Ekspert radzi - Pediatra

Układanie noworodka do snu

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Układanie noworodka do snu - jaka pozycja jest najbezpieczniejsza?

Najlepiej, jeśli noworodek śpi na plecach - jest to wygodna i bardzo bezpieczna pozycja zarówno do drzemek w ciągu dnia, jak i do odpoczynku nocnego.

Jeśli maluszek ulewa, podczas leżenia na pleckach należy odwracać mu delikatnie główkę na bok. Wówczas nie ma obawy, że dojdzie do zachłyśnięcia. W przypadku obfitego ulewania można unieść materacyk w łóżeczku tak, by głowa i barki były nieco wyżej niż reszta ciała.

Podczas układania noworodka do snu ważne jest, aby głowa i tułów znajdowały się na jednej płaszczyźnie - główka nie może być przygięta do klatki piersiowej. U dzieci z chorobą refluksową przewodu pokarmowego dozwolona jest pozycja na boczku, ale tylko wtedy, gdy podczas snu jesteśmy obok maleństwa. W innej sytuacji, przy pozycji na boku plecki należy podeprzeć np. zwiniętym ręcznikiem. Dostępne są specjalne poduszki składające się z dwóch elementów, które uniemożliwiają dziecku przekręcanie się na plecy z takiej pozycji i tym samym zapewniają mu spokojny sen.

Układanie noworodka do snu - pozycja na "żabkę"

W pewnych sytuacjach należy rezygnować z układania noworodka do snu na plecach na rzecz innych pozycji. Na przykład gdy dziecko cierpi na dysplazję stawów biodrowych, zaleca się częste układanie go w pozycji tzw. żabki - czyli na brzuszku z szeroko rozstawionymi nóżkami. W pierwszym kwartale życia dziecko z bioderkowym problemem nie powinno też leżeć na boku.

Korzystną pozycją dla dziecka jest leżenie na brzuchu, ale tylko w trakcie czuwania. Układanie noworodka do snu w takiej pozycji nie jest zalecane, bowiem może dojść do zachłyśnięcia treścią pokarmową podczas ulewania lub niedotlenienia czy wręcz uduszenia na przykład gdy maluch zostanie położony na miękkiej poduszce.

Według badań pozycja na brzuchu nie gwarantuje bezpieczeństwa małym dzieciom, aż siedmiokrotnie wzrasta w niej ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Ponadto udowodniono, że zalecenie układania dzieci do snu na plecach znacząco przyczyniło się do zmniejszenia liczby nagłych zgonów.

Niewątpliwie jest wiele zalet układania dziecka na brzuszku, ale pod warunkiem, że dzieje się to w czasie czuwania.

Zalety układania noworodka do snu na brzuchu:

  • doskonały sposób na ćwiczenia mięśni szyi, pleców i ramion, co ułatwia trzymanie główki, a następnie unoszenie górnej części klatki piersiowej,
  • pozytywny wpływ na prawidłowe kształtowanie się stawów biodrowych,
  • ułatwianie odchodzenia gazów zarówno z żołądka (odbijanie), jak i z jelita (odgazowanie), co w rezultacie zapobiega kolkom,
  • poszerzenie pola widzenia dziecka oraz spoglądanie z innej perspektywy, co sprzyja rozwojowi malucha.

W sytuacji, gdy noworodek lubi spać na brzuchu, można pozwolić mu zasnąć w tej pozycji, a później przełożyć go na plecki.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci