siebie przy okazji występów publicznych, pomaga radzić sobie w życiu, uczy pracować w grupie, rywalizować, przegrywać, ale i wygrywać. To wszystko się odbywa na turniejach tańca. Dziecko, które dobrze tańczy, staje się atrakcyjne dla rówieśników, a to sprawia, że jest bardziej pewne siebie.

Skoro jesteśmy przy dzieciach: jakim tatą jest Agustin Egurrola? Wymagającym jak trener czy raczej rozpieszczającym?

Staram się być i takim, i takim. Łatwo jest radzić, jak wychować dzieci, ale gdy konfrontujemy się ze swoim dzieckiem, to mamy najlepszy sprawdzian charakteru. Zapisałem córkę na lekcje tańca, chcę, żeby chodziła na zajęcia dodatkowe. Ale też widzę często, że nie ma siły i przyznaję, że patrzę na niektóre sprawy z przymrużeniem oka. Na pewno staram się rozmawiać. Chciałbym, żeby to od córki wynikała chęć tańczenia czy chodzenia na inne zajęcia. Staram się jej pokazywać dobre wzorce, pokazuję ludzi, którzy mają pasję, którzy coś osiągnęli.

Wielu cenionych psychologów, jak choćby Jesper Juul, uważa, że dzieci mają ogromne kompetencje, które nie zawsze dostrzegamy. Czego nauczyła pana córka?

Przede wszystkim optymizmu, radości z drobiazgów. Tego, że liczy się tu i teraz, że trzeba się cieszyć każdą zabawą, obejrzaną bajką, spędzoną wspólnie chwilą. Nauczyła mnie, żeby być ciałem i duchem w danym momencie. Delektować się tą chwilą, a nie być głową w przyszłości albo w przeszłości. Bo choć na przeszłość nie mamy już wpływu, a przyszłość dopiero przed nami, to często gubimy się przez myślenie o nich tu i teraz.

Miał pan tak czasem, że oglądał uczestnika Mam Talent albo You Can Dance i myślał "ten to ma talent, chciałbym tak!"?

O, to jest absolutnie bardzo częste uczucie! Każdy juror przeżywa takie momenty. Kiedy widzę niebywały talent, wtedy mówię sobie: "Jezu, jak ja mało umiem i jak wiele mogę się jeszcze nauczyć". Wtedy najbardziej się cieszę, że jestem jurorem. Że mogę spotykać takich ludzi i doświadczać ich talentu, energii, pasji. Te chwile są ogromnie ważne w pracy jurora. Uczą pokory, inspirują. Mówią, że jeszcze trochę możesz w życiu zrobić.

Skąd brać motywację, gdy mamy gorszy dzień?

To niezwykle trudne. Wiem, jak ja to robię: inspiruję się i biorę energię od tancerzy, z którymi pracuję. Oni są taką kotwicą, moim motorem napędowym, gdy nie mam siły. Praca z ludźmi powoduje, że możesz dużo więcej, możesz osiągnąć szczyty. Solista nie zrobi nic bez zespołu. Więc otaczam się takimi ludźmi, którzy mają dobrą energię, z którymi mogę rozmawiać i którym zawsze mogę powiedzieć, że coś mi nie idzie. I zawsze dostaję wsparcie.

Zdradzi nam pan plany na przyszłość?

Chcę zrealizować swoje wielkie marzenie i sprawić, by Egurrola Dance Studio stała się ogólnopolską siecią szkół tańca. Aby to były miejsca, do których ludzie w każdym wieku będą mogli przyjść i spróbować tańca. Może niektórzy z nich porzucili kiedyś marzenia o tym, żeby dobrze tańczyć? Pracuję teraz intensywnie nad tym projektem. Poza Warszawą otworzyłem już szkoły we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i szukam kolejnych lokalizacji. W lutym otworzę szkołę w Katowicach. To będą miejsca pełne inspiracji, talentów, świetnych nauczycieli. Miejsca, gdzie ludzie będą mogli się rozwijać, gdzie dzieci będą mogły odkrywać swoje pasje. Jednocześnie pracuję nad wspomnianym wcześniej spektaklem "Boxality", realizuję produkcje telewizyjne, pracuję w "Mam Talent", planuję fajne wakacje i chcę jak najwięcej czasu spędzać z Carmen. Tego jest naprawdę dużo. Ale na koniec chciałbym powiedzieć, że życie jest bardzo krótkie i że trzeba upychać w nie wszystkie przyjemności, jakie tylko się da, bo za moment może być za późno.

To niecodzienna refleksja.

Tak czuję. Jak wspominałem, każdy w życiu powinien znaleźć równowagę. U mnie bywa z tym różnie, ale też widzę, ile rzeczy koło mnie przemknęło, ilu nie spróbowałem i ile jeszcze przede mną. To jest taki czas w moim życiu, że chciałbym robić tylko to, co sprawia mi przyjemność.


Rozmawiała Barbara Komorowska

Zobacz też:

Pozostałe gwiazdy z dziećmi

Robert Rutkowski

Gwiazdy z dziećmi

Psychoterapeuta, trener umiejętności psychologicznych, były koszykarz. Niedawno powtórnie został tatą. Nam opowiedział między innymi o tym, co to jest czarna pedagogika, jak towarzyszyć dziecku w dorastaniu, dlaczego warto odpuszczać i po co przyznawać się przed dziećmi do tego, że czegoś nie wiemy.

Czytaj dalej
Damian Wleklak

Gwiazdy z dziećmi

Piłkarz ręczny, środkowy rozgrywający i zdobywca z reprezentacją Polski medali na Mistrzostwach Świata, obecnie trener i popularyzator piłki ręcznej. Naszemu magazynowi opowiada o swoich dwóch najważniejszych medalach – synach Szymonie i Kubie – oraz o wychowywaniu dzieci w sportowej rodzinie i w różnych krajach.

Czytaj dalej
Karolina Nowakowska

Gwiazdy z dziećmi

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna – szerokiej publiczności znana z roli Olgi w serialu „M jak Miłość” i Beaty w „Przyjaciółkach”. Jej drugim żywiołem jest muzyka i taniec. A jak odnajduje się w roli mamy?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Ciążowe dolegliwości? Poznaj największe mity

Nasze 9 miesięcy

Kiedyś wierzono, że przejście w ciąży pod drabiną sprawi, że dziecko będzie ... Czytaj dalej
Obudź w dziecku odporność na wiosnę z marką Visolvit Junior!

Zdrowie i odżywianie

Przesilenie wiosenne to ten szczególny czas w roku, kiedy z podwójną uwagą ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie