Ekspert radzi - Pediatra

Choroba lokomocyjna u dzieci - jak pomóc?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Choroba lokomocyjna u dzieci może wystąpić niezależnie od tego, czy podróżujemy samochodem, autobusem, samolotem, statkiem czy promem - i skomplikować nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd.

choroba lokomocyjna u dzieci - jak im pomóc?

Maluch w wieku powyżej 2 lat doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że samochód się przemieszcza. Z ciekawością śledzi przez okno widoki, mijane ulice.

Narząd równowagi, umiejscowiony w uchu wewnętrznym, nie odbiera jednak ruchów typowych dla chodzenia albo biegania - a to powoduje konflikt informacji docierających do mózgu dziecka. Sprzeczne wrażenia pobudzają niezależną od woli część układu nerwowego, do której należy również ośrodek wymiotny.

Przyczyny i objawy choroby lokomocyjnej u dzieci

Podstawowe dolegliwości towarzyszące chorobie lokomocyjnej u dzieci to nudności, wymioty, bóle głowy, nadmiar śliny w ustach, bladość, obfite pocenie się. Pojawiają się, gdy bodźce docierające z oka i błędnika są sprzeczne i zawodzi sterowanie płynące z narządu równowagi.

Każda dłuższa podróż z dzieckiem wiąże się z ograniczeniem swobody ruchu. Czasem także ze zmianą klimatyczną, a nawet zmianą strefy czasowej - a za tym idzie zmianą rytmów życiowych. Czasem podróży towarzyszy większe napięcie psychiczne, tzw. Reise Fieber. Wszystkie te czynniki mogą nasilać objawy choroby lokomocyjnej

Pamiętajmy też, że posiłek zjedzony przez dziecko przed podróżą powinien być niezbyt obfity i lekkostrawny..

 Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej dziecka?

W czasie podróży dziecko nie powinno:
 • czytać ani grać w gry komputerowe,
 • zbyt często odwracać głowy do tyłu ani siedzieć tyłem do kierunku jazdy,
 • patrzeć przez boczne szyby - szybko zmieniające się obrazy mogą powodować zawroty głowy i wzmóc mdłości.
W czasie jazdy warto:
 • podawać dzieciom do picia niegazowaną wodę mineralną,
 • robić przerwy w podróży,
 • starszym dzieciom można dać do gryzienia kawałek korzenia imbiru.

Pomoc na chorobę lokomocyjną z apteki

Możemy także próbować wspomóc naszego małego pasażera środkami farmakologicznymi. Jednak część z nich można podawać dzieciom dopiero od 2. roku życia, a niektóre dozwolone są dopiero dla dzieci powyżej 6. roku życia. Przed zakupem koniecznie zapytajmy farmaceutę, czy możemy je podać naszemu dziecku. Przeczytajmy też ulotkę.

Leki roślinne na chorobę lokomocyjną u dzieci

Najbardziej popularnym lekiem roślinnym jest sproszkowany korzeń imbiru. Jest dostępny w aptekach w formie kapsułek, cukierków lub herbatek. Imbir najlepiej zażyć bezpośrednio przed podróżą, a następnie powtarzać tę czynność co 4 godziny.

Inne leki ziołowe, których użycie możemy rozważyć, to łagodne środki uspakajające, np. mieszanka melisy, arcydzięgla, głogu. Zioła te wyciszają nadmiernie pobudzony układ nerwowy i łagodzą nudności.

Homeopatia w walce z chorobą lokomocyjną u dzieci

Na rynku dostępne są także leki homeopatyczne, które można stosować w chorobie lokomocyjnej u dzieci. Najlepiej zacząć je podawać już w przeddzień podróży. W drodze krople aplikuje się nawet co godzinę.

W aptece pojawiły się także specjalne opaski na rękę, polecane przy chorobie lokomocyjnej. Ich działanie wykorzystuje akupresurę - ucisk odpowiednich receptorów na przedramionach.

Co robić, jeśli u dzieci pojawi się choroba lokomocyjna?

Jeśli pojawią się objawy mogące sugerować chorobę, należy:

 • zrobić przerwę w podróży, jeśli jest to możliwe,
 • odwrócić uwagę dziecka czymś przyjemnym - np. wspólnym śpiewaniem, opowiadaniem wesołych historii,
 • poprosić dziecko, aby zamknęło oczy i spokojnie, głęboko oddychało,
 • można zrobić chłodny okład na czoło.

zdjęcie: Dreamstime      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci