Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach

Anna Salwa Psycholog

W życiu rodziny pojawiają się problemy, kłopoty - rodzice muszą nauczyć się, jak rozmawiać o nich z dzieckiem. Nie można unikać trudnych tematów, bo maluch i tak wyczuje złą sytuację. Jeśli w życiu malucha następuje zmiana, rodzice mają obowiązek przygotować go do niej. Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach?

Warto przeczytać

artykuł o tym jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie: Dziecko a rozwód

W życiu każdej rodziny pojawiają się wydarzenia niełatwe, a niekiedy traumatyczne. Począwszy od trudnych - choć naturalnych - zmian, takich jak przejście z przedszkola do szkoły, poprzez dodatkowe obciążenia typu rehabilitacja, opieka nad starzejącymi się członkami rodziny, kończąc na poważnych zagrożeniach i stratach, jak choroba czy rozstanie rodziców. 

Takie wydarzenia szczególnie silnie wpływają na dzieci, niezależnie od tego, czy dotykają ich samych, czy bliskich im osób. Musimy nauczyć się, jak rozmawiać z dzieckiem.

Jak rozmawiać z dzieckiem

Dlaczego warto rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach?

Rozważając, czy i jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy, trzeba przede wszystkim uświadomić sobie, iż nie jesteśmy w stanie uchronić go przed konfrontacją z trudnościami i traumami, jakie niesie ze sobą życie. Prędzej czy później będzie musiało doświadczyć smutku, cierpienia, obaw i zmierzyć się z innymi niełatwymi emocjami.

Niekiedy tak bardzo chcemy oszczędzić dziecku trudnych przeżyć, że ukrywamy przed nimi informacje o problemach. Jednak taka strategia najczęściej powoduje jeszcze większe obciążenie emocjonalne. Młody człowiek niemal zawsze czuje, że wokół nich coś się dzieje, a pozbawiony informacji od rodziców pozostaje osamotniony ze swoimi obawami i domysłami - w poczuciu, że nie może się zwrócić do dorosłych o wyjaśnienia.

Kiedy prawda w końcu wychodzi na jaw, czuje się oszukany, traci zaufanie do rodziców, a dodatkowo musi bez przygotowania, nagle skonfrontować się z bolesnymi faktami.

Pierwsza rozmowa jest najważniejsza

Warto przy tym pamiętać, iż wspomniane "radzenie sobie" jest procesem i potrzeba na nie czasu. Może trwać od kilku dni, do roku i dłużej w zależności od wagi problemu. W trakcie jego trwania dziecko może przechodzić przez różne fazy, jak: szok, zaprzeczanie, targowanie się, wściekłość i walka, przygnębienie i wycofanie, a w końcu akceptacja, godzenie się z sytuacją i adaptacja do nowych warunków.

Choć wspieranie młodego człowieka w radzeniu sobie z traumą wymaga wielu rozmów, to ta pierwsza jest szczególnie ważna. Pokazuje ona dziecku, iż jesteśmy gotowi wejść z nim w trudne doświadczenie i będziemy dla niego realnym oparciem.

Jak rozmawiać z dzieckiem o problemach?

Chociaż nie możemy ustrzec dziecka przed trudnościami i cierpieniem - to jesteśmy w stanie pomóc mu lepiej poradzić sobie z nieprzyjemnymi przeżyciami. Wymaga to od nas zdobycia się na odwagę poruszenia trudnego tematu i przyjęcia związanych z tym emocji młodego człowieka. Dzięki temu uzmysławiamy mu, że w trudnej sytuacji może na nas liczyć, a my jesteśmy silni i zawsze gotowi do pomocy.

Mając takie wsparcie, dziecko nie czuje się osamotnione, jest mniej przerażone i może uruchomić własne mechanizmy adaptacyjne. Pozwala mu to też łagodniej przejść przez trudne wydarzenie, a przy okazji nauczyć się radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w przyszłości.

zdjęcia: Dreamstime            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Bohater dnia, rekwizyt czy problem? Dziecko w trakcie uroczystości rodzinnych

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Mamy w naszej tradycji co najmniej kilka uroczystości, których głównym bohaterem jest dziecko: chrzest, Pierwsza Komunia, urodziny, imieniny itd.

Czytaj dalej
Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej
Wychowanie bez przemocy

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Powszechnie wiadomo, że przemoc wobec dzieci jest absolutnie destrukcyjna i pozostawia ślady na całe życie. Nikt nie ma wątpliwości, że bicie, wyzywanie, zamykanie, zastraszanie, zaniedbywanie, to karygodne krzywdzenie dziecka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci