Ekspert radzi - Położna / pielęgniarka

Sposoby na pobudzenie laktacji

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na pobudzenie laktacji. Warto je poznać, jeśli martwisz się, że masz za mało pokarmu! Dowiedz się, też, na co powinnaś zwrócić uwagę karmiąc piersią maluszka.

Sposób na pobudzenie laktacji nr 1

Przystawiaj dziecko do piersi 8-12 razy na dobę, przez co najmniej 20 minut do każdej piersi.

Dlaczego należy to robić tak często? Ponieważ stężenie oksytocyny i prolaktyny we krwi i mózgu gwałtownie spada po 3 godzinach. Czas karmienia jest równie ważny.

W ciągu pierwszych 5-10 minut ssania dziecko wypija "mleko początkowe". Jest ono wodniste, bogate w laktozę (cukier mleczny) i witaminy rozpuszczalne w wodzie.

Po 5-8 minutach karmienia włącza się "mleko środkowe", bogate w białka.

"Mleko końcowe" wydziela się między 15. a 18. minutą karmienia. Jest gęste, zawiera tłuszcze oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Dlatego jeśli wielokrotnie dopuszczasz do skracania czasu karmienia, możesz sprawić, że twój organizm przestanie wytwarzać "mleko końcowe", które stymuluje rozwój m.in. wzroku i słuchu u dziecka.

Przystawiaj dziecko do obu piersi podczas każdego karmienia.

Sposób na pobudzenie laktacji nr 2

Zwróć uwagę na technikę i pozycję karmienia.

Powinnaś siedzieć lub leżeć w wygodnej, podpartej pozycji. Przecież to trwa co najmniej 8 razy po ok. 20 minut. Podeprzyj swoje plecy, ramię i ewentualnie głowę (zależnie od pozycji). Dziecko układaj brzuszkiem do swojego ciała. Ucho, szyja, kręgosłup muszą znajdować się w linii prostej. Dbaj o to, by nosek maluszka był odrobinę odsunięty od piersi. Ale nie uciskaj jej mocno palcem. To czasem powoduje zastój pokarmu. Staraj się, by dziecko objęło ustami otoczkę brodawki. Tam leżą zatoki mleczne, w których gromadzi się pokarm. Posłuchaj, czy dziecko przełyka pokarm co kilka pociągnięć. Jeśli słyszysz cmokanie - dziecko źle ssie. Stosuj różne pozycje do karmienia. Pobudzasz wtedy całą pierś do produkcji pokarmu, a nie tylko jej fragmenty. Ty sama powinnaś czuć mrowienie podczas ssania.

Sposób na pobudzenie laktacji nr 3

Daj sobie i dziecku więcej czułości i uwagi.

Napięcie emocjonalne silnie hamuje produkcję hormonów laktacyjnych. Czasem pomaga dzień lub 2 dni spędzone w łóżku z dzieckiem. Albo godzina spędzona poza domem.

Dotykajcie się też często. Dotyk stymuluje wydzielanie oksytocyny już po 20 sekundach. Znam dziecko, które po rozebraniu do pieluszki i przystawieniu do piersi natychmiast się uspokajało. Czary?!

Wyłącz też telewizor. Dziecko naprawdę go słyszy i to je rozprasza. Nie wspomnę o polu elektromagnetycznym wytwarzanym przez telefon komórkowy, które zakłóca funkcjonowanie niedojrzałego układu nerwowego maluszka. Dzieci matek, które trzymają telefon pod poduszką, są bardziej nerwowe. Widziałam to wielokrotnie na oddziale położniczym.

Dobra rada - co jeszcze możesz zrobić?

Nie pozwalaj dziecku przesypiać posiłków.

Budź je, najpóźniej co 2,5 godziny. Dziecko, które niedojada, może spać z głodu (ma obniżony poziom glukozy we krwi). Jeśli trudno Ci je obudzić, połaskocz je po policzku, uszach, nosie, ustach. Gdy to nie pomoże - spionizuj je. Możesz je też rozebrać, przewinąć, pogimnastykować. To zwykle skutkuje.

Kontroluj przyrost masy ciała dziecka.

Powinno przybrać na wadze co najmniej 20 g na dobę i co najmniej 120 g na tydzień. W pierwszych 3 miesiącach życia dziecka przyrost masy ciała jest często znacznie większy i może wynosić 800-1200 g na miesiąc. W następnych 3 miesiącach 400-500 g na miesiąc. Jeśli nie masz w domu odpowiedniej wagi, umów się ze swoją położną na krótką wizytę w przychodni.

Sposób na pobudzenie laktacji nr 4

Pij zioła mlekopędne.

W aptekach kupisz gotowe mieszanki w saszetkach lub granulacie. W składzie powinny się znaleźć: owoc kopru włoskiego, anyż, rumianek, liść melisy, ziele werbeny, kwiat lipy, czarnuszka, ruszwica - niekoniecznie wszystkie na raz. Pamiętaj, że szałwia i mięta mogą hamować laktację. Doświadczony pediatra lub położna mogą zaproponować Ci mlekopędny preparat homeopatyczny.

Sposób na pobudzenie laktacji nr 5

Pij dużo płynów.

Nawet do 3 litrów dziennie pod różną postacią: zupy, naparów ziołowych, wody źródlanej. W czasie karmienia popijaj wodę. Wiele mam robi to intuicyjnie, bo wówczas właśnie odczuwa suchość w ustach.

Dobra rada - co jeszcze możesz zrobić?

Kontroluj liczbę stolców oddawanych przez dziecko.

Powinno oddawać 2-5 papkowatych, żółtych kupek. Gdy skończy 6. tydzień życia, częstość wypróżnień może zmaleć, nawet do 1 na kilka dni.

Policz, czy dziecko moczy 6-8 tetrowych lub 5-6 jednorazowych pieluszek w ciągu doby.

Jeśli maluch niedojada, zagęszcza mocz i ogranicza jego wydalanie. Będzie wtedy ciemnożółty o mocnym zapachu uryny.

Sposób na pobudzenie laktacji nr 6

Skonsultuj długość wędzidełka.

Zbyt krótkie utrudnia ssanie, a przez to samą laktację. Potem zaburza funkcję jedzenia, aż wreszcie prawidłowego mówienia. Porady udzielą Ci położna, pediatra, logopeda, a nawet stomatolog. Nie czekaj z przycięciem go, aż dziecko podrośnie. Zabieg będzie bardziej stresujący, a przez to bolesny. Dojrzalsze dziecko ma silniejsze mięśnie i stawia większy opór.

Sposób na pobudzenie laktacji nr 7

Odżywiaj się prawidłowo.

Diety eliminacyjne (wykluczające produkty) często prowadzą do niedoborów składników odżywczych, a przez to do zaburzeń różnych funkcji organizmu, w tym do stanów depresyjnych.

Sposób na pobudzenie laktacji nr 8

Nie poddawaj się zbyt szybko.

Dlaczego? Mam koleżankę, doświadczoną położną, która po urodzeniu dziecka miała zbyt mało pokarmu. (Podejrzewam, że ma mało tkanki gruczołowej w piersiach). Zdziwiłam się, gdy poprosiła mnie o pomoc. Wykorzystałyśmy całą naszą wiedzę oraz wiedzę znanych nam lekarzy i położnych. Nic nie przyniosło radykalnej poprawy. Uzgodniłyśmy, że w tej sytuacji najlepsze dla dziecka będzie karmienie mieszane. Najpierw karmienie z obu piersi, a potem sztuczna mieszanka. Aż tu pod koniec 3. miesiąca (w okresie przełomu laktacyjnego) stał się cud. Jej piersi zaczęły produkować dostateczną ilość pokarmu. Dziecko najadało się tylko i wyłącznie mlekiem matki. Jak długo trwała ta sielanka? Do drugiego roku życia dziecka.

Już teraz wiesz, DLACZEGO?            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Na kolkę są sposoby!

Martyna Mączka Położna / pielęgniarka

Zwyciężczyni 2. edycji konkursu „Położna na Medal” radzi, co zrobić, żeby ustrzec się kolki i jak postępować z maluszkiem, gdy doskwiera mu ta przykra dolegliwość.

Czytaj dalej
Pielęgnacja skóry warunkiem zdrowego rozwoju dziecka

Aleksandra Nowak Położna / pielęgniarka

Rola rodziców polega na tym abyśmy przez cały okres dzieciństwa pomagali swoim dzieciom, aby ich skóra była zawsze prawidłowo pielęgnowana. To oni muszą prawidłowo wybrać odpowiedni produkt do codziennej pielęgnacji skóry i ubranek swoich maluszków.

Czytaj dalej
Zapalenie sutka: zapalenie gruczołu sutkowego

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Jak zapobiegać zapaleniu gruczołu sutkowego, jak rozpoznać jego objawy i co robić, gdy już wystąpi zapalenie sutka - to musi wiedzieć każda położnica

Czytaj dalej
Problem z karmieniem piersią: zatkanie przewodu mlecznego

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Zatkanie przewodu mlecznego może się pojawić na każdym etapie laktacji. Zwykle jako wynik stresu lub zmiany trybu życia. Jak sobie z nim radzić?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci