Ekspert radzi - Psycholog

Po co dziecku przytulanka?

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Przytulanka to wbrew pozorom nie tylko zabawka, ale obiekt bardzo ważny w rozwoju dziecka. Kariera pluszaka zaczyna się, kiedy dziecko rozpoczyna eksplorować świat, oddalając się od mamy.

dziecko i przytulanka

Nigdy też pozbawienie kontaktu z przytulanką nie powinno być stosowane jako kara lub groźba - to okrucieństwo wobec dziecka.

Ciekawość pcha szkraba coraz dalej, ale równocześnie potrzeba bezpieczeństwa hamuje eksploracje, oddalenie od mamy budzi lęk. Tu na scenę wkracza przytulanka: miś, piesek, foczka, ale może to być także kocyk, poduszka, kapa z fotela.

Przytulanka staje się taką mamą zastępczą, zapewniającą poczucie bezpieczeństwa kiedy prawdziwej mamy akurat nie ma w pobliżu, kołem ratunkowym przy poznawaniu świata.

Daje poczucie pewności i stałości, kiedy mama na dłużej wychodzi, np. wraca do pracy. Rolę gwaranta bezpieczeństwa przytulanka pełni przez pierwsze kilka lat życia, a w późniejszym czasie staje się także obiektem do ćwiczenia relacji społecznych i wsparciem w radzeniu sobie z trudnymi doświadczeniami.

Dziecko, opiekując się swoim pluszakiem, odgrywając scenki z jego udziałem, rozmawiając z nim, czasem nawet bijąc czy ciągnąc za ucho - ćwiczy "na sucho" relacje z innymi, odreagowuje emocje, oswaja trudne sytuacje, bawiąc się np. w szpital, gdzie pluszak jest pacjentem.

Niekiedy też odtwarza traumatyczne przeżycia. W moim odczuciu nie ma właściwego wieku odstawiania przytulanek. Jakkolwiek byłyby oberwane, brzydkie, dziwaczne - nie wolno ich dzieciom odbierać.

Nawet pranie przytulanki powinno się odbywać za wiedzą i zgodą dziecka, nie powinna ona nagle znikać. Warto negocjować sposób prania - pamiętajmy, że dziecko nadaje przytulance cechy żywej istoty, więc łatwiej mu zaakceptować, że zostanie ona "wykąpana" w jego wanience, niż np. że mama wrzuci ją do pralki.

Dziecko "odstawi" swoją przytulankę samo, kiedy będzie gotowe. Może zresztą jeszcze do niej później wracać w trudnych momentach życia. Wiele dorastających dzieci, opuszczając dom, zabiera swoją przytulankę, jako kawałek bezpiecznego świata.

Przytulanka jest na tyle ważnym źródłem wsparcia, że nawet dorosłe osoby czasem wracają do swoich przytulanek w trudnych chwilach, a większość z nas nie pozbywa się ich, oferując im emeryturę gdzieś w szafie czy na półce, a niekiedy przekazując swoim dzieciom.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Jak przygotować dziecko do przedszkola? "Wykorzystaj wakacje" - radzi psycholog!

Monika Perkowska Psycholog

Po wakacjach wiele dzieci po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Lipiec i sierpień to miesiące, które warto poświęcić na przygotowanie najmłodszych do tego wydarzenia. "Z nową sytuacją muszą się oswoić, nie tylko dzieci, ale również rodzice. A może przede wszystkim rodzice" - uważa Monika Perkowska, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży oraz ekspert Niania.pl.

Czytaj dalej
Bohater dnia, rekwizyt czy problem? Dziecko w trakcie uroczystości rodzinnych

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Mamy w naszej tradycji co najmniej kilka uroczystości, których głównym bohaterem jest dziecko: chrzest, Pierwsza Komunia, urodziny, imieniny itd.

Czytaj dalej
Miłych wakacji! Czyli wyjechać na urlop i nie zwariować.

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Okres, kiedy po ciężko przepracowanych miesiącach można nareszcie odpocząć. Niekiedy jednak, ku naszemu zdziwieniu, ten okres odpoczynku i luzu okazuje się pasmem stresów i zmęczenia, po którym z ulgą wracamy do codziennej rutyny. Dlatego warto zastanowić się, co zrobić, aby mieć naprawdę miłe wakacje.

Czytaj dalej
Zatrzymać przemoc rówieśniczą

Anna Salwa-Kazimierska Psycholog

To, że unikamy przemocy w domu, niestety niekoniecznie oznacza, że dzieci się z nią nie zetkną. Może się zdarzyć, że dziecko zostanie dotknięte przemocą rówieśniczą. Problemy z rówieśnikami pojawiają się już pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto monitorować sytuację dziecka w placówce i reagować na jego skargi lub zmianę zachowania.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci