Ekspert radzi - Pediatra

Gorączka - kiedy ją obniżać i w jaki sposób?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Konieczność zwalczania gorączki cały czas budzi wiele kontrowersji. Podwyższona temperatura ciała nie jest chorobą, lecz naturalną odpowiedzią organizmu na zakażenie i nie powinna być zbyt pochopnie zwalczana.

Wynika to z faktu, iż niektóre mechanizmy będące reakcją organizmu na zakażenie wykazują większą sprawność w podwyższonej ciepłocie. Jednak zbyt wysoka temperatura może, na skutek nadmiernego katabolizmu (czyli rozpadu białkowego), hamować niektóre elementy odpowiedzi na zakażenie.

Uzasadnione są też obawy, iż gorączka jest objawem niepokoju chorego i jego opiekunów, ponieważ często daje wrażenie złego samopoczucia, rozdrażnienia, uczucia rozbicia, mogą też towarzyszyć jej dreszcze i różnego rodzaju dolegliwości bólowe.

W przypadku bardzo wysokiej gorączki mogą również pojawić się majaczenia czy też drgawki gorączkowe - co budzi przerażenie rodziców. Dlatego bezpiecznie jest nie dopuszczać do bardzo wysokiej gorączki. Przyjmuje się, że ciepłota 38,5 st. C wymaga interwencji farmakologicznej.

Wartości prawidłowej ciepłoty ciała u dzieci

Miejsce pomiaru Zakres wartości (st. C) Komentarz
odbytnica 36,6-38,0 najbardziej dokładna metoda, zalecana u małych dzieci
ucho 35,8-38,0 tę metodę cechuje znaczna rozbieżność, nie jest zalecana u dzieci poniżej 3. r.ż.
dół pachowy 34,7-37,3 metoda polecana u dzieci od 3. r.ż.
jama ustna 35,5-37,5 metoda dopuszczalna u dzieci powyżej 5. r.ż.

Sposoby pomiaru temperatury

Najdokładniejsze pomiary uzyskujemy w czterech miejscach: w jamie ustnej, w odbycie, pod pachą oraz w uchu. Wkładanie termometru do buzi dziecka nie jest bezpieczne, dlatego nie zaleca się mierzenia temperatury w jamie ustnej przed ukończeniem 5. roku życia.

Wysokość prawidłowej ciepłoty ciała u dzieci zależy przede wszystkim od miejsca jej pomiaru. Zakres wartości podanych w tabeli świadczy o tym, że normą może być zarówno ta niska ciepłota ciała, jak i ta wyższa. Niestety, w tym przypadku nie ma sztywnej reguły. Dla jednego dziecka normą jest temperatura ciała 36,6 st. C i przy niej czuje się dobrze, a dla innego może to być temperatura wyższa. Zatem ważne jest, aby zorientować się, przy jakiej ciepłocie ciała nasz maluch dobrze się czuje - a więc co jest dla niego normą.

Uwaga! Przy pomiarach w jamach ciała, np. w odbytnicy, od uzyskanej wartości należy odjąć 5 kresek, czyli pół stopnia!

Metody obniżania gorączki

Zazwyczaj gorączkę obniżamy za pomocą środków farmakologicznych, takich jak paracetamol czy ibuprofen. Można podawać je drogą doustną lub doodbytniczą (w czopkach) w odpowiednich dawkach i z zachowaniem określonych odstępów czasowych. Warto też stosować ochładzanie zewnętrzne za pomocą zimnych kompresów na czoło, kark, podudzia czy okolicę wątroby lub kąpieli ochładzającej. Należy przy tym pamiętać, aby woda była o około 2 stopnie niższa niż temperatura ciała dziecka.

Chłodną wodę dolewamy stopniowo. Zaleca się jednak, aby metody fizycznego ochładzania stosować w skojarzeniu z podanym wcześniej lekiem przeciwgorączkowym. Bezwzględnie należy pamiętać o właściwym nawadnianiu małego pacjenta.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci