Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Pediatra

Przyczyny i leczenie kaszlu u dziecka

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

U dzieci najczęściej przyczyną kaszlu są infekcje krtani, tchawicy, oskrzeli oraz płuc. Wywołują je głównie wirusy, chociaż coraz większe znaczenie mają także alergeny i zanieczyszczenie środowiska.

Rodzaj kaszlu, a więc: suchy, napadowy lub wilgotny pozwala wnioskować o lokalizacji stanu zapalnego. Ważna jest także informacja o tym, czy kaszel nasila się w dzień, w nocy, czy też w pewnych, określonych sytuacjach.

W leczeniu kaszlu duże znaczenie mają niektóre rośliny. Kaszel suchy łagodzą np. korzeń prawoślazowy, kwiaty malwy czy mech islandzki. Natomiast wykrztuśnie działają np. tymianek, bluszcz, lukrecja. W aptece można kupić bez recepty syropy zawierające w swym składzie wymienione substancje.

W przypadku kaszlu niezmiernie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Szczególnie dobroczynne działanie mają herbatki ziołowe. Ulgę przynosi także odpowiednie nawilżenie pomieszczenia i inhalacje.

Warto pamiętać, iż zioła można również stosować jako dodatek do kąpieli. Wdychane olejki eteryczne hamują odruch kaszlu. Ważne jest także ograniczenie aktywności fizycznej (ruch nasila kaszel) oraz odpowiednio dobrana, lekkostrawna dieta.

Wizyta u lekarza jest obowiązkowa, gdy:

  • kaszel jest bardzo męczący,
  • dodatkowo pojawia się wysoka gorączka,
  • występuje chrapliwy, głośny kaszel i świsty.


            

Pozostałe pytania

Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej
Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej
Gorączka - kiedy ją obniżać i w jaki sposób?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Konieczność zwalczania gorączki cały czas budzi wiele kontrowersji. Podwyższona temperatura ciała nie jest chorobą, lecz naturalną odpowiedzią organizmu na zakażenie i nie powinna być zbyt pochopnie zwalczana.

Czytaj dalej
Choroba lokomocyjna u dzieci - jak pomóc?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Choroba lokomocyjna u dzieci może wystąpić niezależnie od tego, czy podróżujemy samochodem, autobusem, samolotem, statkiem czy promem - i skomplikować nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł