Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach

Anna Salwa Psycholog

W życiu rodziny pojawiają się problemy, kłopoty - rodzice muszą nauczyć się, jak rozmawiać o nich z dzieckiem. Nie można unikać trudnych tematów, bo maluch i tak wyczuje złą sytuację. Jeśli w życiu malucha następuje zmiana, rodzice mają obowiązek przygotować go do niej. Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach?

Warto przeczytać

artykuł o tym jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie: Dziecko a rozwód

W życiu każdej rodziny pojawiają się wydarzenia niełatwe, a niekiedy traumatyczne. Począwszy od trudnych - choć naturalnych - zmian, takich jak przejście z przedszkola do szkoły, poprzez dodatkowe obciążenia typu rehabilitacja, opieka nad starzejącymi się członkami rodziny, kończąc na poważnych zagrożeniach i stratach, jak choroba czy rozstanie rodziców. 

Takie wydarzenia szczególnie silnie wpływają na dzieci, niezależnie od tego, czy dotykają ich samych, czy bliskich im osób. Musimy nauczyć się, jak rozmawiać z dzieckiem.

Jak rozmawiać z dzieckiem

Dlaczego warto rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach?

Rozważając, czy i jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy, trzeba przede wszystkim uświadomić sobie, iż nie jesteśmy w stanie uchronić go przed konfrontacją z trudnościami i traumami, jakie niesie ze sobą życie. Prędzej czy później będzie musiało doświadczyć smutku, cierpienia, obaw i zmierzyć się z innymi niełatwymi emocjami.

Niekiedy tak bardzo chcemy oszczędzić dziecku trudnych przeżyć, że ukrywamy przed nimi informacje o problemach. Jednak taka strategia najczęściej powoduje jeszcze większe obciążenie emocjonalne. Młody człowiek niemal zawsze czuje, że wokół nich coś się dzieje, a pozbawiony informacji od rodziców pozostaje osamotniony ze swoimi obawami i domysłami - w poczuciu, że nie może się zwrócić do dorosłych o wyjaśnienia.

Kiedy prawda w końcu wychodzi na jaw, czuje się oszukany, traci zaufanie do rodziców, a dodatkowo musi bez przygotowania, nagle skonfrontować się z bolesnymi faktami.

Pierwsza rozmowa jest najważniejsza

Warto przy tym pamiętać, iż wspomniane "radzenie sobie" jest procesem i potrzeba na nie czasu. Może trwać od kilku dni, do roku i dłużej w zależności od wagi problemu. W trakcie jego trwania dziecko może przechodzić przez różne fazy, jak: szok, zaprzeczanie, targowanie się, wściekłość i walka, przygnębienie i wycofanie, a w końcu akceptacja, godzenie się z sytuacją i adaptacja do nowych warunków.

Choć wspieranie młodego człowieka w radzeniu sobie z traumą wymaga wielu rozmów, to ta pierwsza jest szczególnie ważna. Pokazuje ona dziecku, iż jesteśmy gotowi wejść z nim w trudne doświadczenie i będziemy dla niego realnym oparciem.

Jak rozmawiać z dzieckiem o problemach?

Chociaż nie możemy ustrzec dziecka przed trudnościami i cierpieniem - to jesteśmy w stanie pomóc mu lepiej poradzić sobie z nieprzyjemnymi przeżyciami. Wymaga to od nas zdobycia się na odwagę poruszenia trudnego tematu i przyjęcia związanych z tym emocji młodego człowieka. Dzięki temu uzmysławiamy mu, że w trudnej sytuacji może na nas liczyć, a my jesteśmy silni i zawsze gotowi do pomocy.

Mając takie wsparcie, dziecko nie czuje się osamotnione, jest mniej przerażone i może uruchomić własne mechanizmy adaptacyjne. Pozwala mu to też łagodniej przejść przez trudne wydarzenie, a przy okazji nauczyć się radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w przyszłości.

zdjęcia: Dreamstime            

Pozostałe pytania

Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej
Wychowanie bez przemocy

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Powszechnie wiadomo, że przemoc wobec dzieci jest absolutnie destrukcyjna i pozostawia ślady na całe życie. Nikt nie ma wątpliwości, że bicie, wyzywanie, zamykanie, zastraszanie, zaniedbywanie, to karygodne krzywdzenie dziecka.

Czytaj dalej
Rodzic w niedoczasie

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Rodzice usiłują pogodzić ogień z wodą, czyli wymagania ekonomii z potrzebami dzieci. Wiele mówi się o tym, jak to źle, gdy rodzice są nieobecni w życiu dzieci. Rzadko który rodzic się z tym spiera, raczej większość frustruje brak pomysłu na to, jak pogodzić pracę zawodową z poświęcaniem czasu dziecku.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł