Ekspert radzi - Projektant / architekt

Miejsce do nauki w pokoju ucznia

Iga Świerczewska Projektant / architekt

W jaki sposób najlepiej urządzić w pokoju ucznia miejsce przeznaczone do nauki? Czy kolorystyka pomieszczenia ma jakiś wpływ na efektywność uczenia się?

Jeśli to możliwe, to spróbujmy oddzielić w pokoju ucznia miejsce do nauki od strefy zabawy i snu. Miejsce gdzie trzeba skupić się nad książkami, powinno być uporządkowane i w stonowanych kolorach sprzyjających koncentracji.

Miejsce do nauki najlepiej zorganizować w okolicy okna tak, aby dochodziło dużo światła dziennego. Ważną rolę odgrywa też oświetlenie punktowe, ustawione po lewej stronie biurka dla dzieci praworęcznych i po prawej dla leworęcznych. Jego barwa powinna być chłodna, co sprzyja koncentracji i nauce.

Pogodny nastrój do pokoju ucznia wprowadzą kolorowe, radosne dodatki, dekoracje i ozdoby - zasłony, dywany, poduchy, koce itp. Możemy też pozwolić dziecku samemu ozdobić ściany plakatami.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Jakie wybrać kolory do pokoju dziecka?

Dr. Marek Borowiński Projektant / architekt

Wiele mówi się o wpływie kolorów na osobowość, charakter i samopoczucie człowieka. Dlatego wybór kolorów do pokoju dziecka jest bardzo ważny.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Iga Świerczewska

  Projektant / architekt 

  Architekt, projektuje wnętrza, meble i przedmioty.
  Dr. Marek Borowiński

  Projektant / architekt 

  Ekspert w dziedzinie psychologii koloru i wpływu barw na psychikę człowieka.