Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Stomatolog

Profilaktyka próchnicy - fluoryzacja zębów u dzieci

Agnieszka Stopa-Wilkos Stomatolog

Jak można zapobiegać próchnicy u dzieci? Czy fluoryzacja zębów u dzieci jest dobrym pomysłem?

Skuteczną metodą w zapobieganiu próchnicy u dzieci, oprócz właściwej higieny jamy ustnej, są zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie. Jednym z nich jest fluoryzacja zębów u dzieci.

Zawartość fluorków w składzie past jest zbyt mała i nie zastąpi zabiegów profilaktycznych. Istnieje szereg metod i preparatów zapobiegania próchnicy, które stosuje się w zależności od indywidualnych potrzeb zdrowotnych małego pacjenta. Lekarz dentysta ocenia stan jamy ustnej, zaleca wskazania i metody profilaktyki oraz nadzoruje efekty.

U dzieci z dużą podatnością na próchnicę profilaktycznie stosuje się m.in. pędzlowanie zębów. Polega ono na wcieraniu związków fluoru w powierzchnię szkliwa. Zabieg przeprowadza się 3 razy w odstępach tygodniowych już w wieku 4 lat, potem 7, 10, 12 i 13 lat.

Bardzo skutecznym zabiegiem polecanym dzieciom zaraz po wyrznięciu się zębów jest także lakierowanie, czyli pokrywanie zębów lakierami zawierającymi fluorki. Wykonuje się go co 3-6 miesięcy.            

Pozostałe pytania

Wyrzynanie zębów. Jak przetrwać czas ząbkowania?

Przemysław Uliasz Stomatolog

Ząbkowanie to często trudny czas dla niemowlaka, który wiąże się z bólem i nieprzespanymi nocami dziecka i mamy. Co zrobić, aby ulżyć maluchowi podczas wyrzynania się zębów mlecznych? Kiedy udać się na pierwszą wizytę do stomatologa i jak o nie zadbać?

Czytaj dalej
Lakowanie zębów u dzieci

Agnieszka Stopa-Wilkos Stomatolog

Skuteczną metodą w zapobieganiu próchnicy, oprócz właściwej higieny jamy ustnej, są także zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie. Jednym z nich jest lakowanie zębów u dzieci.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł