Ekspert radzi - Stomatolog

Lakowanie zębów u dzieci

Agnieszka Stopa-Wilkos Stomatolog

Skuteczną metodą w zapobieganiu próchnicy, oprócz właściwej higieny jamy ustnej, są także zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie. Jednym z nich jest lakowanie zębów u dzieci.

W przypadku powierzchni żujących zębów wyrzniętych o głębokich bruzdach i szczelinach tradycyjne zabiegi higieniczne i fluoryzacja są niewystarczające. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią laki szczelinowe.

Lakowanie zębów u dzieci przeprowadzane jest w ten sposób, że materiałem pokrywa się całą bruzdę zęba (bez próchnicy) i utwardza. Co 6 miesięcy przeprowadzane są kontrole. W przypadku braku uszczelniacza, zabieg trzeba powtórzyć.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Przemysław Uliasz Stomatolog

Pozornie błahy temat, może przysparzać sporo trudności. Podpowiadamy, czym tak naprawdę różnią się różne rodzaje szczoteczek. Na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek do zębów: z miękkim włosiem, z twardym, manualnych, elektrycznych czy sonicznych. Dr Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”, doradza, jak wybrać najlepszą.

Czytaj dalej
Wyrzynanie zębów. Jak przetrwać czas ząbkowania?

Przemysław Uliasz Stomatolog

Ząbkowanie to często trudny czas dla niemowlaka, który wiąże się z bólem i nieprzespanymi nocami dziecka i mamy. Co zrobić, aby ulżyć maluchowi podczas wyrzynania się zębów mlecznych? Kiedy udać się na pierwszą wizytę do stomatologa i jak o nie zadbać?

Czytaj dalej
Profilaktyka próchnicy - fluoryzacja zębów u dzieci

Agnieszka Stopa-Wilkos Stomatolog

Jak można zapobiegać próchnicy u dzieci? Czy fluoryzacja zębów u dzieci jest dobrym pomysłem?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci