Ekspert radzi - Pediatra

Domowe sposoby na kaszel - dużo płynów

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Chory, kaszlący i gorączkujący maluch powinien jak najwięcej pić,  jego podrażnione gardło o wiele lepiej przyjmie też leki w płynie. Poznaj płynne domowe sposoby na kaszel!

Domowe sposoby na kaszel - dużo płynów

Dużo płynów do picia - bezcenna jest niegazowana woda mineralna, ale ciepłe herbatki z dodatkiem miodu, cytryny czy soku z malin też pomogą twojemu maluszkowi.

Syrop z cebuli - szczególnie pomocny przy mokrym kaszlu. Możesz przygotować go z dodatkiem miodu.

Napar z suszonego tymianku (pomaga zamienić kaszel suchy w mokry). Możesz go podać dziecku od 2. roku życia.

Sok z buraków - pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny i oczyszczaniu górnych dróg oddechowych. Ponadto buraki zawierają betainę, która hamuje rozmnażanie bakterii.

Jak przygotować napar z suszonego tymianku?

Łyżkę suszonego tymianku zalej 1,5-2 szklankami wrzącej wody. Przykryj. Po 15 minutach odcedź. Wywar podawaj trzy razy dziennie po 1/4 szklanki.

Jak przygotować sok z buraka?

Pokrój dużego buraka na małe kawałki, posyp cukrem i zostaw na noc. Sok przelej do małego naczynia i podawaj 3 razy dziennie po łyżeczce.


            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci