Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Pediatra

Domowe sposoby na kaszel - dużo płynów

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Chory, kaszlący i gorączkujący maluch powinien jak najwięcej pić,  jego podrażnione gardło o wiele lepiej przyjmie też leki w płynie. Poznaj płynne domowe sposoby na kaszel!

Domowe sposoby na kaszel - dużo płynów

Dużo płynów do picia - bezcenna jest niegazowana woda mineralna, ale ciepłe herbatki z dodatkiem miodu, cytryny czy soku z malin też pomogą twojemu maluszkowi.

Syrop z cebuli - szczególnie pomocny przy mokrym kaszlu. Możesz przygotować go z dodatkiem miodu.

Napar z suszonego tymianku (pomaga zamienić kaszel suchy w mokry). Możesz go podać dziecku od 2. roku życia.

Sok z buraków - pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny i oczyszczaniu górnych dróg oddechowych. Ponadto buraki zawierają betainę, która hamuje rozmnażanie bakterii.

Jak przygotować napar z suszonego tymianku?

Łyżkę suszonego tymianku zalej 1,5-2 szklankami wrzącej wody. Przykryj. Po 15 minutach odcedź. Wywar podawaj trzy razy dziennie po 1/4 szklanki.

Jak przygotować sok z buraka?

Pokrój dużego buraka na małe kawałki, posyp cukrem i zostaw na noc. Sok przelej do małego naczynia i podawaj 3 razy dziennie po łyżeczce.


            

Pozostałe pytania

Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej
Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja