Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Kiedy u dzieci pojawia się lęk przed ciemnością i co z nim robić?

Jarosław Jakubowski Psycholog

Łatwo można zaobserwować, że maluszki wydają się nie bać ciemnych pomieszczeń. I jest to naturalna sytuacja - noworodek nie rozróżnia siebie od świata zewnętrznego, więc nie ma lęku przed ciemnością.

Gdy dziecko "dorośnie" do lęku przed ciemnością, rodzice z pewnością to zauważą. Pewnego dnia ich pociecha po prostu nie pozwoli wyłączyć światła. W żadnym wypadku nie można zbagatelizować takiej sytuacji. Dla dziecka jest to bardzo poważny problem.

Gdy mrok zapada budzą się demony! Chromowane uchwyty szafy stają się błyszczącymi ślepiami bestii. Kinkiet znika, a na jego miejscu wyłania się ze ściany bezkształtny potwór. Cienie rzucane przez wpadające do sypialni światło uliczne tańczą upiorny taniec. Tak właśnie działa wyobraźnia dziecka.

Strach i lęk przed ciemnością wręcz paraliżuje niektóre dzieci. Pomimo zmęczenia i późnej pory nie mogą zasnąć, marudzą, płaczą. Potrafią znaleźć milion powodów, aby tylko nie zostać samemu w pokoju.

Rodzice powinni przyjąć ze zrozumieniem wszelkie obawy dziecka i próbować pomóc mu odnaleźć się w tej trudnej dla niego sytuacji.

Więcej wskazówek dla rodziców w artykule Jak oswoić strach przed ciemnością            

Pozostałe pytania

Babcia i Dziadek na wagę złota

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Podczas warsztatów dla rodziców, często prosimy uczestników aby opowiedzieli nam o swoim „dobrym dorosłym”, który w dzieciństwie wywarł znaczący, pozytywny wpływ na ich życie. Ich opowieści najczęściej dotyczą babci i nieco rzadziej dziadka.

Czytaj dalej
Pluszak, czyli kawałek domu na drogę

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Kiedy dziecko idzie do przedszkola lub do szkoły, jest to jeden z ważnych „momentów przejścia” w jego życiu. Warto pamiętać, że można mu taki trudny moment uprzyjemnić i ułatwić.

Czytaj dalej
Po co dziecku przytulanka?

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Przytulanka to wbrew pozorom nie tylko zabawka, ale obiekt bardzo ważny w rozwoju dziecka. Kariera pluszaka zaczyna się, kiedy dziecko rozpoczyna eksplorować świat, oddalając się od mamy.

Czytaj dalej
Higiena snu

mgr Anna Jabłońska Psycholog

Jakość snu zależy od rozmaitych czynników, które mogą być kontrolowane już od najmłodszych lat. Można na nią oddziaływać przez dbałość o prawidłową higienę zasypiania. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak sypiać, żeby się wysypiać!

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł