Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Położna / pielęgniarka

Kryzys laktacyjny a "przełom wzrostowy"

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Kryzys laktacyjny może pojawić się u każdej, nawet doświadczonej mamy. Oznacza on zmniejszenie produkcji mleka z różnych powodów: złej techniki karmienia, stresu, błędów dietetycznych, przemęczenia... Sprawdź, co warto wiedzieć!

Przyczyna kryzysu laktacyjnego często leży po stronie natury. Wiąże się ona z tzw. skokiem wzrostowym u dziecka. Bądź czujna i przygotuj się na takie chwile.

To powinnaś wiedzieć, jeśli masz kryzys laktacyjny!

Czy wiesz, że rozwój dziecka przebiega skokowo pod postacią tzw. "przełomów wzrostowych"?

Specjaliści nie są jednomyślni co do czasu ich występowania. Niektórzy podają, że przełomy wzrostowe występują co 3-4 tygodnie. Inni twierdzą, iż mają miejsce miedzy 2. a 4. dniem życia dziecka, pod koniec 3. i 6. dnia oraz na koniec 3. i 6. miesiąca. Jeszcze inni mówią o 2., 3., 6. i 9. miesiącu życia dziecka. Z moich praktycznych obserwacji wynika, że najczęściej sprawdza się drugi schemat.

Czym jest "przełom wzrostowy"?

To okres dwóch, maksymalnie siedmiu dni, podczas których u dziecka gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Ty w tym czasie możesz odnosić wrażenie, że twój maluszek chce ssać bez przerwy, a w piersiach jest mniej pokarmu. Najgorsze są popołudnia, gdy gwałtownie spada poziom prolaktyny we krwi matki. To normalne. Tak zaczyna się "przełom laktacyjny".

Czy można jakoś temu zaradzić?

Oczywiście, że tak! Zobacz, co stymuluje laktację i jak postępować, by twojemu maleństwu nie zabrakło drogocennego pokarmu.

Co pobudza laktację?

Częste i prawidłowe przystawianie do piersi!

Im częściej dziecko ssie, tym silniejsza staje się reakcja prolaktynowo-oksytocynowa. Aż wreszcie dochodzi do sytuacji, w której na sam widok lub dźwięk głosu dziecka z piersi mamy zaczyna tryskać pokarm. W tym czasie bardzo ważne są nocne karmienia. Powinno być ich 1-3. Dlaczego? Ponieważ miedzy godziną 1. a 5. nad ranem dochodzi do wzrostu poziomu prolaktyny.

Prolaktyna

Prolaktyna to hormon odpowiadający m.in. za laktację, gospodarkę białkową, tłuszczową i poziom glukozy.

Drugim hormonem, silnie wpływającym na laktację, jest oksytocyna.

Oksytocyna

Oksytocyna ułatwia wypływ pokarmu z kanalików mlecznych, rozszerza naczynia krwionośne, podnosi temperaturę ciała, prowadzi do orgazmów, utrudnia koncentrację, uspokaja i relaksuje zarówno matkę, jak i dziecko.

Nocne, "mamine mleko" zawiera więcej m.in. sodu, potasu, żelaza, magnezu i tłuszczów nienasyconych. Doceń więc nocne karmienie.            

Pozostałe pytania

Zapalenie sutka: zapalenie gruczołu sutkowego

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Jak zapobiegać zapaleniu gruczołu sutkowego, jak rozpoznać jego objawy i co robić, gdy już wystąpi zapalenie sutka - to musi wiedzieć każda położnica

Czytaj dalej
Problem z karmieniem piersią: zatkanie przewodu mlecznego

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Zatkanie przewodu mlecznego może się pojawić na każdym etapie laktacji. Zwykle jako wynik stresu lub zmiany trybu życia. Jak sobie z nim radzić?

Czytaj dalej
Jak sprawić by blizna po cesarce była jak najmniej widoczna?

Dr n. med. Iwona Morawik Położna / pielęgniarka

Jak pielęgnować ranę po cięciu cesarskim? Co zrobić, by blizna po cesarce była jak najmniej widoczna?

Czytaj dalej
Sposoby na pobudzenie laktacji

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na pobudzenie laktacji. Warto je poznać, jeśli martwisz się, że masz za mało pokarmu! Dowiedz się, też, na co powinnaś zwrócić uwagę karmiąc piersią maluszka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł