Ekspert radzi - Pediatra

Przyczyny i leczenie kaszlu u dziecka

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

U dzieci najczęściej przyczyną kaszlu są infekcje krtani, tchawicy, oskrzeli oraz płuc. Wywołują je głównie wirusy, chociaż coraz większe znaczenie mają także alergeny i zanieczyszczenie środowiska.

Rodzaj kaszlu, a więc: suchy, napadowy lub wilgotny pozwala wnioskować o lokalizacji stanu zapalnego. Ważna jest także informacja o tym, czy kaszel nasila się w dzień, w nocy, czy też w pewnych, określonych sytuacjach.

W leczeniu kaszlu duże znaczenie mają niektóre rośliny. Kaszel suchy łagodzą np. korzeń prawoślazowy, kwiaty malwy czy mech islandzki. Natomiast wykrztuśnie działają np. tymianek, bluszcz, lukrecja. W aptece można kupić bez recepty syropy zawierające w swym składzie wymienione substancje.

W przypadku kaszlu niezmiernie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Szczególnie dobroczynne działanie mają herbatki ziołowe. Ulgę przynosi także odpowiednie nawilżenie pomieszczenia i inhalacje.

Warto pamiętać, iż zioła można również stosować jako dodatek do kąpieli. Wdychane olejki eteryczne hamują odruch kaszlu. Ważne jest także ograniczenie aktywności fizycznej (ruch nasila kaszel) oraz odpowiednio dobrana, lekkostrawna dieta.

Wizyta u lekarza jest obowiązkowa, gdy:

  • kaszel jest bardzo męczący,
  • dodatkowo pojawia się wysoka gorączka,
  • występuje chrapliwy, głośny kaszel i świsty.


            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci