Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Pomysły na zabawę dla dziecka - Inspirujące zabawki

Agnieszka Carrasco-Żylicz Psycholog

Często brakuje nam pomysłu na rozwijającą zabawę dla dziecka... W jaki sposób można wspomagać rozwój dziecka przy pomocy zabawy? Jakie zabawki najlepiej inspirują?

Nie jest obojętne w co, jak, i przede wszystkim czym się bawi dziecko. Zabawa dla dziecka jest nadzwyczaj ważną aktywnością, od której zależy jego prawidłowy rozwój. Zabawa taka wymaga odpowiednio dobranych instrumentów czyli zabawek. Im młodsze dziecko, tym zabawki powinny być prostsze. Dziecko bawiąc się danym przedmiotem nadaje mu znaczenie. Posługuje się nim w taki sposób, jak podpowiada mu wyobraźnia.

Nic tak nie inspiruje malca jak zwykłe klocki, pudła, tunele, poduszki, koce, czy krzesełka, z których można tworzyć coraz to nowe konstrukcje np. wieże, garaże, bramy, drogi, domy etc. Niedokończone przedmioty pozwalają dziecku na swobodne kreowanie rzeczywistości i podróżowanie w świat wyobraźni.

Niezwykle inspirujące są kostiumy, przebrania, nakrycia głowy - zwłaszcza takie, które pozwalają się wcielać dziecku w postaci z ulubionych kreskówek, bajek. Dzięki nim dziecko może odgrywać sceny i bawić się w teatr. Przy okazji rozwija swoją mowę, nabywa odwagi i śmiałości.

Nie sposób wyobrazić sobie dziecięcej zabawy bez misia, pluszaków, czy lalek, które pomagają dziecku w oswajaniu się z nowymi czy trudnymi sytuacjami np. w czasie wizyty u dentysty, czy nauki jedzenia przy stole.

Kolejny rodzaj zabawek wartych polecenia to przedmioty, które przyciągają uwagę dziecka, ponieważ przynależą do świata dorosłych. Imitacja narzędzi, samochodziki, zabawkowa kuchenka, żelazko, plastikowy laptop, komórka staną się z pewnością inspiracją do aktywnej zabawy dla dziecka. Tego typu zabawki pozwalają dziecku naśladować czynności dorosłych i poznawać zainteresowania, pełnione role. Odkrywają tajemnice dorosłych i pomagają dziecku lepiej zrozumieć zawiłości dorosłego świata.

             

Pozostałe pytania

Babcia i Dziadek na wagę złota

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Podczas warsztatów dla rodziców, często prosimy uczestników aby opowiedzieli nam o swoim „dobrym dorosłym”, który w dzieciństwie wywarł znaczący, pozytywny wpływ na ich życie. Ich opowieści najczęściej dotyczą babci i nieco rzadziej dziadka.

Czytaj dalej
Pluszak, czyli kawałek domu na drogę

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Kiedy dziecko idzie do przedszkola lub do szkoły, jest to jeden z ważnych „momentów przejścia” w jego życiu. Warto pamiętać, że można mu taki trudny moment uprzyjemnić i ułatwić.

Czytaj dalej
Po co dziecku przytulanka?

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Przytulanka to wbrew pozorom nie tylko zabawka, ale obiekt bardzo ważny w rozwoju dziecka. Kariera pluszaka zaczyna się, kiedy dziecko rozpoczyna eksplorować świat, oddalając się od mamy.

Czytaj dalej
Higiena snu

mgr Anna Jabłońska Psycholog

Jakość snu zależy od rozmaitych czynników, które mogą być kontrolowane już od najmłodszych lat. Można na nią oddziaływać przez dbałość o prawidłową higienę zasypiania. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak sypiać, żeby się wysypiać!

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł