Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Co robić, gdy dziecko boi się ciemności?

Maria Turek Psycholog

Co zrobić, gdy dziecko boi się ciemności? Jak pomóc mu oswoić ten lęk? Co mogą zrobić rodzice?

Dzieci boją się ciemności z różnych powodów. Niejednokrotnie my jako rodzice generujemy ten lęk u dziecka, np. nigdy nie gasząc lampki, gdy dziecko śpi. Dajemy wówczas informację, że noc jest straszna.

Najczęściej jednak to wyobraźnia dziecka tworzy przerażające obrazy kryjące się w ciemności. W bajkach i grach to złe rzeczy dzieją się w ciemności, w mrocznym lesie czyhają potwory, źli bohaterowie to też ciemne postacie. Wiele dzieci leżąc przed snem, przy zgaszonym świetle, widzi różne cienie, które tworzą najstraszliwsze wyobrażenia.

Możemy pomóc dziecku, które boi się ciemności, w przezwyciężeniu jego obaw. Ważne jest, aby miało poczucie bezpieczeństwa. Wiedziało, że rodzice są w pobliżu, że jego pokój jest przyjazny.

Warto, aby pilnować stałej pory zasypiania, nieoglądania telewizji przed snem. Czas ten powinien być spędzany z rodzicami głównie na wyciszaniu. Ciekawa opowieść czy bajka usypiania opowiedziana przez rodzica siedzącego przy łóżku swojej pociechy niejednokrotnie jest najlepszym lekarstwem na strachy czyhające w wyobraźni naszego malucha.

Gdy dziecko boi się ciemności, możemy je z nią oswajać także także za pomocą zabawy. Szukanie razem z dzieckiem różnych zabawek w ciemnym pokoju za pomocą latarki może być wspaniałą przygodą.            

Pozostałe pytania

Babcia i Dziadek na wagę złota

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Podczas warsztatów dla rodziców, często prosimy uczestników aby opowiedzieli nam o swoim „dobrym dorosłym”, który w dzieciństwie wywarł znaczący, pozytywny wpływ na ich życie. Ich opowieści najczęściej dotyczą babci i nieco rzadziej dziadka.

Czytaj dalej
Pluszak, czyli kawałek domu na drogę

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Kiedy dziecko idzie do przedszkola lub do szkoły, jest to jeden z ważnych „momentów przejścia” w jego życiu. Warto pamiętać, że można mu taki trudny moment uprzyjemnić i ułatwić.

Czytaj dalej
Po co dziecku przytulanka?

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Przytulanka to wbrew pozorom nie tylko zabawka, ale obiekt bardzo ważny w rozwoju dziecka. Kariera pluszaka zaczyna się, kiedy dziecko rozpoczyna eksplorować świat, oddalając się od mamy.

Czytaj dalej
Higiena snu

mgr Anna Jabłońska Psycholog

Jakość snu zależy od rozmaitych czynników, które mogą być kontrolowane już od najmłodszych lat. Można na nią oddziaływać przez dbałość o prawidłową higienę zasypiania. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak sypiać, żeby się wysypiać!

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł