Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Kiedy u dzieci pojawia się lęk przed ciemnością i co z nim robić?

Jarosław Jakubowski Psycholog

Łatwo można zaobserwować, że maluszki wydają się nie bać ciemnych pomieszczeń. I jest to naturalna sytuacja - noworodek nie rozróżnia siebie od świata zewnętrznego, więc nie ma lęku przed ciemnością.

Gdy dziecko "dorośnie" do lęku przed ciemnością, rodzice z pewnością to zauważą. Pewnego dnia ich pociecha po prostu nie pozwoli wyłączyć światła. W żadnym wypadku nie można zbagatelizować takiej sytuacji. Dla dziecka jest to bardzo poważny problem.

Gdy mrok zapada budzą się demony! Chromowane uchwyty szafy stają się błyszczącymi ślepiami bestii. Kinkiet znika, a na jego miejscu wyłania się ze ściany bezkształtny potwór. Cienie rzucane przez wpadające do sypialni światło uliczne tańczą upiorny taniec. Tak właśnie działa wyobraźnia dziecka.

Strach i lęk przed ciemnością wręcz paraliżuje niektóre dzieci. Pomimo zmęczenia i późnej pory nie mogą zasnąć, marudzą, płaczą. Potrafią znaleźć milion powodów, aby tylko nie zostać samemu w pokoju.

Rodzice powinni przyjąć ze zrozumieniem wszelkie obawy dziecka i próbować pomóc mu odnaleźć się w tej trudnej dla niego sytuacji.

Więcej wskazówek dla rodziców w artykule Jak oswoić strach przed ciemnością            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Bohater dnia, rekwizyt czy problem? Dziecko w trakcie uroczystości rodzinnych

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Mamy w naszej tradycji co najmniej kilka uroczystości, których głównym bohaterem jest dziecko: chrzest, Pierwsza Komunia, urodziny, imieniny itd.

Czytaj dalej
Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej
Wychowanie bez przemocy

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Powszechnie wiadomo, że przemoc wobec dzieci jest absolutnie destrukcyjna i pozostawia ślady na całe życie. Nikt nie ma wątpliwości, że bicie, wyzywanie, zamykanie, zastraszanie, zaniedbywanie, to karygodne krzywdzenie dziecka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci