Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Nowoczesne technologie - zasady użytkowania dla dzieci

Karolina Karpińska-Radzimińska Psycholog

Przypuszczam, że żaden z rodziców nie jest w stanie definitywne oddzielić swoich dzieci od nowoczesnych technologii. Trudno też ustalić granicę wiekową, od której można pozwolić młodemu człowiekowi na swobodne korzystanie z ich dobrodziejstw...

Bardzo często rodzice obawiają się, że ich dzieci zbyt dużo czasu spędzają przy komputerowych grach, czy w internecie. Podłożem tych lęków bywa niekiedy ich własna nieznajomość nowoczesnych technologii.

Myślę, że kluczową kwestią jest uświadomienie sobie, że wszystkie nowości technologiczne powinny służyć zwiększeniu możliwości rozwoju czy maksymalizowaniu bezpieczeństwa dziecka. Zamiast obawiać się i nastawiać negatywnie, lepiej dostrzec, ile dobrego oferują nam takie urządzenia. Dzięki temu, że dziecko ma własną komórkę, możemy być z nim w ciągłym kontakcie, a korzystanie z internetu pozwala mu lepiej przygotować się do szkoły. Kiedy zapoznamy się ze specyfiką "nowoczesnych zabawek", dostrzeżemy w nich nie tylko zagrożenia, lecz także szereg korzyści.

Bardzo ważne jest ustalenie z dzieckiem odpowiednich zasad użytkowania. Reguły, wedle których pozwolimy korzystać z tego typu urządzeń, powinny być przez nas ustalone i zatwierdzone wspólnie z córką lub synem. W przypadku podejrzeń, iż nasze dziecko może mieć w przyszłości problem z ich dotrzymaniem - dla wzmocnienia motywacji - możemy wszystkie zasady zebrać w punktach na kartce, podpisać jako umowę, i wywiesić w widocznym miejscu. Reguły powinny dotyczyć przede wszystkim ram czasowych, w jakich wyrażamy zgodę na korzystanie z komputera np. gier czy internetu.

Ponadto potrzebne jest ustalenie wszelkich istotnych szczegółów dotyczących specyfiki użytkowania danej rzeczy. W przypadku internetu wyszczególniamy, jakiego typu strony można odwiedzać i ustalamy zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać. Gry mogą z kolei stanowić formę nagrody, być elementem motywacyjnego systemu. Ułatwi to dziecku zrozumienie, na czym polega zależność następstwa obowiązku i przyjemności czy też pracy i zabawy.

Ustalając reguły i zasady użytkowania należy pamiętać, by kierować się przede wszystkim troską o bezpieczeństwo dziecka, a także znajomością jego predyspozycji i charakteru. Najważniejszą zasadą rodzica powinno być utrzymanie dyskretnej kontroli nad tym, czy dana aktywność młodego człowieka nie wykracza poza ramy bezpiecznego i przynoszącego korzyści zajęcia.            

Pozostałe pytania

Higiena snu

mgr Anna Jabłońska Psycholog

Jakość snu zależy od rozmaitych czynników, które mogą być kontrolowane już od najmłodszych lat. Można na nią oddziaływać przez dbałość o prawidłową higienę zasypiania. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak sypiać, żeby się wysypiać!

Czytaj dalej
Rozwód a dziecko. Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Anna Salwa Psycholog

Rozwód rodziców to jedno z najtrudniejszych wydarzeń, jakie mogą spotkać rodzinę. Jak rozmawiać o rozwodzie z dzieckiem, żeby pomóc mu poradzić sobie z trudną sytuacją?

Czytaj dalej
Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach

Anna Salwa Psycholog

W życiu rodziny pojawiają się problemy, kłopoty - rodzice muszą nauczyć się, jak rozmawiać o nich z dzieckiem. Nie można unikać trudnych tematów, bo maluch i tak wyczuje złą sytuację. Jeśli w życiu malucha następuje zmiana, rodzice mają obowiązek przygotować go do niej. Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach?

Czytaj dalej
Leczenie depresji poporodowej

Ingrid Dahl-Głodowska Psycholog

Depresja poporodowa ma objawy zbliżone do innych zaburzeń z kręgu depresji, jest więc chorobą, a nie chwilowym obniżeniem nastroju. Przeczytaj, jak wygląda leczenie depresji poporodowej.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł