Ekspert radzi - Psycholog

Jak nauczyć dziecko zasypiać samodzielnie?

Jarosław Jakubowski Psycholog

Jak nauczyć dziecko zasypiać samodzielnie? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod.

Najlepiej, żeby dziecko samo tego chciało. Przedstawcie tę zmianę w kategoriach zysków, a nie strat. Przecież samotne spanie świadczy o jego dojrzałości. Zmianę można uatrakcyjnić zakupem nowego, fajnego łóżka lub kolorowej pościeli. Dobrze, żeby malec sam mógł dokonać wyboru. Czasem wystarczy nowa, wymarzona przytulanka.

Jak nauczyć dziecko zasypiać samodzielnie - krok po kroku

Sprawdź, czy dziecko nie boi się ciemności. Często po uporaniu się z tym lękiem dziecko chętnie śpi samo. Zostaw otwarte drzwi lub włączoną nocną lampkę.

Wykorzystaj bajkę terapeutyczną. Wiele z nich dotyczy tego problemu i fantastycznie go wyjaśnia w prosty, zrozumiały dla malucha sposób.

Stałe pory i rytuały. Szczególnie ważne jest kładzenie dziecka o stałych porach i przestrzeganie wieczornych rytuałów: mycie, czytanie. Staraj się wyciszać dziecko przed snem.

Drobne nagrody. Możesz wprowadzić nagrody za spanie we własnym łóżku. Mogą to być naklejki, karteczki do segregatora lub nagrody symboliczne (np. gwiazdki) wymienialne na drobną nagrodę. Warto z góry ustalić, jak długo dziecko ma być nagradzane i szczerze wyjaśnić, że ma mu to pomóc w nauce samodzielnego spania - jak dorośli.

Odprowadzaj. Jeśli dziecko przychodzi do waszego łóżka, konsekwentnie je odprowadzaj. Okazuj mu przy tym ciepło i życzliwość, nie dawaj się jednak wciągać w rozmowy i zabawy. Jeśli płacze, aby wymusić zmianę decyzji, to taki płacz ignoruj. Jeśli jednak płacze, bo się naprawdę boi, to postaraj się je ukoić, zapewnij o bezpieczeństwie i swojej miłości.

Przeczekaj chwilę. Jeśli dziecko pozostaje w łóżku, ale płacze, poczekaj 3 minuty, zanim pójdziesz do niego. Za drugim razem poczekaj 5 minut, za trzecim i każdym kolejnym - 7 minut. Drugiej nocy zacznij od 5 minut, trzeciej od 7 i postępuj analogicznie. Zawsze reaguj najdalej po 10 minutach - to dla dziecka bardzo długo.

Uwaga! Nie ucz dziecka spać samemu w czasie jego choroby, po poważnych wydarzeniach w rodzinie jak: narodziny rodzeństwa, przeprowadzka, śmierć bliskiej osoby. Nie wprowadzaj w jego życiu kilku zmian równocześnie. Jest to szczególnie ważne z uwagi na poczucie bezpieczeństwa dziecka.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Jak przygotować dziecko do przedszkola? "Wykorzystaj wakacje" - radzi psycholog!

Monika Perkowska Psycholog

Po wakacjach wiele dzieci po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Lipiec i sierpień to miesiące, które warto poświęcić na przygotowanie najmłodszych do tego wydarzenia. "Z nową sytuacją muszą się oswoić, nie tylko dzieci, ale również rodzice. A może przede wszystkim rodzice" - uważa Monika Perkowska, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży oraz ekspert Niania.pl.

Czytaj dalej
Bohater dnia, rekwizyt czy problem? Dziecko w trakcie uroczystości rodzinnych

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Mamy w naszej tradycji co najmniej kilka uroczystości, których głównym bohaterem jest dziecko: chrzest, Pierwsza Komunia, urodziny, imieniny itd.

Czytaj dalej
Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci