Ekspert radzi - Położna / pielęgniarka

Jak sprawić by blizna po cesarce była jak najmniej widoczna?

Dr n. med. Iwona Morawik Położna / pielęgniarka

Jak pielęgnować ranę po cięciu cesarskim? Co zrobić, by blizna po cesarce była jak najmniej widoczna?

W przeszłości cesarskie cięcie wykonywano wzdłuż ciemnej kreski, biegnącej przez środek brzucha. Tego rodzaju blizny w żaden sposób nie dało się zamaskować. Na szczęście te czasy mamy już za sobą. Teraz zabieg wykonuje się w poprzek, 2 cm nad spojeniem łonowym.

Długość cięcia bywa różna, ale najczęściej osiąga 10-12 cm. Bez problemu można ukryć ją pod bielizną, a dzięki odpowiednim zabiegom znacznie zmniejszyć jej widoczność. Zanim jednak rana się zagoi i zabliźni (kilka tygodni), niezbędna jest prawidłowa jej pielęgnacja.

Rana i blizna po cesarce - higiena przede wszystkim

Początkowo zaszyta rana ma kolor czerwony, może sprawiać ból, dawać odczucie mrowienia lub przejściowy brak czucia w obrębie skóry. W tym okresie bardzo ważna jest obserwacja i pielęgnacja rany. Dzięki właściwej higienie całego ciała i operowanego miejsca zmniejsza się ryzyko powikłań, np. infekcji.

W pierwszej dobie po cesarskim cięciu założony jest jałowy opatrunek, który trzeba obserwować pod kątem krwawienia z rany, czystości i suchości. W przypadku przekrwienia lub zamoczenia opatrunek należy zmienić.

Zwykle w drugiej, trzeciej dobie opatrunek usuwa się (w zależności od preferencji i doświadczeń panujących w oddziale) i wówczas zaleca się tzw. wietrzenie rany, które przyspiesza jej zrost. Po zdjęciu opatrunku całe ciało, a blizna po cesarce w szczególności, powinno być dokładnie umyte letnią wodą, najlepiej z użyciem tzw. szarego mydła, pod prysznicem, a nie w wannie (kąpiele w wannie nie są wskazane, ponieważ mogą przyczynić się do rozmiękania, a nawet rozejścia brzegów rany, utrudniając proces gojenia).

Należy pamiętać o delikatnym i starannym osuszaniu miejsca nacięcia jednorazowym, papierowym ręcznikiem. W przypadku, kiedy brzuch kobiety po urodzeniu dziecka jest obwisły i przysłania ranę, zaleca się włożenie zwiniętego w rulonik jałowego gazika pomiędzy fałdy skórne, tak by umożliwić dostęp świeżego powietrza do miejsca operowanego. Podczas leżenia powinien być on uniesiony. Środowisko ciepłe i wilgotne służy rozwojowi bakterii.

Wskazane jest także przez pierwszy tydzień, do momentu zdjęcia szwów, przemywanie miejsca nacięcia 2-3 razy dziennie (minimum 1 raz dziennie) preparatem odkażającym, np. Octeniseptem.

Co robimy po zdjęciu szwów?

Szwy, w zależności od gojenia się rany i sposobu ich założenia, usuwa się między 5 a 15 dobą po operacyjnym porodzie. W celu zmniejszenia podrażnienia blizny po cesarce w pierwszym okresie po cesarskim cięciu należy stosować jednorazowe majtki poporodowe, a później bawełnianą, przewiewną bieliznę. W przypadku zaobserwowania obrzęku, sączenia z rany, nasilenia bólu, zaczerwienienia, a nie zblednięcia blizny, trzeba natychmiast zgłosić się i przedstawić ten fakt lekarzowi ginekologowi lub lekarzowi pierwszego kontaktu, bowiem objawy te świadczą o zakażeniu.

Sposoby na bliznę po cesarce

Po całkowitym zagojeniu się rany po cesarskim cięciu można rozpocząć stosowanie specjalnych maści na blizny lub plastrów sylikonowych, które zmniejszają zaczerwienienie i sprawiają, że blizna po cesarce staje się bardziej płaska i jasna. Masaże blizny z wykorzystaniem maści lub żeli uelastyczniają i poprawiają ukrwienie okolicy nacięcia, hartują i regenerują bliznę, zmniejszając ryzyko powstania bliznowca. Innym, bardziej specjalistycznym sposobem oddziaływania na bliznę, jest stosowanie lasera. Stymulacja światłem lasera działa przeciwbólowo, przyspiesza gojenie i regenerację blizny po cesarskim cięciu.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Na kolkę są sposoby!

Martyna Mączka Położna / pielęgniarka

Zwyciężczyni 2. edycji konkursu „Położna na Medal” radzi, co zrobić, żeby ustrzec się kolki i jak postępować z maluszkiem, gdy doskwiera mu ta przykra dolegliwość.

Czytaj dalej
Pielęgnacja skóry warunkiem zdrowego rozwoju dziecka

Aleksandra Nowak Położna / pielęgniarka

Rola rodziców polega na tym abyśmy przez cały okres dzieciństwa pomagali swoim dzieciom, aby ich skóra była zawsze prawidłowo pielęgnowana. To oni muszą prawidłowo wybrać odpowiedni produkt do codziennej pielęgnacji skóry i ubranek swoich maluszków.

Czytaj dalej
Zapalenie sutka: zapalenie gruczołu sutkowego

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Jak zapobiegać zapaleniu gruczołu sutkowego, jak rozpoznać jego objawy i co robić, gdy już wystąpi zapalenie sutka - to musi wiedzieć każda położnica

Czytaj dalej
Problem z karmieniem piersią: zatkanie przewodu mlecznego

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Zatkanie przewodu mlecznego może się pojawić na każdym etapie laktacji. Zwykle jako wynik stresu lub zmiany trybu życia. Jak sobie z nim radzić?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci