Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Rozwód a dziecko. Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Anna Salwa Psycholog

Rozwód rodziców to jedno z najtrudniejszych wydarzeń, jakie mogą spotkać rodzinę. Jak rozmawiać o rozwodzie z dzieckiem, żeby pomóc mu poradzić sobie z trudną sytuacją?

rozwód a dziecko

Rozwód a dziecko | Po pierwsze: koniecznie rozmawiajmy z dzieckiem o rozwodzie

Gdy podejmiemy decyzję o rozwodzie i jesteśmy pewni jej nieodwracalności, automatycznie poinformujmy o tym dziecko. Powinno się to odbyć zanim w rodzinie nastąpią zmiany związane z rozstaniem, np. zanim wyprowadzi się jedno z rodziców.

Najlepiej jeśli rodzice wspólnie ustalą, co powiedzą dziecku i odbędą tę rozmowę wspólnie. Gdy jest to niemożliwe, dla dobra dziecka jedno z nich musi wziąć na siebie to wyzwanie. Niezależnie od tego, czy rozmowę prowadzą rodzice razem, czy tylko jedno z nich, ważne aby w rozmowie nie pojawiały się jakiekolwiek krytyczne czy obwiniające wypowiedzi na temat drugiej osoby. To nie moment na spory między rodzicami.

Na taką rozmowę warto zarezerwować dużo czasu i zadbać, aby nic w niej nie przeszkadzało. Młody człowiek powinien otrzymać jasną informację, że rodzice nieodwołalnie postanowili się rozstać - jednoznacznie, bez kluczenia i eufemizmów. Dobrze przekazać, że próbowali robić wiele rzeczy, aby poprawić swoje relacje, ale nie udało im się to i nie potrafią dalej żyć razem.

W rozmowie z synem lub córką koniecznie należy podkreślić, że decyzja o rozwodzie jest spowodowana trudnościami dorosłych, na które dziecko nie ma żadnego wpływu.

Zaakcentowania wymaga również fakt, iż rozstanie mamy i taty nie zmieni nic w kwestii bycia rodzicami i w żadnym wypadku nie zmieni ich miłość i troski o dziecko.

Dziecka absolutnie nie wolno stawiać przed wyborem, z kim chce mieszkać, jak często i gdzie chce się spotykać z drugim rodzicem itd. Te ustalenia to zadanie i odpowiedzialność rodziców.

Kolejny istotny krok to poinformowanie dziecka, co w najbliższej przyszłości będzie się działo w sprawach dla niego ważnych, a zwłaszcza jak będzie teraz wyglądał jego kontakt z rodzicem, który odchodzi. Młodego człowieka nie można obciążać podejmowaniem kluczowych decyzji dotyczących życia po rozwodzie.

Rozwód a dziecko | Po drugie: trzymajmy się faktów i składajmy realne obietnice

Dla dziecka rozwód stanowi rozpad znanego świata i potężny cios dla poczucia bezpieczeństwa. Pewność, że rodzice mówią prawdę i można im zaufać jest w tym czasie nieocenioną pomocą w przywracaniu równowagi. Dlatego rozmawiając z dzieckiem o rozwodzie, trzeba trzymać się tego, co wiemy i nie wahać się przyznać, że pewne rzeczy nie są jeszcze ustalone.

Dzieci nie wymagają od nas bycia wszechwiedzącym, ale za to potrzebują wiary w nasze zaufanie. Dlatego też jeśli składamy obietnice muszą one być na pewno wykonalne. W przypadku gdy nie jesteśmy pewni czy uda nam się je spełnić - lepiej powiedzieć, że zrobimy wszystko co będziemy mogli, aby się z niej wywiązać.

Rozwód a dziecko
Czego bezwzględnie unikać w rozmowach o rozwodzie:

  • krytykowania, oskarżeń i obwiniania drugiego rodzica wobec/przy dziecku
  • zachęcania do osądzania postępowania rodziców
  • nalegania do opowiedzenia się po czyjejkolwiek stronie.

Rozwód a dziecko | Po trzecie: chrońmy dziecko przed dodatkowymi traumami, wspierajmy je

Zwłaszcza w sytuacji trudnej trzeba uważnie postępować wobec dziecka tak, by nie pogłębić traumy, którą przeżywa. Jednym z najczęstszych błędów w rozmowach toczących się wokół rozwodów jest mylenie mówienia prawdy z brutalną szczerością.

Rodzice niekiedy zwierzają się dzieciom ze swoich uczuć, przeżyć i obaw związanych z rozwodem. Bywają też świadkiem ich wybuchów emocjonalnych (wściekłości, rozpaczy paniki). Takie sytuacje są bardzo niekorzystne dla dziecka, ponieważ sugerują, że rodzic nie stanowi dłużej dla niego oparcia, a raczej sam potrzebuje opieki, co poważnie zaburza poczucie ich bezpieczeństwa.

Dziecko w żadnym razie nie powinno być zapraszane do słuchania zwierzeń rodzica i udzielania mu wsparcia emocjonalnego. Przeciwnie, trzeba mu pokazać, że choć przeżywamy wiele emocji, to na tyle sobie z nimi radzimy, że jesteśmy w stanie nadal być dla niego oparciem.

W rozmowach często pojawiają się informacje o mankamentach i przewinieniach drugiego rodzica oraz o jego zaniedbaniach lub wręcz braku miłości wobec dziecka. Rodzice niekiedy zdają się oczekiwać od swojej pociechy osądzenia, które z nich jest lepsze i opowiedzenia się po stronie jednego z nich. Takie informacje i oczekiwania godzą przede wszystkim w dziecko, gdyż stawiają je w sytuacji konflikt lojalności, wywołują lęk, poczucie winy i obniżają poczucie własnej wartości.

Głęboką potrzebą dziecka jest naturalna chęć kochania obojga rodziców, bez winy i lęku. Dziecko chce być bezwarunkowo akceptowane i kochane przez mamę i tatę.

O czym przede wszystkim należy pamiętać rozmawiając z dzieckiem o rozwodzie?

Powyższe wskazówki zarysowują ogólny kierunek rozmawiania z dzieckiem o rozwodzie, nie wyczerpują jednak tej obszernej i złożonej tematyki. Przede wszystkim pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności skupić się na przeżyciach i potrzebach dziecka, a swoje sprawy odłożyć na bok.

W traumatycznej i pełnej napięć sytuacji około rozwodowej jest to szczególnie trudne. Dlatego, aby skutecznie wspierać dziecko w tej trudnej chwili, rodzice koniecznie powinni zadbać o to, aby sami mieli z kim porozmawiać i od kogo uzyskać konstruktywne wsparcie.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Bohater dnia, rekwizyt czy problem? Dziecko w trakcie uroczystości rodzinnych

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Mamy w naszej tradycji co najmniej kilka uroczystości, których głównym bohaterem jest dziecko: chrzest, Pierwsza Komunia, urodziny, imieniny itd.

Czytaj dalej
Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej
Wychowanie bez przemocy

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Powszechnie wiadomo, że przemoc wobec dzieci jest absolutnie destrukcyjna i pozostawia ślady na całe życie. Nikt nie ma wątpliwości, że bicie, wyzywanie, zamykanie, zastraszanie, zaniedbywanie, to karygodne krzywdzenie dziecka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci