Ekspert radzi - Psycholog

Utalentowane dziecko - jak rozpoznać pasję malucha?

Ingrid Dahl-Głodowska Psycholog

Bywa, że predyspozycje w danej dziedzinie pojawiają się już bardzo wcześnie, już nawet u 2-, 3-latków. Rodzice zauważają, że dziecko zwraca uwagę zwłaszcza na zwierzęta czy rośliny, szczególnie chętnie maluje, czy zadaje głównie pytania dotyczące dinozaurów. Powstaje wtedy pytanie - czy mamy utalentowane dziecko? To może być początek pasji.

Rolą rodzica w takiej sytuacji jest wspieranie malucha w próbowaniu, ale też w rezygnacji i zmianie. Obiekt pasji w tym wieku może się szybko zmienić i nie należy zbytnio naciskać dziecko, aby podtrzymywało aktywność w danej dziedzinie, skoro ono samo już dawno interesuje się czymś innym. Nie oznacza to oczywiście, aby nie próbować zachęcać do kontynuacji rozpoczętych działań.

Należy jednak pilnować siebie, aby nie doprowadzić do sytuacji, że utalentowane dziecko realizuje nasze potrzeby, a jego początkowa pasja staje się jedynie obowiązkiem. Pamiętajmy, że nie każdy musi mieć pasje. Nie próbujmy więc szukać jej na siłę.

Niektóre dzieci już bardzo wcześnie, w wieku nawet kilku lat, wiedzą co chciałyby robić w życiu, większość jednak poszukuje swojego miejsca przez wiele lat, a niektórzy nawet do końca życia. Nie należy więc zbytnio naciskać. Powinno się dać utalentowanemu dziecku wolny wybór, wspierać je i podążać za nim, a nie popychać.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Jak przygotować dziecko do przedszkola? "Wykorzystaj wakacje" - radzi psycholog!

Monika Perkowska Psycholog

Po wakacjach wiele dzieci po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Lipiec i sierpień to miesiące, które warto poświęcić na przygotowanie najmłodszych do tego wydarzenia. "Z nową sytuacją muszą się oswoić, nie tylko dzieci, ale również rodzice. A może przede wszystkim rodzice" - uważa Monika Perkowska, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży oraz ekspert Niania.pl.

Czytaj dalej
Bohater dnia, rekwizyt czy problem? Dziecko w trakcie uroczystości rodzinnych

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Mamy w naszej tradycji co najmniej kilka uroczystości, których głównym bohaterem jest dziecko: chrzest, Pierwsza Komunia, urodziny, imieniny itd.

Czytaj dalej
Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci