Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Rozwód a dziecko. Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Anna Salwa Psycholog

Rozwód rodziców to jedno z najtrudniejszych wydarzeń, jakie mogą spotkać rodzinę. Jak rozmawiać o rozwodzie z dzieckiem, żeby pomóc mu poradzić sobie z trudną sytuacją?

rozwód a dziecko

Rozwód a dziecko | Po pierwsze: koniecznie rozmawiajmy z dzieckiem o rozwodzie

Gdy podejmiemy decyzję o rozwodzie i jesteśmy pewni jej nieodwracalności, automatycznie poinformujmy o tym dziecko. Powinno się to odbyć zanim w rodzinie nastąpią zmiany związane z rozstaniem, np. zanim wyprowadzi się jedno z rodziców.

Najlepiej jeśli rodzice wspólnie ustalą, co powiedzą dziecku i odbędą tę rozmowę wspólnie. Gdy jest to niemożliwe, dla dobra dziecka jedno z nich musi wziąć na siebie to wyzwanie. Niezależnie od tego, czy rozmowę prowadzą rodzice razem, czy tylko jedno z nich, ważne aby w rozmowie nie pojawiały się jakiekolwiek krytyczne czy obwiniające wypowiedzi na temat drugiej osoby. To nie moment na spory między rodzicami.

Na taką rozmowę warto zarezerwować dużo czasu i zadbać, aby nic w niej nie przeszkadzało. Młody człowiek powinien otrzymać jasną informację, że rodzice nieodwołalnie postanowili się rozstać - jednoznacznie, bez kluczenia i eufemizmów. Dobrze przekazać, że próbowali robić wiele rzeczy, aby poprawić swoje relacje, ale nie udało im się to i nie potrafią dalej żyć razem.

W rozmowie z synem lub córką koniecznie należy podkreślić, że decyzja o rozwodzie jest spowodowana trudnościami dorosłych, na które dziecko nie ma żadnego wpływu.

Zaakcentowania wymaga również fakt, iż rozstanie mamy i taty nie zmieni nic w kwestii bycia rodzicami i w żadnym wypadku nie zmieni ich miłość i troski o dziecko.

Dziecka absolutnie nie wolno stawiać przed wyborem, z kim chce mieszkać, jak często i gdzie chce się spotykać z drugim rodzicem itd. Te ustalenia to zadanie i odpowiedzialność rodziców.

Kolejny istotny krok to poinformowanie dziecka, co w najbliższej przyszłości będzie się działo w sprawach dla niego ważnych, a zwłaszcza jak będzie teraz wyglądał jego kontakt z rodzicem, który odchodzi. Młodego człowieka nie można obciążać podejmowaniem kluczowych decyzji dotyczących życia po rozwodzie.

Rozwód a dziecko | Po drugie: trzymajmy się faktów i składajmy realne obietnice

Dla dziecka rozwód stanowi rozpad znanego świata i potężny cios dla poczucia bezpieczeństwa. Pewność, że rodzice mówią prawdę i można im zaufać jest w tym czasie nieocenioną pomocą w przywracaniu równowagi. Dlatego rozmawiając z dzieckiem o rozwodzie, trzeba trzymać się tego, co wiemy i nie wahać się przyznać, że pewne rzeczy nie są jeszcze ustalone.

Dzieci nie wymagają od nas bycia wszechwiedzącym, ale za to potrzebują wiary w nasze zaufanie. Dlatego też jeśli składamy obietnice muszą one być na pewno wykonalne. W przypadku gdy nie jesteśmy pewni czy uda nam się je spełnić - lepiej powiedzieć, że zrobimy wszystko co będziemy mogli, aby się z niej wywiązać.

Rozwód a dziecko
Czego bezwzględnie unikać w rozmowach o rozwodzie:

  • krytykowania, oskarżeń i obwiniania drugiego rodzica wobec/przy dziecku
  • zachęcania do osądzania postępowania rodziców
  • nalegania do opowiedzenia się po czyjejkolwiek stronie.

Rozwód a dziecko | Po trzecie: chrońmy dziecko przed dodatkowymi traumami, wspierajmy je

Zwłaszcza w sytuacji trudnej trzeba uważnie postępować wobec dziecka tak, by nie pogłębić traumy, którą przeżywa. Jednym z najczęstszych błędów w rozmowach toczących się wokół rozwodów jest mylenie mówienia prawdy z brutalną szczerością.

Rodzice niekiedy zwierzają się dzieciom ze swoich uczuć, przeżyć i obaw związanych z rozwodem. Bywają też świadkiem ich wybuchów emocjonalnych (wściekłości, rozpaczy paniki). Takie sytuacje są bardzo niekorzystne dla dziecka, ponieważ sugerują, że rodzic nie stanowi dłużej dla niego oparcia, a raczej sam potrzebuje opieki, co poważnie zaburza poczucie ich bezpieczeństwa.

Dziecko w żadnym razie nie powinno być zapraszane do słuchania zwierzeń rodzica i udzielania mu wsparcia emocjonalnego. Przeciwnie, trzeba mu pokazać, że choć przeżywamy wiele emocji, to na tyle sobie z nimi radzimy, że jesteśmy w stanie nadal być dla niego oparciem.

W rozmowach często pojawiają się informacje o mankamentach i przewinieniach drugiego rodzica oraz o jego zaniedbaniach lub wręcz braku miłości wobec dziecka. Rodzice niekiedy zdają się oczekiwać od swojej pociechy osądzenia, które z nich jest lepsze i opowiedzenia się po stronie jednego z nich. Takie informacje i oczekiwania godzą przede wszystkim w dziecko, gdyż stawiają je w sytuacji konflikt lojalności, wywołują lęk, poczucie winy i obniżają poczucie własnej wartości.

Głęboką potrzebą dziecka jest naturalna chęć kochania obojga rodziców, bez winy i lęku. Dziecko chce być bezwarunkowo akceptowane i kochane przez mamę i tatę.

O czym przede wszystkim należy pamiętać rozmawiając z dzieckiem o rozwodzie?

Powyższe wskazówki zarysowują ogólny kierunek rozmawiania z dzieckiem o rozwodzie, nie wyczerpują jednak tej obszernej i złożonej tematyki. Przede wszystkim pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności skupić się na przeżyciach i potrzebach dziecka, a swoje sprawy odłożyć na bok.

W traumatycznej i pełnej napięć sytuacji około rozwodowej jest to szczególnie trudne. Dlatego, aby skutecznie wspierać dziecko w tej trudnej chwili, rodzice koniecznie powinni zadbać o to, aby sami mieli z kim porozmawiać i od kogo uzyskać konstruktywne wsparcie.            

Pozostałe pytania

Higiena snu

mgr Anna Jabłońska Psycholog

Jakość snu zależy od rozmaitych czynników, które mogą być kontrolowane już od najmłodszych lat. Można na nią oddziaływać przez dbałość o prawidłową higienę zasypiania. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak sypiać, żeby się wysypiać!

Czytaj dalej
Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach

Anna Salwa Psycholog

W życiu rodziny pojawiają się problemy, kłopoty - rodzice muszą nauczyć się, jak rozmawiać o nich z dzieckiem. Nie można unikać trudnych tematów, bo maluch i tak wyczuje złą sytuację. Jeśli w życiu malucha następuje zmiana, rodzice mają obowiązek przygotować go do niej. Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach?

Czytaj dalej
Nowoczesne technologie - zasady użytkowania dla dzieci

Karolina Karpińska-Radzimińska Psycholog

Przypuszczam, że żaden z rodziców nie jest w stanie definitywne oddzielić swoich dzieci od nowoczesnych technologii. Trudno też ustalić granicę wiekową, od której można pozwolić młodemu człowiekowi na swobodne korzystanie z ich dobrodziejstw...

Czytaj dalej
Leczenie depresji poporodowej

Ingrid Dahl-Głodowska Psycholog

Depresja poporodowa ma objawy zbliżone do innych zaburzeń z kręgu depresji, jest więc chorobą, a nie chwilowym obniżeniem nastroju. Przeczytaj, jak wygląda leczenie depresji poporodowej.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł