Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Jak nauczyć dziecko zasypiać samodzielnie?

Jarosław Jakubowski Psycholog

Jak nauczyć dziecko zasypiać samodzielnie? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod.

Najlepiej, żeby dziecko samo tego chciało. Przedstawcie tę zmianę w kategoriach zysków, a nie strat. Przecież samotne spanie świadczy o jego dojrzałości. Zmianę można uatrakcyjnić zakupem nowego, fajnego łóżka lub kolorowej pościeli. Dobrze, żeby malec sam mógł dokonać wyboru. Czasem wystarczy nowa, wymarzona przytulanka.

Jak nauczyć dziecko zasypiać samodzielnie - krok po kroku

Sprawdź, czy dziecko nie boi się ciemności. Często po uporaniu się z tym lękiem dziecko chętnie śpi samo. Zostaw otwarte drzwi lub włączoną nocną lampkę.

Wykorzystaj bajkę terapeutyczną. Wiele z nich dotyczy tego problemu i fantastycznie go wyjaśnia w prosty, zrozumiały dla malucha sposób.

Stałe pory i rytuały. Szczególnie ważne jest kładzenie dziecka o stałych porach i przestrzeganie wieczornych rytuałów: mycie, czytanie. Staraj się wyciszać dziecko przed snem.

Drobne nagrody. Możesz wprowadzić nagrody za spanie we własnym łóżku. Mogą to być naklejki, karteczki do segregatora lub nagrody symboliczne (np. gwiazdki) wymienialne na drobną nagrodę. Warto z góry ustalić, jak długo dziecko ma być nagradzane i szczerze wyjaśnić, że ma mu to pomóc w nauce samodzielnego spania - jak dorośli.

Odprowadzaj. Jeśli dziecko przychodzi do waszego łóżka, konsekwentnie je odprowadzaj. Okazuj mu przy tym ciepło i życzliwość, nie dawaj się jednak wciągać w rozmowy i zabawy. Jeśli płacze, aby wymusić zmianę decyzji, to taki płacz ignoruj. Jeśli jednak płacze, bo się naprawdę boi, to postaraj się je ukoić, zapewnij o bezpieczeństwie i swojej miłości.

Przeczekaj chwilę. Jeśli dziecko pozostaje w łóżku, ale płacze, poczekaj 3 minuty, zanim pójdziesz do niego. Za drugim razem poczekaj 5 minut, za trzecim i każdym kolejnym - 7 minut. Drugiej nocy zacznij od 5 minut, trzeciej od 7 i postępuj analogicznie. Zawsze reaguj najdalej po 10 minutach - to dla dziecka bardzo długo.

Uwaga! Nie ucz dziecka spać samemu w czasie jego choroby, po poważnych wydarzeniach w rodzinie jak: narodziny rodzeństwa, przeprowadzka, śmierć bliskiej osoby. Nie wprowadzaj w jego życiu kilku zmian równocześnie. Jest to szczególnie ważne z uwagi na poczucie bezpieczeństwa dziecka.            

Pozostałe pytania

Higiena snu

mgr Anna Jabłońska Psycholog

Jakość snu zależy od rozmaitych czynników, które mogą być kontrolowane już od najmłodszych lat. Można na nią oddziaływać przez dbałość o prawidłową higienę zasypiania. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak sypiać, żeby się wysypiać!

Czytaj dalej
Rozwód a dziecko. Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Anna Salwa Psycholog

Rozwód rodziców to jedno z najtrudniejszych wydarzeń, jakie mogą spotkać rodzinę. Jak rozmawiać o rozwodzie z dzieckiem, żeby pomóc mu poradzić sobie z trudną sytuacją?

Czytaj dalej
Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach

Anna Salwa Psycholog

W życiu rodziny pojawiają się problemy, kłopoty - rodzice muszą nauczyć się, jak rozmawiać o nich z dzieckiem. Nie można unikać trudnych tematów, bo maluch i tak wyczuje złą sytuację. Jeśli w życiu malucha następuje zmiana, rodzice mają obowiązek przygotować go do niej. Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach?

Czytaj dalej
Nowoczesne technologie - zasady użytkowania dla dzieci

Karolina Karpińska-Radzimińska Psycholog

Przypuszczam, że żaden z rodziców nie jest w stanie definitywne oddzielić swoich dzieci od nowoczesnych technologii. Trudno też ustalić granicę wiekową, od której można pozwolić młodemu człowiekowi na swobodne korzystanie z ich dobrodziejstw...

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł