Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Leczenie depresji poporodowej

Ingrid Dahl-Głodowska Psycholog

Depresja poporodowa ma objawy zbliżone do innych zaburzeń z kręgu depresji, jest więc chorobą, a nie chwilowym obniżeniem nastroju. Przeczytaj, jak wygląda leczenie depresji poporodowej.

Ważne, żeby nie mylić jej z baby bluesem, który dotyka według badań nawet 80 proc. kobiet po porodzie.

Ważną rolę w rozpoznaniu i leczeniu depresji poporodowej odgrywa rodzina i otoczenie. Kobieta pogrążona w depresji może nie mieć siły, aby poprosić o pomoc. Może się też wstydzić swojego stanu, zwłaszcza jeśli otoczenie oczekuje, że będzie szczęśliwa i uśmiechnięta oraz zakochana w swoim dziecku od pierwszych minut po jego urodzeniu.

Tymczasem nieleczona depresja może skończyć się tragicznie, ma też niekorzystny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Dlatego, jeśli podejrzewamy u siebie lub znanej nam osoby depresję poporodową, nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Małe są szanse, że depresja minie sama; szkoda też czasu, gdyż pierwsze miesiące życia dziecka są zbyt ważne dla nawiązania więzi miedzy nim a rodzicem. Polecam zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu, albo zaufanego psychologa czy psychiatry, którzy wspólnie z młodą mamą lub tatą zadecydują o dalszym leczeniu. Przy leczeniu depresji poporodowej stosuje się psychoterapię, czasem też farmakoterapię.

Istnieją grupy wsparcia dla rodziców, którzy przechodzą podobne trudności. Grupy wsparcia mogą być też pomocne, gdy depresja już minie, aby poradzić sobie z ewentualnym poczuciem winy czy innymi problemami, jak chociażby ingerencją rodziny.            

Pozostałe pytania

Babcia i Dziadek na wagę złota

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Podczas warsztatów dla rodziców, często prosimy uczestników aby opowiedzieli nam o swoim „dobrym dorosłym”, który w dzieciństwie wywarł znaczący, pozytywny wpływ na ich życie. Ich opowieści najczęściej dotyczą babci i nieco rzadziej dziadka.

Czytaj dalej
Pluszak, czyli kawałek domu na drogę

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Kiedy dziecko idzie do przedszkola lub do szkoły, jest to jeden z ważnych „momentów przejścia” w jego życiu. Warto pamiętać, że można mu taki trudny moment uprzyjemnić i ułatwić.

Czytaj dalej
Po co dziecku przytulanka?

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Przytulanka to wbrew pozorom nie tylko zabawka, ale obiekt bardzo ważny w rozwoju dziecka. Kariera pluszaka zaczyna się, kiedy dziecko rozpoczyna eksplorować świat, oddalając się od mamy.

Czytaj dalej
Higiena snu

mgr Anna Jabłońska Psycholog

Jakość snu zależy od rozmaitych czynników, które mogą być kontrolowane już od najmłodszych lat. Można na nią oddziaływać przez dbałość o prawidłową higienę zasypiania. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak sypiać, żeby się wysypiać!

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł