Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Pediatra

Gorączka - kiedy ją obniżać i w jaki sposób?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Konieczność zwalczania gorączki cały czas budzi wiele kontrowersji. Podwyższona temperatura ciała nie jest chorobą, lecz naturalną odpowiedzią organizmu na zakażenie i nie powinna być zbyt pochopnie zwalczana.

Wynika to z faktu, iż niektóre mechanizmy będące reakcją organizmu na zakażenie wykazują większą sprawność w podwyższonej ciepłocie. Jednak zbyt wysoka temperatura może, na skutek nadmiernego katabolizmu (czyli rozpadu białkowego), hamować niektóre elementy odpowiedzi na zakażenie.

Uzasadnione są też obawy, iż gorączka jest objawem niepokoju chorego i jego opiekunów, ponieważ często daje wrażenie złego samopoczucia, rozdrażnienia, uczucia rozbicia, mogą też towarzyszyć jej dreszcze i różnego rodzaju dolegliwości bólowe.

W przypadku bardzo wysokiej gorączki mogą również pojawić się majaczenia czy też drgawki gorączkowe - co budzi przerażenie rodziców. Dlatego bezpiecznie jest nie dopuszczać do bardzo wysokiej gorączki. Przyjmuje się, że ciepłota 38,5 st. C wymaga interwencji farmakologicznej.

Wartości prawidłowej ciepłoty ciała u dzieci

Miejsce pomiaru Zakres wartości (st. C) Komentarz
odbytnica 36,6-38,0 najbardziej dokładna metoda, zalecana u małych dzieci
ucho 35,8-38,0 tę metodę cechuje znaczna rozbieżność, nie jest zalecana u dzieci poniżej 3. r.ż.
dół pachowy 34,7-37,3 metoda polecana u dzieci od 3. r.ż.
jama ustna 35,5-37,5 metoda dopuszczalna u dzieci powyżej 5. r.ż.

Sposoby pomiaru temperatury

Najdokładniejsze pomiary uzyskujemy w czterech miejscach: w jamie ustnej, w odbycie, pod pachą oraz w uchu. Wkładanie termometru do buzi dziecka nie jest bezpieczne, dlatego nie zaleca się mierzenia temperatury w jamie ustnej przed ukończeniem 5. roku życia.

Wysokość prawidłowej ciepłoty ciała u dzieci zależy przede wszystkim od miejsca jej pomiaru. Zakres wartości podanych w tabeli świadczy o tym, że normą może być zarówno ta niska ciepłota ciała, jak i ta wyższa. Niestety, w tym przypadku nie ma sztywnej reguły. Dla jednego dziecka normą jest temperatura ciała 36,6 st. C i przy niej czuje się dobrze, a dla innego może to być temperatura wyższa. Zatem ważne jest, aby zorientować się, przy jakiej ciepłocie ciała nasz maluch dobrze się czuje - a więc co jest dla niego normą.

Uwaga! Przy pomiarach w jamach ciała, np. w odbytnicy, od uzyskanej wartości należy odjąć 5 kresek, czyli pół stopnia!

Metody obniżania gorączki

Zazwyczaj gorączkę obniżamy za pomocą środków farmakologicznych, takich jak paracetamol czy ibuprofen. Można podawać je drogą doustną lub doodbytniczą (w czopkach) w odpowiednich dawkach i z zachowaniem określonych odstępów czasowych. Warto też stosować ochładzanie zewnętrzne za pomocą zimnych kompresów na czoło, kark, podudzia czy okolicę wątroby lub kąpieli ochładzającej. Należy przy tym pamiętać, aby woda była o około 2 stopnie niższa niż temperatura ciała dziecka.

Chłodną wodę dolewamy stopniowo. Zaleca się jednak, aby metody fizycznego ochładzania stosować w skojarzeniu z podanym wcześniej lekiem przeciwgorączkowym. Bezwzględnie należy pamiętać o właściwym nawadnianiu małego pacjenta.            

Pozostałe pytania

Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej
Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja