Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Trudności w nauce - jakie są przyczyny i jak postępować z dzieckiem?

Agnieszka Carrasco-Żylicz Psycholog

Trudności w nauce dziecka są odbierane niekiedy przez rodziców jako lenistwo czy krnąbrność. Tymczasem dla niektórych dzieci nauka w szkole wymaga od nich olbrzymiego wysiłku, nieustannej pogoni za rówieśnikami, którzy są sprawniejsi, szybsi, lepsi.

Kiedy wysiłek staje się bezowocny, uczniowie rezygnują z pracy lub przybierają maskę "buntownika". Zdarza się, że dziecko wytwarza w sobie fałszywy obraz i uważa się za nieudacznika, niezdolnego do odniesienia szkolnego sukcesu.

Trudności w nauce są niezależne od woli dziecka i jego starań. Spowodowane są najczęściej zaburzeniami w funkcjonowaniu zmysłu wzroku, słuchu, czy pamięci dziecka. Konieczna jest tu indywidualna diagnoza i zgłoszenie dziecka na badanie do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.

Dziecko z trudnościami w nauce potrzebuje pomocy, wsparcia specjalistów i najbliższych. Kierowane jest zazwyczaj przez specjalistów na zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, trening słuchowy, czy integrację sensoryczną. Taka indywidualna i systematyczna praca wspomaga dziecko w nauce czytania, pisania i sprawia, że dziecko w szkole staje się pewniejsze i lepiej radzi sobie z nauką w szkole.

Niekiedy powodem trudności w uczeniu się jest wada wzroku (dziecko nie widzi, co jest napisane na tablicy), czy wada słuchu (dziecko ma niedosłuch spowodowany np. płynem w uchu i niedosłyszy co nauczyciel mówi do klasy). Zaleca się każdemu uczniowi wizytę u okulisty i badanie audiologiczne słuchu.            

Pozostałe pytania

Higiena snu

mgr Anna Jabłońska Psycholog

Jakość snu zależy od rozmaitych czynników, które mogą być kontrolowane już od najmłodszych lat. Można na nią oddziaływać przez dbałość o prawidłową higienę zasypiania. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak sypiać, żeby się wysypiać!

Czytaj dalej
Rozwód a dziecko. Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Anna Salwa Psycholog

Rozwód rodziców to jedno z najtrudniejszych wydarzeń, jakie mogą spotkać rodzinę. Jak rozmawiać o rozwodzie z dzieckiem, żeby pomóc mu poradzić sobie z trudną sytuacją?

Czytaj dalej
Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach

Anna Salwa Psycholog

W życiu rodziny pojawiają się problemy, kłopoty - rodzice muszą nauczyć się, jak rozmawiać o nich z dzieckiem. Nie można unikać trudnych tematów, bo maluch i tak wyczuje złą sytuację. Jeśli w życiu malucha następuje zmiana, rodzice mają obowiązek przygotować go do niej. Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach?

Czytaj dalej
Nowoczesne technologie - zasady użytkowania dla dzieci

Karolina Karpińska-Radzimińska Psycholog

Przypuszczam, że żaden z rodziców nie jest w stanie definitywne oddzielić swoich dzieci od nowoczesnych technologii. Trudno też ustalić granicę wiekową, od której można pozwolić młodemu człowiekowi na swobodne korzystanie z ich dobrodziejstw...

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł