Ekspert radzi - Położna / pielęgniarka

Karmienie piersią. Pozycje, w których Ty i Twoje dziecko poczujecie się komfortowo

Położna / pielęgniarka

Słyszałam, że podczas karmienia piersią pozycje, które przyjmuje kobieta, wpływają na jego efektywność. Jak karmić, by dobrze nakarmić?

Karmienie piersią: pozycje, jak karmić, by dobrze nakarmić i inne wątpliwości

Przystaw prawidłowo maleństwo do piersi - przyjmij wygodną dla siebie pozycję, pamiętaj o podparciu ręki i wypełnieniu zagłębienia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zacznij rozmowę maluszka z piersią, dotykając jego ustami brodawki.

Pamiętaj o szeroko otwartych ustach swojej pociechy i chwycie tzw. "rybki" (górna i dolna warga wywinięta) co pozwala na prawidłowe uchwycenie brodawki sutkowej. W trakcie jednego karmienia co najmniej jedna pierś powinna być dobrze opróżniona.

Przyjmujemy zasadę, iż mały człowiek powinien ssać efektywnie jedną pierś (słyszalne połykanie pokarmu nie krócej niż 5-7 min, nie dłużej niż 15-25 min). Wraz z wiekiem dziecka czas poświęcony na karmienie piersią może się skrócić jednorazowo do 3-5 min. Zanim zdecydujesz się na zmianę piersi na drugą (podczas jednego karmienia), zmień pozycję.

Dowiedz się więcej o karmieniu piersią noworodka.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Na kolkę są sposoby!

Martyna Mączka Położna / pielęgniarka

Zwyciężczyni 2. edycji konkursu „Położna na Medal” radzi, co zrobić, żeby ustrzec się kolki i jak postępować z maluszkiem, gdy doskwiera mu ta przykra dolegliwość.

Czytaj dalej
Pielęgnacja skóry warunkiem zdrowego rozwoju dziecka

Aleksandra Nowak Położna / pielęgniarka

Rola rodziców polega na tym abyśmy przez cały okres dzieciństwa pomagali swoim dzieciom, aby ich skóra była zawsze prawidłowo pielęgnowana. To oni muszą prawidłowo wybrać odpowiedni produkt do codziennej pielęgnacji skóry i ubranek swoich maluszków.

Czytaj dalej
Zapalenie sutka: zapalenie gruczołu sutkowego

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Jak zapobiegać zapaleniu gruczołu sutkowego, jak rozpoznać jego objawy i co robić, gdy już wystąpi zapalenie sutka - to musi wiedzieć każda położnica

Czytaj dalej
Problem z karmieniem piersią: zatkanie przewodu mlecznego

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Zatkanie przewodu mlecznego może się pojawić na każdym etapie laktacji. Zwykle jako wynik stresu lub zmiany trybu życia. Jak sobie z nim radzić?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci