Ekspert radzi - Stomatolog

Profilaktyka próchnicy - fluoryzacja zębów u dzieci

Agnieszka Stopa-Wilkos Stomatolog

Jak można zapobiegać próchnicy u dzieci? Czy fluoryzacja zębów u dzieci jest dobrym pomysłem?

Skuteczną metodą w zapobieganiu próchnicy u dzieci, oprócz właściwej higieny jamy ustnej, są zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie. Jednym z nich jest fluoryzacja zębów u dzieci.

Zawartość fluorków w składzie past jest zbyt mała i nie zastąpi zabiegów profilaktycznych. Istnieje szereg metod i preparatów zapobiegania próchnicy, które stosuje się w zależności od indywidualnych potrzeb zdrowotnych małego pacjenta. Lekarz dentysta ocenia stan jamy ustnej, zaleca wskazania i metody profilaktyki oraz nadzoruje efekty.

U dzieci z dużą podatnością na próchnicę profilaktycznie stosuje się m.in. pędzlowanie zębów. Polega ono na wcieraniu związków fluoru w powierzchnię szkliwa. Zabieg przeprowadza się 3 razy w odstępach tygodniowych już w wieku 4 lat, potem 7, 10, 12 i 13 lat.

Bardzo skutecznym zabiegiem polecanym dzieciom zaraz po wyrznięciu się zębów jest także lakierowanie, czyli pokrywanie zębów lakierami zawierającymi fluorki. Wykonuje się go co 3-6 miesięcy.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Przemysław Uliasz Stomatolog

Pozornie błahy temat, może przysparzać sporo trudności. Podpowiadamy, czym tak naprawdę różnią się różne rodzaje szczoteczek. Na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek do zębów: z miękkim włosiem, z twardym, manualnych, elektrycznych czy sonicznych. Dr Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”, doradza, jak wybrać najlepszą.

Czytaj dalej
Wyrzynanie zębów. Jak przetrwać czas ząbkowania?

Przemysław Uliasz Stomatolog

Ząbkowanie to często trudny czas dla niemowlaka, który wiąże się z bólem i nieprzespanymi nocami dziecka i mamy. Co zrobić, aby ulżyć maluchowi podczas wyrzynania się zębów mlecznych? Kiedy udać się na pierwszą wizytę do stomatologa i jak o nie zadbać?

Czytaj dalej
Lakowanie zębów u dzieci

Agnieszka Stopa-Wilkos Stomatolog

Skuteczną metodą w zapobieganiu próchnicy, oprócz właściwej higieny jamy ustnej, są także zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie. Jednym z nich jest lakowanie zębów u dzieci.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci