Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Pomysły na zabawę dla dziecka - Inspirujące zabawki

Agnieszka Carrasco-Żylicz Psycholog

Często brakuje nam pomysłu na rozwijającą zabawę dla dziecka... W jaki sposób można wspomagać rozwój dziecka przy pomocy zabawy? Jakie zabawki najlepiej inspirują?

Nie jest obojętne w co, jak, i przede wszystkim czym się bawi dziecko. Zabawa dla dziecka jest nadzwyczaj ważną aktywnością, od której zależy jego prawidłowy rozwój. Zabawa taka wymaga odpowiednio dobranych instrumentów czyli zabawek. Im młodsze dziecko, tym zabawki powinny być prostsze. Dziecko bawiąc się danym przedmiotem nadaje mu znaczenie. Posługuje się nim w taki sposób, jak podpowiada mu wyobraźnia.

Nic tak nie inspiruje malca jak zwykłe klocki, pudła, tunele, poduszki, koce, czy krzesełka, z których można tworzyć coraz to nowe konstrukcje np. wieże, garaże, bramy, drogi, domy etc. Niedokończone przedmioty pozwalają dziecku na swobodne kreowanie rzeczywistości i podróżowanie w świat wyobraźni.

Niezwykle inspirujące są kostiumy, przebrania, nakrycia głowy - zwłaszcza takie, które pozwalają się wcielać dziecku w postaci z ulubionych kreskówek, bajek. Dzięki nim dziecko może odgrywać sceny i bawić się w teatr. Przy okazji rozwija swoją mowę, nabywa odwagi i śmiałości.

Nie sposób wyobrazić sobie dziecięcej zabawy bez misia, pluszaków, czy lalek, które pomagają dziecku w oswajaniu się z nowymi czy trudnymi sytuacjami np. w czasie wizyty u dentysty, czy nauki jedzenia przy stole.

Kolejny rodzaj zabawek wartych polecenia to przedmioty, które przyciągają uwagę dziecka, ponieważ przynależą do świata dorosłych. Imitacja narzędzi, samochodziki, zabawkowa kuchenka, żelazko, plastikowy laptop, komórka staną się z pewnością inspiracją do aktywnej zabawy dla dziecka. Tego typu zabawki pozwalają dziecku naśladować czynności dorosłych i poznawać zainteresowania, pełnione role. Odkrywają tajemnice dorosłych i pomagają dziecku lepiej zrozumieć zawiłości dorosłego świata.

             

Pozostałe pytania

Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej
Wychowanie bez przemocy

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Powszechnie wiadomo, że przemoc wobec dzieci jest absolutnie destrukcyjna i pozostawia ślady na całe życie. Nikt nie ma wątpliwości, że bicie, wyzywanie, zamykanie, zastraszanie, zaniedbywanie, to karygodne krzywdzenie dziecka.

Czytaj dalej
Rodzic w niedoczasie

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Rodzice usiłują pogodzić ogień z wodą, czyli wymagania ekonomii z potrzebami dzieci. Wiele mówi się o tym, jak to źle, gdy rodzice są nieobecni w życiu dzieci. Rzadko który rodzic się z tym spiera, raczej większość frustruje brak pomysłu na to, jak pogodzić pracę zawodową z poświęcaniem czasu dziecku.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł