Ekspert radzi - Psycholog

Trudności w nauce - jakie są przyczyny i jak postępować z dzieckiem?

Agnieszka Carrasco-Żylicz Psycholog

Trudności w nauce dziecka są odbierane niekiedy przez rodziców jako lenistwo czy krnąbrność. Tymczasem dla niektórych dzieci nauka w szkole wymaga od nich olbrzymiego wysiłku, nieustannej pogoni za rówieśnikami, którzy są sprawniejsi, szybsi, lepsi.

Kiedy wysiłek staje się bezowocny, uczniowie rezygnują z pracy lub przybierają maskę "buntownika". Zdarza się, że dziecko wytwarza w sobie fałszywy obraz i uważa się za nieudacznika, niezdolnego do odniesienia szkolnego sukcesu.

Trudności w nauce są niezależne od woli dziecka i jego starań. Spowodowane są najczęściej zaburzeniami w funkcjonowaniu zmysłu wzroku, słuchu, czy pamięci dziecka. Konieczna jest tu indywidualna diagnoza i zgłoszenie dziecka na badanie do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.

Dziecko z trudnościami w nauce potrzebuje pomocy, wsparcia specjalistów i najbliższych. Kierowane jest zazwyczaj przez specjalistów na zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, trening słuchowy, czy integrację sensoryczną. Taka indywidualna i systematyczna praca wspomaga dziecko w nauce czytania, pisania i sprawia, że dziecko w szkole staje się pewniejsze i lepiej radzi sobie z nauką w szkole.

Niekiedy powodem trudności w uczeniu się jest wada wzroku (dziecko nie widzi, co jest napisane na tablicy), czy wada słuchu (dziecko ma niedosłuch spowodowany np. płynem w uchu i niedosłyszy co nauczyciel mówi do klasy). Zaleca się każdemu uczniowi wizytę u okulisty i badanie audiologiczne słuchu.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Jak przygotować dziecko do przedszkola? "Wykorzystaj wakacje" - radzi psycholog!

Monika Perkowska Psycholog

Po wakacjach wiele dzieci po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Lipiec i sierpień to miesiące, które warto poświęcić na przygotowanie najmłodszych do tego wydarzenia. "Z nową sytuacją muszą się oswoić, nie tylko dzieci, ale również rodzice. A może przede wszystkim rodzice" - uważa Monika Perkowska, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży oraz ekspert Niania.pl.

Czytaj dalej
Bohater dnia, rekwizyt czy problem? Dziecko w trakcie uroczystości rodzinnych

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Mamy w naszej tradycji co najmniej kilka uroczystości, których głównym bohaterem jest dziecko: chrzest, Pierwsza Komunia, urodziny, imieniny itd.

Czytaj dalej
Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci