Ekspert radzi - Pediatra

Skutki uboczne antybiotyku - co trzeba wiedzieć?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Jakie mogą wystąpić powikłania po antybiotykoterapii? Co trzeba wiedzieć o skutkach ubocznych antybiotyku?

Nie ma farmaceutyków, w tym leków przeciwbakteryjnych, które są pozbawione działań niepożądanych. Najcięższym, ale na szczęście najrzadziej występującym skutkiem ubocznym antybiotyku, są reakcje nadwrażliwości.

Zwykle uczulenie na jeden antybiotyk pociąga za sobą nadwrażliwość na inne antybiotyki z danej grupy. Czasem dotyczy ona też innych grup antybiotyków - wówczas jest to tak zwana nadwrażliwość krzyżowa. Reakcje uczuleniowe mogą pojawić się natychmiast po podaniu leku, lub też z opóźnieniem.

Charakterystyczne objawy nadwrażliwości na antybiotyk:

 • wysypka
 • zaczerwienienie
 • gorączka u dziecka
 • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha. Mogą pojawić się zwłaszcza przy podawaniu leków drogą doustną.
 • przejściowe podwyższenie prób wątrobowych (czasami).

Innym ubocznym skutkiem antybiotyku mogą być zaburzenia fizjologicznej flory bakteryjnej człowieka. Na szczęście zjawisko to jest odwracalne i już po kilku dniach po odstawieniu antybiotyku wszystko wraca do normy.

Niestety, w sytuacji, gdy antybiotyki podajemy długo lub bardzo często, może dochodzić do selekcji szczepów bakteryjnych opornych na antybiotyki, a więc takich, które nie będą reagowały na stosowane leczenie. Mogą także wyselekcjonować się bakterie tzw. potencjalnie patogennych, czyli takie, które w określonych sytuacjach i warunkach mogą wywołać chorobę. Ponadto antybiotykoterapia może prowadzić do nadmiernego wzrostu drożdżaków i powstania grzybicy jamy ustnej lub pochwy.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci