Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Pediatra

Skutki uboczne antybiotyku - co trzeba wiedzieć?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Jakie mogą wystąpić powikłania po antybiotykoterapii? Co trzeba wiedzieć o skutkach ubocznych antybiotyku?

Nie ma farmaceutyków, w tym leków przeciwbakteryjnych, które są pozbawione działań niepożądanych. Najcięższym, ale na szczęście najrzadziej występującym skutkiem ubocznym antybiotyku, są reakcje nadwrażliwości.

Zwykle uczulenie na jeden antybiotyk pociąga za sobą nadwrażliwość na inne antybiotyki z danej grupy. Czasem dotyczy ona też innych grup antybiotyków - wówczas jest to tak zwana nadwrażliwość krzyżowa. Reakcje uczuleniowe mogą pojawić się natychmiast po podaniu leku, lub też z opóźnieniem.

Charakterystyczne objawy nadwrażliwości na antybiotyk:

 • wysypka
 • zaczerwienienie
 • gorączka u dziecka
 • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha. Mogą pojawić się zwłaszcza przy podawaniu leków drogą doustną.
 • przejściowe podwyższenie prób wątrobowych (czasami).

Innym ubocznym skutkiem antybiotyku mogą być zaburzenia fizjologicznej flory bakteryjnej człowieka. Na szczęście zjawisko to jest odwracalne i już po kilku dniach po odstawieniu antybiotyku wszystko wraca do normy.

Niestety, w sytuacji, gdy antybiotyki podajemy długo lub bardzo często, może dochodzić do selekcji szczepów bakteryjnych opornych na antybiotyki, a więc takich, które nie będą reagowały na stosowane leczenie. Mogą także wyselekcjonować się bakterie tzw. potencjalnie patogennych, czyli takie, które w określonych sytuacjach i warunkach mogą wywołać chorobę. Ponadto antybiotykoterapia może prowadzić do nadmiernego wzrostu drożdżaków i powstania grzybicy jamy ustnej lub pochwy.      

Pozostałe pytania

Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej
Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej
Gorączka - kiedy ją obniżać i w jaki sposób?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Konieczność zwalczania gorączki cały czas budzi wiele kontrowersji. Podwyższona temperatura ciała nie jest chorobą, lecz naturalną odpowiedzią organizmu na zakażenie i nie powinna być zbyt pochopnie zwalczana.

Czytaj dalej
Choroba lokomocyjna u dzieci - jak pomóc?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Choroba lokomocyjna u dzieci może wystąpić niezależnie od tego, czy podróżujemy samochodem, autobusem, samolotem, statkiem czy promem - i skomplikować nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł