Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Leczenie depresji poporodowej

Ingrid Dahl-Głodowska Psycholog

Depresja poporodowa ma objawy zbliżone do innych zaburzeń z kręgu depresji, jest więc chorobą, a nie chwilowym obniżeniem nastroju. Przeczytaj, jak wygląda leczenie depresji poporodowej.

Ważne, żeby nie mylić jej z baby bluesem, który dotyka według badań nawet 80 proc. kobiet po porodzie.

Ważną rolę w rozpoznaniu i leczeniu depresji poporodowej odgrywa rodzina i otoczenie. Kobieta pogrążona w depresji może nie mieć siły, aby poprosić o pomoc. Może się też wstydzić swojego stanu, zwłaszcza jeśli otoczenie oczekuje, że będzie szczęśliwa i uśmiechnięta oraz zakochana w swoim dziecku od pierwszych minut po jego urodzeniu.

Tymczasem nieleczona depresja może skończyć się tragicznie, ma też niekorzystny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Dlatego, jeśli podejrzewamy u siebie lub znanej nam osoby depresję poporodową, nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Małe są szanse, że depresja minie sama; szkoda też czasu, gdyż pierwsze miesiące życia dziecka są zbyt ważne dla nawiązania więzi miedzy nim a rodzicem. Polecam zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu, albo zaufanego psychologa czy psychiatry, którzy wspólnie z młodą mamą lub tatą zadecydują o dalszym leczeniu. Przy leczeniu depresji poporodowej stosuje się psychoterapię, czasem też farmakoterapię.

Istnieją grupy wsparcia dla rodziców, którzy przechodzą podobne trudności. Grupy wsparcia mogą być też pomocne, gdy depresja już minie, aby poradzić sobie z ewentualnym poczuciem winy czy innymi problemami, jak chociażby ingerencją rodziny.            

Pozostałe pytania

Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej
Wychowanie bez przemocy

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Powszechnie wiadomo, że przemoc wobec dzieci jest absolutnie destrukcyjna i pozostawia ślady na całe życie. Nikt nie ma wątpliwości, że bicie, wyzywanie, zamykanie, zastraszanie, zaniedbywanie, to karygodne krzywdzenie dziecka.

Czytaj dalej
Rodzic w niedoczasie

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Rodzice usiłują pogodzić ogień z wodą, czyli wymagania ekonomii z potrzebami dzieci. Wiele mówi się o tym, jak to źle, gdy rodzice są nieobecni w życiu dzieci. Rzadko który rodzic się z tym spiera, raczej większość frustruje brak pomysłu na to, jak pogodzić pracę zawodową z poświęcaniem czasu dziecku.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł