Ekspert radzi - Psycholog

Leczenie depresji poporodowej

Ingrid Dahl-Głodowska Psycholog

Depresja poporodowa ma objawy zbliżone do innych zaburzeń z kręgu depresji, jest więc chorobą, a nie chwilowym obniżeniem nastroju. Przeczytaj, jak wygląda leczenie depresji poporodowej.

Ważne, żeby nie mylić jej z baby bluesem, który dotyka według badań nawet 80 proc. kobiet po porodzie.

Ważną rolę w rozpoznaniu i leczeniu depresji poporodowej odgrywa rodzina i otoczenie. Kobieta pogrążona w depresji może nie mieć siły, aby poprosić o pomoc. Może się też wstydzić swojego stanu, zwłaszcza jeśli otoczenie oczekuje, że będzie szczęśliwa i uśmiechnięta oraz zakochana w swoim dziecku od pierwszych minut po jego urodzeniu.

Tymczasem nieleczona depresja może skończyć się tragicznie, ma też niekorzystny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Dlatego, jeśli podejrzewamy u siebie lub znanej nam osoby depresję poporodową, nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Małe są szanse, że depresja minie sama; szkoda też czasu, gdyż pierwsze miesiące życia dziecka są zbyt ważne dla nawiązania więzi miedzy nim a rodzicem. Polecam zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu, albo zaufanego psychologa czy psychiatry, którzy wspólnie z młodą mamą lub tatą zadecydują o dalszym leczeniu. Przy leczeniu depresji poporodowej stosuje się psychoterapię, czasem też farmakoterapię.

Istnieją grupy wsparcia dla rodziców, którzy przechodzą podobne trudności. Grupy wsparcia mogą być też pomocne, gdy depresja już minie, aby poradzić sobie z ewentualnym poczuciem winy czy innymi problemami, jak chociażby ingerencją rodziny.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Jak z głową kupować prezenty dla dziecka?

Monika Perkowska Psycholog

Monika Perkowska, ekspert serwisu Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży, radzi na co zwrócić uwagę wybierając prezent dla dziecka. Mówi również o tym, czy obdarowywanie prezentami wpływa na jakość relacji.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do przedszkola? "Wykorzystaj wakacje" - radzi psycholog!

Monika Perkowska Psycholog

Po wakacjach wiele dzieci po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Lipiec i sierpień to miesiące, które warto poświęcić na przygotowanie najmłodszych do tego wydarzenia. "Z nową sytuacją muszą się oswoić, nie tylko dzieci, ale również rodzice. A może przede wszystkim rodzice" - uważa Monika Perkowska, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży oraz ekspert Niania.pl.

Czytaj dalej
Bohater dnia, rekwizyt czy problem? Dziecko w trakcie uroczystości rodzinnych

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Mamy w naszej tradycji co najmniej kilka uroczystości, których głównym bohaterem jest dziecko: chrzest, Pierwsza Komunia, urodziny, imieniny itd.

Czytaj dalej
Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci