Ekspert radzi - Pediatra

Jak chronić organizm podczas i po antybiotykoterapii?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Jak skutecznie ochronić organizm podczas i po antybiotykoterapii, aby mały pacjent szybko wrócił do zdrowia?

Istnieją efektywne sposoby, aby podczas antybiotykoterapii nie dochodziło do zaburzeń flory bakteryjnej. Równolegle z antybiotykiem należy stosować dobroczynne bakterie probiotyczne. Dostępne są one bez recepty w bardzo różnej formie: kapsułek, saszetek, kropli czy też tabletek do ssania.

Po wyleczeniu infekcji koniecznie należy zapewnić małemu pacjentowi bezpieczny okres spokojnej rekonwalescencji. Dlatego też po zakończeniu antybiotykoterapii dziecko nie powinno od razu wracać do żłobka, przedszkola czy szkoły. Niech przez kilka dni "nabierze sił" w domu, a jeżeli choroba związana była z hospitalizacją - czas ten powinien być stosownie dłuższy.

Aby pomóc organizmowi sprawniej wrócić do zdrowia, możemy naszym pociechom podać np. preparaty wielowitaminowe, wzmacniające preparaty roślinne lub tran.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci