Ekspert radzi - Stomatolog

Wyrzynanie zębów. Jak przetrwać czas ząbkowania?

Przemysław Uliasz Stomatolog

Ząbkowanie to często trudny czas dla niemowlaka, który wiąże się z bólem i nieprzespanymi nocami dziecka i mamy. Co zrobić, aby ulżyć maluchowi podczas wyrzynania się zębów mlecznych? Kiedy udać się na pierwszą wizytę do stomatologa i jak o nie zadbać?

Zęby mleczne dziecka wyrzynają się od 6. do 30. miesiąca życia. Jest to trzyetapowy proces, podczas którego przemieszczają się z krypty kostnej do zębodołów w żuchwie i szczęce. Mleczaków jest 20 i rosną w różnym tempie. Najpierw pojawiają się dolne i górne siekacze, a następnie zęby boczne i trzonowce. Zaraz po nich wyrzynają się kły, a w ostatnich 10 miesiącach ząbkowania rosną drugie trzonowce. Jednak rozwój zębów mlecznych może trwać jeszcze nawet rok od wyrznięcia.

Proces wyrzynania zębów jest często uciążliwy dla maluchów, może mu towarzyszyć stan zapalny, krwiaki czy nawet gorączka lub biegunka. Dziecko w tym czasie ma zaburzony sen, jest nadpobudliwe oraz płaczliwe. Istnieje jednak kilka metod, które pomogą niemowlakowi łatwiej i przyjemniej przejść przez ząbkowanie.

Wyrzynanie zębów. Jak przetrwać czas ząbkowania?

Jak złagodzić ząbkowanie?

W czasie wyrzynania zębów ulgę maluchowi może przynieść stosowanie specjalnych preparatów do dziąseł. Zawierają one zazwyczaj substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także przyspieszające gojenie ran. Żel należy lekko wsmarować w dziąsła czystym palcem lub wacikiem. W aptekach można znaleźć również krople bazujące na naturalnych składnikach, które po zaaplikowaniu rozprowadzane są poprzez ślinę. Innym zaradczym środkiem są czopki homeopatyczne. Dodatkowo pomocne może się okazać masowanie dziąseł.

Ból i swędzenie dziąseł mogą zmniejszyć również gryzaki dla niemowląt. Szczególnie skuteczne są te, które da się schłodzić. Zawierają wodę destylowaną lub specjalny żel dłużej utrzymujący temperaturę.

Są różne rodzaje gryzaków. Najlepiej dać dziecku miękki i twardy, a ono samo wybierze ten, który będzie dla niego odpowiedni w danym czasie. Kupując gryzak, należy zwrócić uwagę, żeby był bezpieczny i miał odpowiedni certyfikat.

Wyrzynanie zębów, a profilaktyka próchnicy

O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać od początku i po karmieniu przemywać dziąsła wodą za pomocą jałowego gazika. Gdy pojawią się już pierwsze ząbki, powinno się je czyścić specjalną, zakładaną na palec szczoteczką. Po wyrznięciu się kolejnych, można sięgnąć po stosowną do wieku jej tradycyjną odmianę.

Ząbki należy szorować delikatnie i stopniowo przyzwyczajać malucha do tej czynności. Wskazane jest używanie past przeznaczonych dla najmłodszych, które zawierają fluor potrzebny do wzmocnienia słabo zmineralizowanych mleczaków. Lepiej sięgnąć po pasty o smaku miętowym niż owocowych, co pozwoli później uniknąć odrzucenia preparatów czyszczących dla starszych dzieci.

Zadbaj o zęby dziecka!

Mleczaki powinny służyć dziecku do około 6. roku życia. To rodzice muszą zadbać, aby zęby ich pociech nie wypadły zbyt wcześnie i były do końca w jak najlepszym stanie. Próchnica, która zaatakuje mleczaki, po ich utracie nie znika, a pozostaje i przechodzi na zęby stałe.

Dochodzi do niej podczas metabolizowania cukrów przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej, które zakwaszają jej środowisko. Wskutek tego dochodzi do demineralizacji szkliwa i powstawania płytki nazębnej. Dlatego powinno się ograniczyć produkty, które zawierają cukry.

Aby zapobiec próchnicy, nie powinno się przeciągać karmienia dziecka butelką, ponieważ sztucznie słodzone pokarmy o papkowatej konsystencji przyklejają się do zębów i są trudne do usunięcia. Od pierwszych lat u najmłodszych należy wyrabiać nawyk regularnego szczotkowania zębów, żucia po posiłkach bezcukrowej gumy czy picia słodkich napoi przez słomkę.

Kiedy się wybrać na pierwszą kontrolę stomatologiczną?

Regularne kontrole stomatologiczne pomogą utrzymać jamę ustną dziecka w jak najlepszym stanie i cieszyć się zdrowymi mleczakami. Przyczynią się także do zapobieżenia stresowi stomatologicznemu. Dziecko przyzwyczai się do nowego otoczenia i kolejne wizyty, przebiegające w sytuacji bezstresowej, umożliwią w przyszłości bezproblemowe wykonanie zabiegu.

Na pierwszą kontrolę warto wybrać się zanim u malucha pojawią się pierwsze ząbki. Należy skonsultować się z dentystą na temat środków i leków, które można zaaplikować niemowlakowi w czasie ząbkowania. Kolejne spotkania ze stomatologiem powinny odbywać się systematycznie w wyznaczonych przez niego terminach.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Przemysław Uliasz Stomatolog

Pozornie błahy temat, może przysparzać sporo trudności. Podpowiadamy, czym tak naprawdę różnią się różne rodzaje szczoteczek. Na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek do zębów: z miękkim włosiem, z twardym, manualnych, elektrycznych czy sonicznych. Dr Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”, doradza, jak wybrać najlepszą.

Czytaj dalej
Lakowanie zębów u dzieci

Agnieszka Stopa-Wilkos Stomatolog

Skuteczną metodą w zapobieganiu próchnicy, oprócz właściwej higieny jamy ustnej, są także zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie. Jednym z nich jest lakowanie zębów u dzieci.

Czytaj dalej
Profilaktyka próchnicy - fluoryzacja zębów u dzieci

Agnieszka Stopa-Wilkos Stomatolog

Jak można zapobiegać próchnicy u dzieci? Czy fluoryzacja zębów u dzieci jest dobrym pomysłem?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci