Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Pediatra

Gorączka u dzieci - jak pomóc?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Sposób postępowania z gorączkującym dzieckiem bardzo często uzależniony jest od indywidualnych cech pacjenta.

Gorączka u dziecka jest celową reakcją organizmu i nie zawsze należy dążyć do szybkiego jej obniżenia. Gdy temperatura ciała wzrasta do ok. 38,5 stopni, wirusy i bakterie przestają się namnażać, a krew i inne płyny ustrojowe krążą szybciej po to, aby zwalczyć "wroga". Aktywniejsze są wtedy także komórki naszego układu odpornościowego. Temperaturę ciała do 37,5 stopni określa się jako stan podgorączkowy, a kiedy sięga ona powyżej 39, mówi się o wysokiej gorączce.

Gorączka u dzieci - jak pomóc?

Niektóre z dzieci, mimo wysokiej gorączki, czują się całkiem dobrze, podczas gdy inne przy niezbyt wysoko podniesionej ciepłocie ciała robią wrażenie ciężko chorych. Koniecznie należy podać leki przeciwgorączkowe, gdy temperatura ciała wynosi powyżej 38,5.

Podwyższona ciepłota oznacza, że metabolizm organizmu działa na "wyższych obrotach", a dziecko potrzebuje odpoczynku i spokoju. Przejściowy brak apetytu jest normalną reakcją, gdyż organizm całą swoją energię wykorzystuje do zwalczania choroby.

W walce z gorączką u dziecka bardzo ważny jest stan nawodnienia organizmu, zatem należy podawać małemu pacjentowi dużo płynów do picia.            

Pozostałe pytania

Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej
Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej
Gorączka - kiedy ją obniżać i w jaki sposób?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Konieczność zwalczania gorączki cały czas budzi wiele kontrowersji. Podwyższona temperatura ciała nie jest chorobą, lecz naturalną odpowiedzią organizmu na zakażenie i nie powinna być zbyt pochopnie zwalczana.

Czytaj dalej
Choroba lokomocyjna u dzieci - jak pomóc?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Choroba lokomocyjna u dzieci może wystąpić niezależnie od tego, czy podróżujemy samochodem, autobusem, samolotem, statkiem czy promem - i skomplikować nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł