Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Pediatra

Choroba lokomocyjna u dzieci - jak pomóc?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Choroba lokomocyjna u dzieci może wystąpić niezależnie od tego, czy podróżujemy samochodem, autobusem, samolotem, statkiem czy promem - i skomplikować nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd.

choroba lokomocyjna u dzieci - jak im pomóc?

Maluch w wieku powyżej 2 lat doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że samochód się przemieszcza. Z ciekawością śledzi przez okno widoki, mijane ulice.

Narząd równowagi, umiejscowiony w uchu wewnętrznym, nie odbiera jednak ruchów typowych dla chodzenia albo biegania - a to powoduje konflikt informacji docierających do mózgu dziecka. Sprzeczne wrażenia pobudzają niezależną od woli część układu nerwowego, do której należy również ośrodek wymiotny.

Przyczyny i objawy choroby lokomocyjnej u dzieci

Podstawowe dolegliwości towarzyszące chorobie lokomocyjnej u dzieci to nudności, wymioty, bóle głowy, nadmiar śliny w ustach, bladość, obfite pocenie się. Pojawiają się, gdy bodźce docierające z oka i błędnika są sprzeczne i zawodzi sterowanie płynące z narządu równowagi.

Każda dłuższa podróż z dzieckiem wiąże się z ograniczeniem swobody ruchu. Czasem także ze zmianą klimatyczną, a nawet zmianą strefy czasowej - a za tym idzie zmianą rytmów życiowych. Czasem podróży towarzyszy większe napięcie psychiczne, tzw. Reise Fieber. Wszystkie te czynniki mogą nasilać objawy choroby lokomocyjnej

Pamiętajmy też, że posiłek zjedzony przez dziecko przed podróżą powinien być niezbyt obfity i lekkostrawny..

 Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej dziecka?

W czasie podróży dziecko nie powinno:
 • czytać ani grać w gry komputerowe,
 • zbyt często odwracać głowy do tyłu ani siedzieć tyłem do kierunku jazdy,
 • patrzeć przez boczne szyby - szybko zmieniające się obrazy mogą powodować zawroty głowy i wzmóc mdłości.
W czasie jazdy warto:
 • podawać dzieciom do picia niegazowaną wodę mineralną,
 • robić przerwy w podróży,
 • starszym dzieciom można dać do gryzienia kawałek korzenia imbiru.

Pomoc na chorobę lokomocyjną z apteki

Możemy także próbować wspomóc naszego małego pasażera środkami farmakologicznymi. Jednak część z nich można podawać dzieciom dopiero od 2. roku życia, a niektóre dozwolone są dopiero dla dzieci powyżej 6. roku życia. Przed zakupem koniecznie zapytajmy farmaceutę, czy możemy je podać naszemu dziecku. Przeczytajmy też ulotkę.

Leki roślinne na chorobę lokomocyjną u dzieci

Najbardziej popularnym lekiem roślinnym jest sproszkowany korzeń imbiru. Jest dostępny w aptekach w formie kapsułek, cukierków lub herbatek. Imbir najlepiej zażyć bezpośrednio przed podróżą, a następnie powtarzać tę czynność co 4 godziny.

Inne leki ziołowe, których użycie możemy rozważyć, to łagodne środki uspakajające, np. mieszanka melisy, arcydzięgla, głogu. Zioła te wyciszają nadmiernie pobudzony układ nerwowy i łagodzą nudności.

Homeopatia w walce z chorobą lokomocyjną u dzieci

Na rynku dostępne są także leki homeopatyczne, które można stosować w chorobie lokomocyjnej u dzieci. Najlepiej zacząć je podawać już w przeddzień podróży. W drodze krople aplikuje się nawet co godzinę.

W aptece pojawiły się także specjalne opaski na rękę, polecane przy chorobie lokomocyjnej. Ich działanie wykorzystuje akupresurę - ucisk odpowiednich receptorów na przedramionach.

Co robić, jeśli u dzieci pojawi się choroba lokomocyjna?

Jeśli pojawią się objawy mogące sugerować chorobę, należy:

 • zrobić przerwę w podróży, jeśli jest to możliwe,
 • odwrócić uwagę dziecka czymś przyjemnym - np. wspólnym śpiewaniem, opowiadaniem wesołych historii,
 • poprosić dziecko, aby zamknęło oczy i spokojnie, głęboko oddychało,
 • można zrobić chłodny okład na czoło.

zdjęcie: Dreamstime      

Pozostałe pytania

Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej
Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej
Gorączka - kiedy ją obniżać i w jaki sposób?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Konieczność zwalczania gorączki cały czas budzi wiele kontrowersji. Podwyższona temperatura ciała nie jest chorobą, lecz naturalną odpowiedzią organizmu na zakażenie i nie powinna być zbyt pochopnie zwalczana.

Czytaj dalej
Domowe sposoby na kaszel - dużo płynów

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Chory, kaszlący i gorączkujący maluch powinien jak najwięcej pić,  jego podrażnione gardło o wiele lepiej przyjmie też leki w płynie. Poznaj płynne domowe sposoby na kaszel!

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł