Ekspert radzi - Stomatolog

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Przemysław Uliasz Stomatolog

Pozornie błahy temat, może przysparzać sporo trudności. Podpowiadamy, czym tak naprawdę różnią się różne rodzaje szczoteczek. Na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek do zębów: z miękkim włosiem, z twardym, manualnych, elektrycznych czy sonicznych. Dr Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”, doradza, jak wybrać najlepszą.

 

kobieta myjąca zęby

Szczoteczka manualna

Mitem jest, że szczoteczka manualna nie wyczyści zębów tak dokładnie, jak elektryczna. Przy odpowiedniej technice czyszczenia (czyli ruchem wymiatającym) zęby będą zdrowe i pozbawione płytki nazębnej. W sklepach dostępne są szczoteczki o różnej miękkości włosia: miękkie, średnie oraz twarde.

- Powinno się stosować jedynie szczoteczkę o miękkim włosiu, które pod odpowiednim naciskiem jest w stanie dotrzeć do zakamarków niedostępnych dla tych o twardym włosiu. Dodatkowo nie podrażniają one dziąseł, masując je delikatnie, co wpływa korzystnie na stan zębów - mówi dr Przemysław Uliasz.

- Polecam zakup szczoteczek markowych, ponieważ tylko duże firmy dysponują odpowiednim zapleczem badawczym, które pozwala na stworzenie skutecznego produktu.

Szczoteczka elektryczna

Szczoteczka elektryczna jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie wykształciły u siebie odpowiedniej techniki mycia zębów, ale również dla tych ceniących wygodę.

Przy jej użyciu w zasadzie nie są wymagane żadne ruchy ze strony użytkownika - szczoteczka sama czyści, należy ją tylko przesuwać po kolejnych zębach, zatrzymując przez chwilę na każdym.

Nowoczesna szczoteczka do zębów powinna być wyposażona w system 3D, co oznacza, że oprócz standardowych ruchów oscylacyjnych (obrotów w prawo i w lewo) wykonuje również pulsacyjne (w górę i w dół), skuteczniej usuwając płytkę nazębną.

Ponadto przy wyborze szczoteczki należy zwrócić uwagę na liczbę obrotów na minutę - im więcej, tym oczyszczanie będzie pełniejsze.

Dodatkowe elementy wyposażenia sprzętu, które ułatwią i usprawnią mycie zębów, to czujnik nacisku (alarmuje w przypadku zbyt mocnego przykładania szczoteczki) oraz sygnalizator czasu czyszczenia.

Szczoteczki elektryczne, przy wszystkich swoich zaletach, najskuteczniej usuwają płytkę nazębną z wypukłości.

Części wklęsłe zębów mogą zostać przez nie pominięte. Z tego względu należy uzupełniać higienę jamy ustnej o używanie szczoteczek manualnych dwa razy w tygodniu - radzi dr Uliasz. - Ponadto, myjąc zęby szczoteczką elektryczną, należy zachować dużą ostrożność, ponieważ w przypadku jej błędnego ustawienia lub przyłożenia w niewłaściwym miejscu może uszkodzić dziąsła.

Szczoteczka soniczna, czyli dźwiękowa

Wytwarza fale dźwiękowe, które skutecznie rozbijają płytkę nazębną. Docierają one do przestrzeni międzyzębowych niedostępnych dla innych szczoteczek, gwarantując dokładne oczyszczanie. Szczoteczki soniczne, podobnie jak elektryczne, wyposażone są w sygnalizatory czasu mycia oraz czujniki nacisku.

Ich zastosowanie to również najdelikatniejsza metoda dbania o zęby, ponieważ są one czyszczone przez fale dźwiękowe. - Z tego powodu poleca się je osobom zmagającym się z zapaleniem dziąseł (delikatny masaż przyspiesza ich gojenie) oraz kobietom w ciąży - mówi dr Uliasz. - Nie istnieją żadne przeciwwskazania do ich stosowania.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Wyrzynanie zębów. Jak przetrwać czas ząbkowania?

Przemysław Uliasz Stomatolog

Ząbkowanie to często trudny czas dla niemowlaka, który wiąże się z bólem i nieprzespanymi nocami dziecka i mamy. Co zrobić, aby ulżyć maluchowi podczas wyrzynania się zębów mlecznych? Kiedy udać się na pierwszą wizytę do stomatologa i jak o nie zadbać?

Czytaj dalej
Lakowanie zębów u dzieci

Agnieszka Stopa-Wilkos Stomatolog

Skuteczną metodą w zapobieganiu próchnicy, oprócz właściwej higieny jamy ustnej, są także zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie. Jednym z nich jest lakowanie zębów u dzieci.

Czytaj dalej
Profilaktyka próchnicy - fluoryzacja zębów u dzieci

Agnieszka Stopa-Wilkos Stomatolog

Jak można zapobiegać próchnicy u dzieci? Czy fluoryzacja zębów u dzieci jest dobrym pomysłem?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci