Ekspert radzi - Psycholog

Rozwód a dziecko. Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Anna Salwa Psycholog

Rozwód rodziców to jedno z najtrudniejszych wydarzeń, jakie mogą spotkać rodzinę. Jak rozmawiać o rozwodzie z dzieckiem, żeby pomóc mu poradzić sobie z trudną sytuacją?

rozwód a dziecko

Rozwód a dziecko | Po pierwsze: koniecznie rozmawiajmy z dzieckiem o rozwodzie

Gdy podejmiemy decyzję o rozwodzie i jesteśmy pewni jej nieodwracalności, automatycznie poinformujmy o tym dziecko. Powinno się to odbyć zanim w rodzinie nastąpią zmiany związane z rozstaniem, np. zanim wyprowadzi się jedno z rodziców.

Najlepiej jeśli rodzice wspólnie ustalą, co powiedzą dziecku i odbędą tę rozmowę wspólnie. Gdy jest to niemożliwe, dla dobra dziecka jedno z nich musi wziąć na siebie to wyzwanie. Niezależnie od tego, czy rozmowę prowadzą rodzice razem, czy tylko jedno z nich, ważne aby w rozmowie nie pojawiały się jakiekolwiek krytyczne czy obwiniające wypowiedzi na temat drugiej osoby. To nie moment na spory między rodzicami.

Na taką rozmowę warto zarezerwować dużo czasu i zadbać, aby nic w niej nie przeszkadzało. Młody człowiek powinien otrzymać jasną informację, że rodzice nieodwołalnie postanowili się rozstać - jednoznacznie, bez kluczenia i eufemizmów. Dobrze przekazać, że próbowali robić wiele rzeczy, aby poprawić swoje relacje, ale nie udało im się to i nie potrafią dalej żyć razem.

W rozmowie z synem lub córką koniecznie należy podkreślić, że decyzja o rozwodzie jest spowodowana trudnościami dorosłych, na które dziecko nie ma żadnego wpływu.

Zaakcentowania wymaga również fakt, iż rozstanie mamy i taty nie zmieni nic w kwestii bycia rodzicami i w żadnym wypadku nie zmieni ich miłość i troski o dziecko.

Dziecka absolutnie nie wolno stawiać przed wyborem, z kim chce mieszkać, jak często i gdzie chce się spotykać z drugim rodzicem itd. Te ustalenia to zadanie i odpowiedzialność rodziców.

Kolejny istotny krok to poinformowanie dziecka, co w najbliższej przyszłości będzie się działo w sprawach dla niego ważnych, a zwłaszcza jak będzie teraz wyglądał jego kontakt z rodzicem, który odchodzi. Młodego człowieka nie można obciążać podejmowaniem kluczowych decyzji dotyczących życia po rozwodzie.

Rozwód a dziecko | Po drugie: trzymajmy się faktów i składajmy realne obietnice

Dla dziecka rozwód stanowi rozpad znanego świata i potężny cios dla poczucia bezpieczeństwa. Pewność, że rodzice mówią prawdę i można im zaufać jest w tym czasie nieocenioną pomocą w przywracaniu równowagi. Dlatego rozmawiając z dzieckiem o rozwodzie, trzeba trzymać się tego, co wiemy i nie wahać się przyznać, że pewne rzeczy nie są jeszcze ustalone.

Dzieci nie wymagają od nas bycia wszechwiedzącym, ale za to potrzebują wiary w nasze zaufanie. Dlatego też jeśli składamy obietnice muszą one być na pewno wykonalne. W przypadku gdy nie jesteśmy pewni czy uda nam się je spełnić - lepiej powiedzieć, że zrobimy wszystko co będziemy mogli, aby się z niej wywiązać.

Rozwód a dziecko
Czego bezwzględnie unikać w rozmowach o rozwodzie:

  • krytykowania, oskarżeń i obwiniania drugiego rodzica wobec/przy dziecku
  • zachęcania do osądzania postępowania rodziców
  • nalegania do opowiedzenia się po czyjejkolwiek stronie.

Rozwód a dziecko | Po trzecie: chrońmy dziecko przed dodatkowymi traumami, wspierajmy je

Zwłaszcza w sytuacji trudnej trzeba uważnie postępować wobec dziecka tak, by nie pogłębić traumy, którą przeżywa. Jednym z najczęstszych błędów w rozmowach toczących się wokół rozwodów jest mylenie mówienia prawdy z brutalną szczerością.

Rodzice niekiedy zwierzają się dzieciom ze swoich uczuć, przeżyć i obaw związanych z rozwodem. Bywają też świadkiem ich wybuchów emocjonalnych (wściekłości, rozpaczy paniki). Takie sytuacje są bardzo niekorzystne dla dziecka, ponieważ sugerują, że rodzic nie stanowi dłużej dla niego oparcia, a raczej sam potrzebuje opieki, co poważnie zaburza poczucie ich bezpieczeństwa.

Dziecko w żadnym razie nie powinno być zapraszane do słuchania zwierzeń rodzica i udzielania mu wsparcia emocjonalnego. Przeciwnie, trzeba mu pokazać, że choć przeżywamy wiele emocji, to na tyle sobie z nimi radzimy, że jesteśmy w stanie nadal być dla niego oparciem.

W rozmowach często pojawiają się informacje o mankamentach i przewinieniach drugiego rodzica oraz o jego zaniedbaniach lub wręcz braku miłości wobec dziecka. Rodzice niekiedy zdają się oczekiwać od swojej pociechy osądzenia, które z nich jest lepsze i opowiedzenia się po stronie jednego z nich. Takie informacje i oczekiwania godzą przede wszystkim w dziecko, gdyż stawiają je w sytuacji konflikt lojalności, wywołują lęk, poczucie winy i obniżają poczucie własnej wartości.

Głęboką potrzebą dziecka jest naturalna chęć kochania obojga rodziców, bez winy i lęku. Dziecko chce być bezwarunkowo akceptowane i kochane przez mamę i tatę.

O czym przede wszystkim należy pamiętać rozmawiając z dzieckiem o rozwodzie?

Powyższe wskazówki zarysowują ogólny kierunek rozmawiania z dzieckiem o rozwodzie, nie wyczerpują jednak tej obszernej i złożonej tematyki. Przede wszystkim pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności skupić się na przeżyciach i potrzebach dziecka, a swoje sprawy odłożyć na bok.

W traumatycznej i pełnej napięć sytuacji około rozwodowej jest to szczególnie trudne. Dlatego, aby skutecznie wspierać dziecko w tej trudnej chwili, rodzice koniecznie powinni zadbać o to, aby sami mieli z kim porozmawiać i od kogo uzyskać konstruktywne wsparcie.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Jak przygotować dziecko do przedszkola? "Wykorzystaj wakacje" - radzi psycholog!

Monika Perkowska Psycholog

Po wakacjach wiele dzieci po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Lipiec i sierpień to miesiące, które warto poświęcić na przygotowanie najmłodszych do tego wydarzenia. "Z nową sytuacją muszą się oswoić, nie tylko dzieci, ale również rodzice. A może przede wszystkim rodzice" - uważa Monika Perkowska, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży oraz ekspert Niania.pl.

Czytaj dalej
Bohater dnia, rekwizyt czy problem? Dziecko w trakcie uroczystości rodzinnych

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Mamy w naszej tradycji co najmniej kilka uroczystości, których głównym bohaterem jest dziecko: chrzest, Pierwsza Komunia, urodziny, imieniny itd.

Czytaj dalej
Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci