Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Pediatra

Zapalenie gardła - jak pomóc dziecku?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Zapalenie gardła w ok. 70 do 80 proc. przypadków wywołują wirusy. Dolegliwości mogą być różnie opisywane przez małych pacjentów.

Czasem dziecko mówi, że ma trudności w przełykaniu, innym razem zgłasza drapanie, kłucie, suchość w gardle lub też odruchowo kaszle.

Zapalenie gardła - jak pomóc dziecku?

Niewątpliwie ulgę w bólu gardła przyniesie właściwe nawodnienie organizmu, a więc należy skrupulatnie przypominać o wypijaniu dużej ilości ciepłych płynów (np. herbatki z miodem i cytryną, soku malinowego, herbatki z lipy). Gdy dolegliwości bólowe są nasilone, należy podać środki przeciwbólowe ogólnie działające, np. preparaty paracetamolu lub ibuprofenu, a także odpowiednie do wieku, miejscowo działające środki odkażające i przeciwbólowe. Można je kupić w formie tabletek do ssania, aerozoli lub płynów do płukania.

Koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza, gdy:

  • bólowi gardła towarzyszy wysoka gorączka,
  • pojawiają się trudności w połykaniu,
  • występują wymioty.

Objawy te sugerują, iż prawdopodobnie przyczyną zapalenia gardła są bakterie. Bardzo pomocny we właściwym postawieniu diagnozy jest test szkiełkowy, którego wynik znamy już po około 10 minutach. W przypadku dodatniego wyniku pediatra zaleca dziecku leczenie odpowiednim antybiotykiem.

             

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej
Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja