Ekspert radzi - Psycholog

Kiedy u dzieci pojawia się lęk przed ciemnością i co z nim robić?

Jarosław Jakubowski Psycholog

Łatwo można zaobserwować, że maluszki wydają się nie bać ciemnych pomieszczeń. I jest to naturalna sytuacja - noworodek nie rozróżnia siebie od świata zewnętrznego, więc nie ma lęku przed ciemnością.

Gdy dziecko "dorośnie" do lęku przed ciemnością, rodzice z pewnością to zauważą. Pewnego dnia ich pociecha po prostu nie pozwoli wyłączyć światła. W żadnym wypadku nie można zbagatelizować takiej sytuacji. Dla dziecka jest to bardzo poważny problem.

Gdy mrok zapada budzą się demony! Chromowane uchwyty szafy stają się błyszczącymi ślepiami bestii. Kinkiet znika, a na jego miejscu wyłania się ze ściany bezkształtny potwór. Cienie rzucane przez wpadające do sypialni światło uliczne tańczą upiorny taniec. Tak właśnie działa wyobraźnia dziecka.

Strach i lęk przed ciemnością wręcz paraliżuje niektóre dzieci. Pomimo zmęczenia i późnej pory nie mogą zasnąć, marudzą, płaczą. Potrafią znaleźć milion powodów, aby tylko nie zostać samemu w pokoju.

Rodzice powinni przyjąć ze zrozumieniem wszelkie obawy dziecka i próbować pomóc mu odnaleźć się w tej trudnej dla niego sytuacji.

Więcej wskazówek dla rodziców w artykule Jak oswoić strach przed ciemnością            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Jak przygotować dziecko do przedszkola? "Wykorzystaj wakacje" - radzi psycholog!

Monika Perkowska Psycholog

Po wakacjach wiele dzieci po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Lipiec i sierpień to miesiące, które warto poświęcić na przygotowanie najmłodszych do tego wydarzenia. "Z nową sytuacją muszą się oswoić, nie tylko dzieci, ale również rodzice. A może przede wszystkim rodzice" - uważa Monika Perkowska, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży oraz ekspert Niania.pl.

Czytaj dalej
Bohater dnia, rekwizyt czy problem? Dziecko w trakcie uroczystości rodzinnych

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Mamy w naszej tradycji co najmniej kilka uroczystości, których głównym bohaterem jest dziecko: chrzest, Pierwsza Komunia, urodziny, imieniny itd.

Czytaj dalej
Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci