Najlepiej, żeby dziecko samo tego chciało. Przedstawcie tę zmianę w kategoriach zysków, a nie strat. Przecież samotne spanie świadczy o jego dojrzałości. Zmianę można uatrakcyjnić zakupem nowego, fajnego łóżka lub kolorowej pościeli. Dobrze, żeby malec sam mógł dokonać wyboru. Czasem wystarczy nowa, wymarzona przytulanka.
Jak nauczyć dziecko zasypiać samodzielnie - krok po kroku
Sprawdź, czy dziecko nie boi się ciemności. Często po uporaniu się z tym lękiem dziecko chętnie śpi samo. Zostaw otwarte drzwi lub włączoną nocną lampkę.
Wykorzystaj bajkę terapeutyczną. Wiele z nich dotyczy tego problemu i fantastycznie go wyjaśnia w prosty, zrozumiały dla malucha sposób.
Stałe pory i rytuały. Szczególnie ważne jest kładzenie dziecka o stałych porach i przestrzeganie wieczornych rytuałów: mycie, czytanie. Staraj się wyciszać dziecko przed snem.
Drobne nagrody. Możesz wprowadzić nagrody za spanie we własnym łóżku. Mogą to być naklejki, karteczki do segregatora lub nagrody symboliczne (np. gwiazdki) wymienialne na drobną nagrodę. Warto z góry ustalić, jak długo dziecko ma być nagradzane i szczerze wyjaśnić, że ma mu to pomóc w nauce samodzielnego spania - jak dorośli.
Odprowadzaj. Jeśli dziecko przychodzi do waszego łóżka, konsekwentnie je odprowadzaj. Okazuj mu przy tym ciepło i życzliwość, nie dawaj się jednak wciągać w rozmowy i zabawy. Jeśli płacze, aby wymusić zmianę decyzji, to taki płacz ignoruj. Jeśli jednak płacze, bo się naprawdę boi, to postaraj się je ukoić, zapewnij o bezpieczeństwie i swojej miłości.
Przeczekaj chwilę. Jeśli dziecko pozostaje w łóżku, ale płacze, poczekaj 3 minuty, zanim pójdziesz do niego. Za drugim razem poczekaj 5 minut, za trzecim i każdym kolejnym - 7 minut. Drugiej nocy zacznij od 5 minut, trzeciej od 7 i postępuj analogicznie. Zawsze reaguj najdalej po 10 minutach - to dla dziecka bardzo długo.
Uwaga! Nie ucz dziecka spać samemu w czasie jego choroby, po poważnych wydarzeniach w rodzinie jak: narodziny rodzeństwa, przeprowadzka, śmierć bliskiej osoby. Nie wprowadzaj w jego życiu kilku zmian równocześnie. Jest to szczególnie ważne z uwagi na poczucie bezpieczeństwa dziecka.