Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Trudności w nauce - jakie są przyczyny i jak postępować z dzieckiem?

Agnieszka Carrasco-Żylicz Psycholog

Trudności w nauce dziecka są odbierane niekiedy przez rodziców jako lenistwo czy krnąbrność. Tymczasem dla niektórych dzieci nauka w szkole wymaga od nich olbrzymiego wysiłku, nieustannej pogoni za rówieśnikami, którzy są sprawniejsi, szybsi, lepsi.

Kiedy wysiłek staje się bezowocny, uczniowie rezygnują z pracy lub przybierają maskę "buntownika". Zdarza się, że dziecko wytwarza w sobie fałszywy obraz i uważa się za nieudacznika, niezdolnego do odniesienia szkolnego sukcesu.

Trudności w nauce są niezależne od woli dziecka i jego starań. Spowodowane są najczęściej zaburzeniami w funkcjonowaniu zmysłu wzroku, słuchu, czy pamięci dziecka. Konieczna jest tu indywidualna diagnoza i zgłoszenie dziecka na badanie do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.

Dziecko z trudnościami w nauce potrzebuje pomocy, wsparcia specjalistów i najbliższych. Kierowane jest zazwyczaj przez specjalistów na zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, trening słuchowy, czy integrację sensoryczną. Taka indywidualna i systematyczna praca wspomaga dziecko w nauce czytania, pisania i sprawia, że dziecko w szkole staje się pewniejsze i lepiej radzi sobie z nauką w szkole.

Niekiedy powodem trudności w uczeniu się jest wada wzroku (dziecko nie widzi, co jest napisane na tablicy), czy wada słuchu (dziecko ma niedosłuch spowodowany np. płynem w uchu i niedosłyszy co nauczyciel mówi do klasy). Zaleca się każdemu uczniowi wizytę u okulisty i badanie audiologiczne słuchu.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Bohater dnia, rekwizyt czy problem? Dziecko w trakcie uroczystości rodzinnych

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Mamy w naszej tradycji co najmniej kilka uroczystości, których głównym bohaterem jest dziecko: chrzest, Pierwsza Komunia, urodziny, imieniny itd.

Czytaj dalej
Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej
Wychowanie bez przemocy

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Powszechnie wiadomo, że przemoc wobec dzieci jest absolutnie destrukcyjna i pozostawia ślady na całe życie. Nikt nie ma wątpliwości, że bicie, wyzywanie, zamykanie, zastraszanie, zaniedbywanie, to karygodne krzywdzenie dziecka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci