Ekspert radzi - Psycholog

Nowoczesne technologie - zasady użytkowania dla dzieci

Karolina Karpińska-Radzimińska Psycholog

Przypuszczam, że żaden z rodziców nie jest w stanie definitywne oddzielić swoich dzieci od nowoczesnych technologii. Trudno też ustalić granicę wiekową, od której można pozwolić młodemu człowiekowi na swobodne korzystanie z ich dobrodziejstw...

Bardzo często rodzice obawiają się, że ich dzieci zbyt dużo czasu spędzają przy komputerowych grach, czy w internecie. Podłożem tych lęków bywa niekiedy ich własna nieznajomość nowoczesnych technologii.

Myślę, że kluczową kwestią jest uświadomienie sobie, że wszystkie nowości technologiczne powinny służyć zwiększeniu możliwości rozwoju czy maksymalizowaniu bezpieczeństwa dziecka. Zamiast obawiać się i nastawiać negatywnie, lepiej dostrzec, ile dobrego oferują nam takie urządzenia. Dzięki temu, że dziecko ma własną komórkę, możemy być z nim w ciągłym kontakcie, a korzystanie z internetu pozwala mu lepiej przygotować się do szkoły. Kiedy zapoznamy się ze specyfiką "nowoczesnych zabawek", dostrzeżemy w nich nie tylko zagrożenia, lecz także szereg korzyści.

Bardzo ważne jest ustalenie z dzieckiem odpowiednich zasad użytkowania. Reguły, wedle których pozwolimy korzystać z tego typu urządzeń, powinny być przez nas ustalone i zatwierdzone wspólnie z córką lub synem. W przypadku podejrzeń, iż nasze dziecko może mieć w przyszłości problem z ich dotrzymaniem - dla wzmocnienia motywacji - możemy wszystkie zasady zebrać w punktach na kartce, podpisać jako umowę, i wywiesić w widocznym miejscu. Reguły powinny dotyczyć przede wszystkim ram czasowych, w jakich wyrażamy zgodę na korzystanie z komputera np. gier czy internetu.

Ponadto potrzebne jest ustalenie wszelkich istotnych szczegółów dotyczących specyfiki użytkowania danej rzeczy. W przypadku internetu wyszczególniamy, jakiego typu strony można odwiedzać i ustalamy zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać. Gry mogą z kolei stanowić formę nagrody, być elementem motywacyjnego systemu. Ułatwi to dziecku zrozumienie, na czym polega zależność następstwa obowiązku i przyjemności czy też pracy i zabawy.

Ustalając reguły i zasady użytkowania należy pamiętać, by kierować się przede wszystkim troską o bezpieczeństwo dziecka, a także znajomością jego predyspozycji i charakteru. Najważniejszą zasadą rodzica powinno być utrzymanie dyskretnej kontroli nad tym, czy dana aktywność młodego człowieka nie wykracza poza ramy bezpiecznego i przynoszącego korzyści zajęcia.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Jak przygotować dziecko do przedszkola? "Wykorzystaj wakacje" - radzi psycholog!

Monika Perkowska Psycholog

Po wakacjach wiele dzieci po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Lipiec i sierpień to miesiące, które warto poświęcić na przygotowanie najmłodszych do tego wydarzenia. "Z nową sytuacją muszą się oswoić, nie tylko dzieci, ale również rodzice. A może przede wszystkim rodzice" - uważa Monika Perkowska, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży oraz ekspert Niania.pl.

Czytaj dalej
Bohater dnia, rekwizyt czy problem? Dziecko w trakcie uroczystości rodzinnych

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Mamy w naszej tradycji co najmniej kilka uroczystości, których głównym bohaterem jest dziecko: chrzest, Pierwsza Komunia, urodziny, imieniny itd.

Czytaj dalej
Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci