Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach

Anna Salwa Psycholog

W życiu rodziny pojawiają się problemy, kłopoty - rodzice muszą nauczyć się, jak rozmawiać o nich z dzieckiem. Nie można unikać trudnych tematów, bo maluch i tak wyczuje złą sytuację. Jeśli w życiu malucha następuje zmiana, rodzice mają obowiązek przygotować go do niej. Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach?

Warto przeczytać

artykuł o tym jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie: Dziecko a rozwód

W życiu każdej rodziny pojawiają się wydarzenia niełatwe, a niekiedy traumatyczne. Począwszy od trudnych - choć naturalnych - zmian, takich jak przejście z przedszkola do szkoły, poprzez dodatkowe obciążenia typu rehabilitacja, opieka nad starzejącymi się członkami rodziny, kończąc na poważnych zagrożeniach i stratach, jak choroba czy rozstanie rodziców. 

Takie wydarzenia szczególnie silnie wpływają na dzieci, niezależnie od tego, czy dotykają ich samych, czy bliskich im osób. Musimy nauczyć się, jak rozmawiać z dzieckiem.

Jak rozmawiać z dzieckiem

Dlaczego warto rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach?

Rozważając, czy i jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy, trzeba przede wszystkim uświadomić sobie, iż nie jesteśmy w stanie uchronić go przed konfrontacją z trudnościami i traumami, jakie niesie ze sobą życie. Prędzej czy później będzie musiało doświadczyć smutku, cierpienia, obaw i zmierzyć się z innymi niełatwymi emocjami.

Niekiedy tak bardzo chcemy oszczędzić dziecku trudnych przeżyć, że ukrywamy przed nimi informacje o problemach. Jednak taka strategia najczęściej powoduje jeszcze większe obciążenie emocjonalne. Młody człowiek niemal zawsze czuje, że wokół nich coś się dzieje, a pozbawiony informacji od rodziców pozostaje osamotniony ze swoimi obawami i domysłami - w poczuciu, że nie może się zwrócić do dorosłych o wyjaśnienia.

Kiedy prawda w końcu wychodzi na jaw, czuje się oszukany, traci zaufanie do rodziców, a dodatkowo musi bez przygotowania, nagle skonfrontować się z bolesnymi faktami.

Pierwsza rozmowa jest najważniejsza

Warto przy tym pamiętać, iż wspomniane "radzenie sobie" jest procesem i potrzeba na nie czasu. Może trwać od kilku dni, do roku i dłużej w zależności od wagi problemu. W trakcie jego trwania dziecko może przechodzić przez różne fazy, jak: szok, zaprzeczanie, targowanie się, wściekłość i walka, przygnębienie i wycofanie, a w końcu akceptacja, godzenie się z sytuacją i adaptacja do nowych warunków.

Choć wspieranie młodego człowieka w radzeniu sobie z traumą wymaga wielu rozmów, to ta pierwsza jest szczególnie ważna. Pokazuje ona dziecku, iż jesteśmy gotowi wejść z nim w trudne doświadczenie i będziemy dla niego realnym oparciem.

Jak rozmawiać z dzieckiem o problemach?

Chociaż nie możemy ustrzec dziecka przed trudnościami i cierpieniem - to jesteśmy w stanie pomóc mu lepiej poradzić sobie z nieprzyjemnymi przeżyciami. Wymaga to od nas zdobycia się na odwagę poruszenia trudnego tematu i przyjęcia związanych z tym emocji młodego człowieka. Dzięki temu uzmysławiamy mu, że w trudnej sytuacji może na nas liczyć, a my jesteśmy silni i zawsze gotowi do pomocy.

Mając takie wsparcie, dziecko nie czuje się osamotnione, jest mniej przerażone i może uruchomić własne mechanizmy adaptacyjne. Pozwala mu to też łagodniej przejść przez trudne wydarzenie, a przy okazji nauczyć się radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w przyszłości.

zdjęcia: Dreamstime            

Pozostałe pytania

Babcia i Dziadek na wagę złota

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Podczas warsztatów dla rodziców, często prosimy uczestników aby opowiedzieli nam o swoim „dobrym dorosłym”, który w dzieciństwie wywarł znaczący, pozytywny wpływ na ich życie. Ich opowieści najczęściej dotyczą babci i nieco rzadziej dziadka.

Czytaj dalej
Pluszak, czyli kawałek domu na drogę

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Kiedy dziecko idzie do przedszkola lub do szkoły, jest to jeden z ważnych „momentów przejścia” w jego życiu. Warto pamiętać, że można mu taki trudny moment uprzyjemnić i ułatwić.

Czytaj dalej
Po co dziecku przytulanka?

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Przytulanka to wbrew pozorom nie tylko zabawka, ale obiekt bardzo ważny w rozwoju dziecka. Kariera pluszaka zaczyna się, kiedy dziecko rozpoczyna eksplorować świat, oddalając się od mamy.

Czytaj dalej
Higiena snu

mgr Anna Jabłońska Psycholog

Jakość snu zależy od rozmaitych czynników, które mogą być kontrolowane już od najmłodszych lat. Można na nią oddziaływać przez dbałość o prawidłową higienę zasypiania. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak sypiać, żeby się wysypiać!

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł