Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Kiedy u dzieci pojawia się lęk przed ciemnością i co z nim robić?

Jarosław Jakubowski Psycholog

Łatwo można zaobserwować, że maluszki wydają się nie bać ciemnych pomieszczeń. I jest to naturalna sytuacja - noworodek nie rozróżnia siebie od świata zewnętrznego, więc nie ma lęku przed ciemnością.

Gdy dziecko "dorośnie" do lęku przed ciemnością, rodzice z pewnością to zauważą. Pewnego dnia ich pociecha po prostu nie pozwoli wyłączyć światła. W żadnym wypadku nie można zbagatelizować takiej sytuacji. Dla dziecka jest to bardzo poważny problem.

Gdy mrok zapada budzą się demony! Chromowane uchwyty szafy stają się błyszczącymi ślepiami bestii. Kinkiet znika, a na jego miejscu wyłania się ze ściany bezkształtny potwór. Cienie rzucane przez wpadające do sypialni światło uliczne tańczą upiorny taniec. Tak właśnie działa wyobraźnia dziecka.

Strach i lęk przed ciemnością wręcz paraliżuje niektóre dzieci. Pomimo zmęczenia i późnej pory nie mogą zasnąć, marudzą, płaczą. Potrafią znaleźć milion powodów, aby tylko nie zostać samemu w pokoju.

Rodzice powinni przyjąć ze zrozumieniem wszelkie obawy dziecka i próbować pomóc mu odnaleźć się w tej trudnej dla niego sytuacji.

Więcej wskazówek dla rodziców w artykule Jak oswoić strach przed ciemnością            

Pozostałe pytania

Higiena snu

mgr Anna Jabłońska Psycholog

Jakość snu zależy od rozmaitych czynników, które mogą być kontrolowane już od najmłodszych lat. Można na nią oddziaływać przez dbałość o prawidłową higienę zasypiania. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak sypiać, żeby się wysypiać!

Czytaj dalej
Rozwód a dziecko. Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Anna Salwa Psycholog

Rozwód rodziców to jedno z najtrudniejszych wydarzeń, jakie mogą spotkać rodzinę. Jak rozmawiać o rozwodzie z dzieckiem, żeby pomóc mu poradzić sobie z trudną sytuacją?

Czytaj dalej
Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach

Anna Salwa Psycholog

W życiu rodziny pojawiają się problemy, kłopoty - rodzice muszą nauczyć się, jak rozmawiać o nich z dzieckiem. Nie można unikać trudnych tematów, bo maluch i tak wyczuje złą sytuację. Jeśli w życiu malucha następuje zmiana, rodzice mają obowiązek przygotować go do niej. Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach?

Czytaj dalej
Nowoczesne technologie - zasady użytkowania dla dzieci

Karolina Karpińska-Radzimińska Psycholog

Przypuszczam, że żaden z rodziców nie jest w stanie definitywne oddzielić swoich dzieci od nowoczesnych technologii. Trudno też ustalić granicę wiekową, od której można pozwolić młodemu człowiekowi na swobodne korzystanie z ich dobrodziejstw...

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł