Ekspert radzi - Pediatra

Gorączka u dzieci - jak pomóc?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Sposób postępowania z gorączkującym dzieckiem bardzo często uzależniony jest od indywidualnych cech pacjenta.

Gorączka u dziecka jest celową reakcją organizmu i nie zawsze należy dążyć do szybkiego jej obniżenia. Gdy temperatura ciała wzrasta do ok. 38,5 stopni, wirusy i bakterie przestają się namnażać, a krew i inne płyny ustrojowe krążą szybciej po to, aby zwalczyć "wroga". Aktywniejsze są wtedy także komórki naszego układu odpornościowego. Temperaturę ciała do 37,5 stopni określa się jako stan podgorączkowy, a kiedy sięga ona powyżej 39, mówi się o wysokiej gorączce.

Gorączka u dzieci - jak pomóc?

Niektóre z dzieci, mimo wysokiej gorączki, czują się całkiem dobrze, podczas gdy inne przy niezbyt wysoko podniesionej ciepłocie ciała robią wrażenie ciężko chorych. Koniecznie należy podać leki przeciwgorączkowe, gdy temperatura ciała wynosi powyżej 38,5.

Podwyższona ciepłota oznacza, że metabolizm organizmu działa na "wyższych obrotach", a dziecko potrzebuje odpoczynku i spokoju. Przejściowy brak apetytu jest normalną reakcją, gdyż organizm całą swoją energię wykorzystuje do zwalczania choroby.

W walce z gorączką u dziecka bardzo ważny jest stan nawodnienia organizmu, zatem należy podawać małemu pacjentowi dużo płynów do picia.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci