Ekspert radzi - Psycholog

Co robić, gdy dziecko boi się ciemności?

Maria Turek Psycholog

Co zrobić, gdy dziecko boi się ciemności? Jak pomóc mu oswoić ten lęk? Co mogą zrobić rodzice?

Dzieci boją się ciemności z różnych powodów. Niejednokrotnie my jako rodzice generujemy ten lęk u dziecka, np. nigdy nie gasząc lampki, gdy dziecko śpi. Dajemy wówczas informację, że noc jest straszna.

Najczęściej jednak to wyobraźnia dziecka tworzy przerażające obrazy kryjące się w ciemności. W bajkach i grach to złe rzeczy dzieją się w ciemności, w mrocznym lesie czyhają potwory, źli bohaterowie to też ciemne postacie. Wiele dzieci leżąc przed snem, przy zgaszonym świetle, widzi różne cienie, które tworzą najstraszliwsze wyobrażenia.

Możemy pomóc dziecku, które boi się ciemności, w przezwyciężeniu jego obaw. Ważne jest, aby miało poczucie bezpieczeństwa. Wiedziało, że rodzice są w pobliżu, że jego pokój jest przyjazny.

Warto, aby pilnować stałej pory zasypiania, nieoglądania telewizji przed snem. Czas ten powinien być spędzany z rodzicami głównie na wyciszaniu. Ciekawa opowieść czy bajka usypiania opowiedziana przez rodzica siedzącego przy łóżku swojej pociechy niejednokrotnie jest najlepszym lekarstwem na strachy czyhające w wyobraźni naszego malucha.

Gdy dziecko boi się ciemności, możemy je z nią oswajać także także za pomocą zabawy. Szukanie razem z dzieckiem różnych zabawek w ciemnym pokoju za pomocą latarki może być wspaniałą przygodą.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Jak przygotować dziecko do przedszkola? "Wykorzystaj wakacje" - radzi psycholog!

Monika Perkowska Psycholog

Po wakacjach wiele dzieci po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Lipiec i sierpień to miesiące, które warto poświęcić na przygotowanie najmłodszych do tego wydarzenia. "Z nową sytuacją muszą się oswoić, nie tylko dzieci, ale również rodzice. A może przede wszystkim rodzice" - uważa Monika Perkowska, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży oraz ekspert Niania.pl.

Czytaj dalej
Bohater dnia, rekwizyt czy problem? Dziecko w trakcie uroczystości rodzinnych

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Mamy w naszej tradycji co najmniej kilka uroczystości, których głównym bohaterem jest dziecko: chrzest, Pierwsza Komunia, urodziny, imieniny itd.

Czytaj dalej
Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci