Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Projektant / architekt

Jakie wybrać kolory do pokoju dziecka?

Dr. Marek Borowiński Projektant / architekt

Wiele mówi się o wpływie kolorów na osobowość, charakter i samopoczucie człowieka. Dlatego wybór kolorów do pokoju dziecka jest bardzo ważny.

Przede wszystkim wybierzmy jeden kolor wiodący i dwa - trzy inne dla dodatków. Dobrą bazą będzie ciepły żółty lub pomarańcz. Kolor żółty działa bardzo korzystnie nie tylko na dzieci. Dodaje optymizmu, sprzyja rozwojowi lewej półkuli mózgu, a więc logicznemu myśleniu i nauce.

Ostrożnie należy używać czerwieni w pokoju dziecka, bo działa silnie pobudzająco - podnosi ciśnienie krwi, sprawia nawet, że częściej mrugamy. Znacznie bezpieczniejszy jest ciepły pomarańcz.

Jeśli we wnętrzu dominują barwy ciepłe, dodajmy akcenty w chłodnych kolorach, niebieskie albo zielone. Błękit wycisza i uspokaja, więc jeśli dziecko jest bardzo aktywne i niespokojne, można go wybrać nawet na kolor wiodący. Z kolei zieleń, dzięki temu, że na kole barw leży pomiędzy żółtym a niebieskim, stanowi bardzo dobre przejście pomiędzy kolorami chłodnymi i ciepłymi.

W pokoju dziecka niewskazane są szarości i brązy. Badania dowodzą, że w ich otoczeniu dzieci gorzej się rozwijają. Także chłodne fiolety, oliwkowe zielenie i bardzo jaskrawe, fluorescencyjne kolory nie wpływają na dzieci korzystnie.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Miejsce do nauki w pokoju ucznia

Iga Świerczewska Projektant / architekt

W jaki sposób najlepiej urządzić w pokoju ucznia miejsce przeznaczone do nauki? Czy kolorystyka pomieszczenia ma jakiś wpływ na efektywność uczenia się?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Dr. Marek Borowiński

  Projektant / architekt 

  Ekspert w dziedzinie psychologii koloru i wpływu barw na psychikę człowieka.
  Iga Świerczewska

  Projektant / architekt 

  Architekt, projektuje wnętrza, meble i przedmioty.