Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Trudności w nauce - jakie są przyczyny i jak postępować z dzieckiem?

Agnieszka Carrasco-Żylicz Psycholog

Trudności w nauce dziecka są odbierane niekiedy przez rodziców jako lenistwo czy krnąbrność. Tymczasem dla niektórych dzieci nauka w szkole wymaga od nich olbrzymiego wysiłku, nieustannej pogoni za rówieśnikami, którzy są sprawniejsi, szybsi, lepsi.

Kiedy wysiłek staje się bezowocny, uczniowie rezygnują z pracy lub przybierają maskę "buntownika". Zdarza się, że dziecko wytwarza w sobie fałszywy obraz i uważa się za nieudacznika, niezdolnego do odniesienia szkolnego sukcesu.

Trudności w nauce są niezależne od woli dziecka i jego starań. Spowodowane są najczęściej zaburzeniami w funkcjonowaniu zmysłu wzroku, słuchu, czy pamięci dziecka. Konieczna jest tu indywidualna diagnoza i zgłoszenie dziecka na badanie do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.

Dziecko z trudnościami w nauce potrzebuje pomocy, wsparcia specjalistów i najbliższych. Kierowane jest zazwyczaj przez specjalistów na zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, trening słuchowy, czy integrację sensoryczną. Taka indywidualna i systematyczna praca wspomaga dziecko w nauce czytania, pisania i sprawia, że dziecko w szkole staje się pewniejsze i lepiej radzi sobie z nauką w szkole.

Niekiedy powodem trudności w uczeniu się jest wada wzroku (dziecko nie widzi, co jest napisane na tablicy), czy wada słuchu (dziecko ma niedosłuch spowodowany np. płynem w uchu i niedosłyszy co nauczyciel mówi do klasy). Zaleca się każdemu uczniowi wizytę u okulisty i badanie audiologiczne słuchu.            

Pozostałe pytania

Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej
Wychowanie bez przemocy

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Powszechnie wiadomo, że przemoc wobec dzieci jest absolutnie destrukcyjna i pozostawia ślady na całe życie. Nikt nie ma wątpliwości, że bicie, wyzywanie, zamykanie, zastraszanie, zaniedbywanie, to karygodne krzywdzenie dziecka.

Czytaj dalej
Rodzic w niedoczasie

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Rodzice usiłują pogodzić ogień z wodą, czyli wymagania ekonomii z potrzebami dzieci. Wiele mówi się o tym, jak to źle, gdy rodzice są nieobecni w życiu dzieci. Rzadko który rodzic się z tym spiera, raczej większość frustruje brak pomysłu na to, jak pogodzić pracę zawodową z poświęcaniem czasu dziecku.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł