Ekspert radzi - Psycholog

Pomysły na zabawę dla dziecka - Inspirujące zabawki

Agnieszka Carrasco-Żylicz Psycholog

Często brakuje nam pomysłu na rozwijającą zabawę dla dziecka... W jaki sposób można wspomagać rozwój dziecka przy pomocy zabawy? Jakie zabawki najlepiej inspirują?

Nie jest obojętne w co, jak, i przede wszystkim czym się bawi dziecko. Zabawa dla dziecka jest nadzwyczaj ważną aktywnością, od której zależy jego prawidłowy rozwój. Zabawa taka wymaga odpowiednio dobranych instrumentów czyli zabawek. Im młodsze dziecko, tym zabawki powinny być prostsze. Dziecko bawiąc się danym przedmiotem nadaje mu znaczenie. Posługuje się nim w taki sposób, jak podpowiada mu wyobraźnia.

Nic tak nie inspiruje malca jak zwykłe klocki, pudła, tunele, poduszki, koce, czy krzesełka, z których można tworzyć coraz to nowe konstrukcje np. wieże, garaże, bramy, drogi, domy etc. Niedokończone przedmioty pozwalają dziecku na swobodne kreowanie rzeczywistości i podróżowanie w świat wyobraźni.

Niezwykle inspirujące są kostiumy, przebrania, nakrycia głowy - zwłaszcza takie, które pozwalają się wcielać dziecku w postaci z ulubionych kreskówek, bajek. Dzięki nim dziecko może odgrywać sceny i bawić się w teatr. Przy okazji rozwija swoją mowę, nabywa odwagi i śmiałości.

Nie sposób wyobrazić sobie dziecięcej zabawy bez misia, pluszaków, czy lalek, które pomagają dziecku w oswajaniu się z nowymi czy trudnymi sytuacjami np. w czasie wizyty u dentysty, czy nauki jedzenia przy stole.

Kolejny rodzaj zabawek wartych polecenia to przedmioty, które przyciągają uwagę dziecka, ponieważ przynależą do świata dorosłych. Imitacja narzędzi, samochodziki, zabawkowa kuchenka, żelazko, plastikowy laptop, komórka staną się z pewnością inspiracją do aktywnej zabawy dla dziecka. Tego typu zabawki pozwalają dziecku naśladować czynności dorosłych i poznawać zainteresowania, pełnione role. Odkrywają tajemnice dorosłych i pomagają dziecku lepiej zrozumieć zawiłości dorosłego świata.

             

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Jak przygotować dziecko do przedszkola? "Wykorzystaj wakacje" - radzi psycholog!

Monika Perkowska Psycholog

Po wakacjach wiele dzieci po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Lipiec i sierpień to miesiące, które warto poświęcić na przygotowanie najmłodszych do tego wydarzenia. "Z nową sytuacją muszą się oswoić, nie tylko dzieci, ale również rodzice. A może przede wszystkim rodzice" - uważa Monika Perkowska, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży oraz ekspert Niania.pl.

Czytaj dalej
Bohater dnia, rekwizyt czy problem? Dziecko w trakcie uroczystości rodzinnych

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Mamy w naszej tradycji co najmniej kilka uroczystości, których głównym bohaterem jest dziecko: chrzest, Pierwsza Komunia, urodziny, imieniny itd.

Czytaj dalej
Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci