Ekspert radzi - Położna / pielęgniarka

Karmię piersią - czy karmić na żądanie?

Joanna Habura Położna / pielęgniarka

Karmię piersią, ale mam wiele pytań i wątpliwości - jak często przystawiać maluszka do piersi, czy jest najedzony, czy może płacze z głodu? Czy karmienie malucha na każde żądanie rzeczywiście jest dobrym pomysłem?

Jeśli właśnie wróciłaś ze szpitala i rozpoczynasz przygodę z karmieniem naturalnym, zobacz, jak można rozwiązać dylematy karmiącej mamy.

Obserwując swoje dziecko, przystawiaj je do piersi tak często, jak tego potrzebuje, jednak nie rzadziej niż co 2,5-3 godziny. Twoje maleństwo potrzebuje około 10-12 karmień na dobę.

Jeśli prowadziłaś dotychczas regularny tryb życia, możesz mieć trudności z byciem "na żądanie" swojej pociechy. Dzień i noc niczym się nie różnią. Przez 24 godziny na dobę mama ma przy sobie maleństwo, którego potrzeby uczy się dopiero rozpoznawać.

Aby móc karmić "na żądanie", niezbędna jest pomoc osób bliskich. Nawet tak proste czynności dnia codziennego jak spokojny posiłek, prysznic czy drzemka - zwłaszcza na początku macierzyństwa - stają się nie lada sztuką. Pamiętaj, że karmienie naturalne być niepowtarzalnym sposobem komunikacji między wami. To rzeka płynąca miłością i rozkoszą, jednak nie pozbawiona nurtów i podwójnego dna.

Kiedy płacz oznacza "burczenie w brzuchu"?

Nie każdy płacz dziecka jest wołaniem o posiłek. Noworodki, tak jak i dorośli, domagają się uwagi, towarzystwa innej osoby. Płacz w zasadzie jest też jednym z niewielu sposobów zasygnalizowania, że coś się dzieje np. malec ma dolegliwości jelitowe czy niewygodną pozycję.

Zanim przystawisz swoją latorośl do piersi:

  • sprawdź notatki, kiedy i jak długo ostatnio karmiłaś - od ostatniego posiłku powinno upłynąć minimum 30-45 minut,
  • zmień pieluszkę i pomasuj brzuszek,
  • poopowiadaj, jak wiele wspaniałych chwil was czeka.

Jeżeli widzisz, iż malec usilnie szuka piersi i nie jest zainteresowany zabawą, to znak, że może być głodny. Zajmij wygodną pozycję i rozpocznij karmienie piersią. Pamiętaj, aby dziecko było ubrane przewiewnie - czeka je ciężka fizyczna praca.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Na kolkę są sposoby!

Martyna Mączka Położna / pielęgniarka

Zwyciężczyni 2. edycji konkursu „Położna na Medal” radzi, co zrobić, żeby ustrzec się kolki i jak postępować z maluszkiem, gdy doskwiera mu ta przykra dolegliwość.

Czytaj dalej
Pielęgnacja skóry warunkiem zdrowego rozwoju dziecka

Aleksandra Nowak Położna / pielęgniarka

Rola rodziców polega na tym abyśmy przez cały okres dzieciństwa pomagali swoim dzieciom, aby ich skóra była zawsze prawidłowo pielęgnowana. To oni muszą prawidłowo wybrać odpowiedni produkt do codziennej pielęgnacji skóry i ubranek swoich maluszków.

Czytaj dalej
Zapalenie sutka: zapalenie gruczołu sutkowego

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Jak zapobiegać zapaleniu gruczołu sutkowego, jak rozpoznać jego objawy i co robić, gdy już wystąpi zapalenie sutka - to musi wiedzieć każda położnica

Czytaj dalej
Problem z karmieniem piersią: zatkanie przewodu mlecznego

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Zatkanie przewodu mlecznego może się pojawić na każdym etapie laktacji. Zwykle jako wynik stresu lub zmiany trybu życia. Jak sobie z nim radzić?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci