Ekspert radzi - Położna / pielęgniarka

Karmienie piersią noworodka - czy dziecko jest najedzone?

Joanna Habura Położna / pielęgniarka

Karmiąc piersią noworodka często nie wiemy, ile dziecko zjadło. Jak sprawdzić, czy maluch się najadł?

Jeżeli Twoja pociecha moczy co najmniej 5-6 pieluch, robi 2-5 kupek lub "kleksów" dziennie (w pierwszych tygodniach życia), przybiera na wadze ok. 200 g tygodniowo, jest pogodna - możesz być spokojna o ilość i jakość karmienia piersią noworodka.

Uwaga! Około 3. tygodnia życia zdarza się pierwszy skok rozwojowy. Maluszek może chcieć ssać zdecydowanie częściej, aby zwiększyć produkcję mleka. Taki stan może potrwać do tygodnia, co wcale nie oznacza, iż Twoje mleko jest mało kaloryczne lub jest go za mało. Wszelkie wątpliwości związane z karmieniem piersią noworodka konsultuj ze swoją położną środowiskową, instruktorką szkoły rodzenia, konsultantem laktacyjnym.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Na kolkę są sposoby!

Martyna Mączka Położna / pielęgniarka

Zwyciężczyni 2. edycji konkursu „Położna na Medal” radzi, co zrobić, żeby ustrzec się kolki i jak postępować z maluszkiem, gdy doskwiera mu ta przykra dolegliwość.

Czytaj dalej
Pielęgnacja skóry warunkiem zdrowego rozwoju dziecka

Aleksandra Nowak Położna / pielęgniarka

Rola rodziców polega na tym abyśmy przez cały okres dzieciństwa pomagali swoim dzieciom, aby ich skóra była zawsze prawidłowo pielęgnowana. To oni muszą prawidłowo wybrać odpowiedni produkt do codziennej pielęgnacji skóry i ubranek swoich maluszków.

Czytaj dalej
Zapalenie sutka: zapalenie gruczołu sutkowego

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Jak zapobiegać zapaleniu gruczołu sutkowego, jak rozpoznać jego objawy i co robić, gdy już wystąpi zapalenie sutka - to musi wiedzieć każda położnica

Czytaj dalej
Problem z karmieniem piersią: zatkanie przewodu mlecznego

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Zatkanie przewodu mlecznego może się pojawić na każdym etapie laktacji. Zwykle jako wynik stresu lub zmiany trybu życia. Jak sobie z nim radzić?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci