Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Psycholog

Utalentowane dziecko - jak rozpoznać pasję malucha?

Ingrid Dahl-Głodowska Psycholog

Bywa, że predyspozycje w danej dziedzinie pojawiają się już bardzo wcześnie, już nawet u 2-, 3-latków. Rodzice zauważają, że dziecko zwraca uwagę zwłaszcza na zwierzęta czy rośliny, szczególnie chętnie maluje, czy zadaje głównie pytania dotyczące dinozaurów. Powstaje wtedy pytanie - czy mamy utalentowane dziecko? To może być początek pasji.

Rolą rodzica w takiej sytuacji jest wspieranie malucha w próbowaniu, ale też w rezygnacji i zmianie. Obiekt pasji w tym wieku może się szybko zmienić i nie należy zbytnio naciskać dziecko, aby podtrzymywało aktywność w danej dziedzinie, skoro ono samo już dawno interesuje się czymś innym. Nie oznacza to oczywiście, aby nie próbować zachęcać do kontynuacji rozpoczętych działań.

Należy jednak pilnować siebie, aby nie doprowadzić do sytuacji, że utalentowane dziecko realizuje nasze potrzeby, a jego początkowa pasja staje się jedynie obowiązkiem. Pamiętajmy, że nie każdy musi mieć pasje. Nie próbujmy więc szukać jej na siłę.

Niektóre dzieci już bardzo wcześnie, w wieku nawet kilku lat, wiedzą co chciałyby robić w życiu, większość jednak poszukuje swojego miejsca przez wiele lat, a niektórzy nawet do końca życia. Nie należy więc zbytnio naciskać. Powinno się dać utalentowanemu dziecku wolny wybór, wspierać je i podążać za nim, a nie popychać.            

Pozostałe pytania

Babcia i Dziadek na wagę złota

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Podczas warsztatów dla rodziców, często prosimy uczestników aby opowiedzieli nam o swoim „dobrym dorosłym”, który w dzieciństwie wywarł znaczący, pozytywny wpływ na ich życie. Ich opowieści najczęściej dotyczą babci i nieco rzadziej dziadka.

Czytaj dalej
Pluszak, czyli kawałek domu na drogę

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Kiedy dziecko idzie do przedszkola lub do szkoły, jest to jeden z ważnych „momentów przejścia” w jego życiu. Warto pamiętać, że można mu taki trudny moment uprzyjemnić i ułatwić.

Czytaj dalej
Po co dziecku przytulanka?

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Przytulanka to wbrew pozorom nie tylko zabawka, ale obiekt bardzo ważny w rozwoju dziecka. Kariera pluszaka zaczyna się, kiedy dziecko rozpoczyna eksplorować świat, oddalając się od mamy.

Czytaj dalej
Higiena snu

mgr Anna Jabłońska Psycholog

Jakość snu zależy od rozmaitych czynników, które mogą być kontrolowane już od najmłodszych lat. Można na nią oddziaływać przez dbałość o prawidłową higienę zasypiania. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak sypiać, żeby się wysypiać!

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł