Ekspert radzi - Pediatra

Zapalenie gardła - jak pomóc dziecku?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Zapalenie gardła w ok. 70 do 80 proc. przypadków wywołują wirusy. Dolegliwości mogą być różnie opisywane przez małych pacjentów.

Czasem dziecko mówi, że ma trudności w przełykaniu, innym razem zgłasza drapanie, kłucie, suchość w gardle lub też odruchowo kaszle.

Zapalenie gardła - jak pomóc dziecku?

Niewątpliwie ulgę w bólu gardła przyniesie właściwe nawodnienie organizmu, a więc należy skrupulatnie przypominać o wypijaniu dużej ilości ciepłych płynów (np. herbatki z miodem i cytryną, soku malinowego, herbatki z lipy). Gdy dolegliwości bólowe są nasilone, należy podać środki przeciwbólowe ogólnie działające, np. preparaty paracetamolu lub ibuprofenu, a także odpowiednie do wieku, miejscowo działające środki odkażające i przeciwbólowe. Można je kupić w formie tabletek do ssania, aerozoli lub płynów do płukania.

Koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza, gdy:

  • bólowi gardła towarzyszy wysoka gorączka,
  • pojawiają się trudności w połykaniu,
  • występują wymioty.

Objawy te sugerują, iż prawdopodobnie przyczyną zapalenia gardła są bakterie. Bardzo pomocny we właściwym postawieniu diagnozy jest test szkiełkowy, którego wynik znamy już po około 10 minutach. W przypadku dodatniego wyniku pediatra zaleca dziecku leczenie odpowiednim antybiotykiem.

             

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci