Ekspert radzi - Położna / pielęgniarka

Atopowe zapalenie skóry - jak pielęgnować maluszka

Joanna Habura Położna / pielęgniarka

Jak dbać o atopową skórę maluszka? Jakie są objawy Atopowego Zapalenia Skóry i jakie środki ostrożności należy zachować?

Atopowe zapalenie skóry - AZS - to choroba o podłożu genetycznym, wywołana nieprawidłową reakcją immunologiczną. Wielu rodziców asekuracyjnie traktuje pojawiające się zmiany skórne u noworodków i niemowlaków jak początek atopowego zapalenia skóry. Jednak takie postępowanie nie jest wskazane. Pamiętaj, że skóra maluszka jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, wymaga więc szczególnej pielęgnacji. Sięgaj zatem po kosmetyki z rozsądkiem i zgodnie z faktyczną potrzebą ciała twojego dziecka.

AZS charakteryzuje się zmianami na twarzy, szyi, w zgięciach kończyn lub obejmuje całe ciało. Podejrzewając jej wystąpienie, w pierwszej kolejności - o ile karmisz piersią - wyeliminuj ze swojej diety produkty, które mogą uczulać. Nie powinny one znajdować się również w menu starszego dziecka, które cierpi na tę przypadłość.

Przy atopowym zapaleniu skóry czasami podejmowane są próby odczulania. Dużym uznaniem cieszy się odzież lecznicza oraz specjalistyczne opatrunki. Objawowo zazwyczaj stosuje się preparaty pielęgnacyjno-lecznicze, które nawilżają i natłuszczają skórę, co powoduje mniejszy świąd i gojenie zmienionych chorobowo miejsc. Najlepiej sprawdzają się tzw. emolienty, czyli kosmetyki odtwarzające płaszcz hydrolipidowy, zapobiegający utracie wody, co powoduje większą elastyczność skóry.

Kąpiele powinny być regularne, jednak nie dłuższe niż 15 min, w temperaturze ok. 37-38 st. C (wyższa powoduje parowanie wody z naskórka). Po wyjściu z wanny otul swego maluszka, delikatnie go osuszając, aby nie zetrzeć warstwy emulsji i nie podrażniać wrażliwej skóry tarciem. Po ok. 3-5 minutach posmaruj całe ciałko kosmetykiem natłuszczającym. Zapobiegnie to odwodnieniu i wysuszeniu skóry. Skórę atopową powinno się smarować 2 do 4 razy dziennie. W mroźne dni twarz należy chronić hipoalergicznym kremem natłuszczającym.

Do codziennej pielęgnacji twarzy należy używać kremów nawilżających i natłuszczających. Najtrudniejszym okresem dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry jest chłodna pora roku. Grube, nieprzewiewne ubrania, niska temperatura, przegrzane pomieszczenia pogłębiają wysuszanie skóry. Dlatego też w okresie zimowym trzeba otoczyć szczególną troską delikatną skórę maluszka.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Na kolkę są sposoby!

Martyna Mączka Położna / pielęgniarka

Zwyciężczyni 2. edycji konkursu „Położna na Medal” radzi, co zrobić, żeby ustrzec się kolki i jak postępować z maluszkiem, gdy doskwiera mu ta przykra dolegliwość.

Czytaj dalej
Pielęgnacja skóry warunkiem zdrowego rozwoju dziecka

Aleksandra Nowak Położna / pielęgniarka

Rola rodziców polega na tym abyśmy przez cały okres dzieciństwa pomagali swoim dzieciom, aby ich skóra była zawsze prawidłowo pielęgnowana. To oni muszą prawidłowo wybrać odpowiedni produkt do codziennej pielęgnacji skóry i ubranek swoich maluszków.

Czytaj dalej
Zapalenie sutka: zapalenie gruczołu sutkowego

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Jak zapobiegać zapaleniu gruczołu sutkowego, jak rozpoznać jego objawy i co robić, gdy już wystąpi zapalenie sutka - to musi wiedzieć każda położnica

Czytaj dalej
Problem z karmieniem piersią: zatkanie przewodu mlecznego

Monika Pietranik Położna / pielęgniarka

Zatkanie przewodu mlecznego może się pojawić na każdym etapie laktacji. Zwykle jako wynik stresu lub zmiany trybu życia. Jak sobie z nim radzić?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci