Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Pediatra

Oczyszczanie nosa - sposób na katar u dziecka

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Zatkany nos. Jak pomóc dziecku? Bez względu na przyczynę kataru zaleca się oczyszczanie nosa.

Pomocne w oczyszczaniu nosa są różnego rodzaju wody morskie, które dostępne są w aptece bez recepty. Jeżeli wydzielina z nosa jest gęsta, zaleca się stosowanie wody morskiej hipertonicznej, tj. bardziej stężonej; po ok. 3-5 dniach takiego leczenia należy używać już wody morskie izotonicznej. Jeżeli objawy bardzo utrudniają oddychanie, można sięgnąć po krople, które obkurczają naczynia znajdujące się na śluzówce nosa (np. Nasivin, Acatar, Sudafed, Otrivin).

Katar

Jest objawem nieżytu błony śluzowej nosa. Zazwyczaj jest to problem samoograniczający się i trwa 5-7 dni. Przebycie kataru nie daje odporności, stąd infekcje mają tendencję do nawracania.

W większości przypadków wywołują go wirusy - wówczas wydzielina z nosa jest przejrzysta i lepka. W przypadku nadkażenia bakteryjnego, staje się ona zielonkawa i gęsta.

Zdarza się też, że katar ma podłoże alergiczne - wtedy częstym objawem jest kichanie, świąd nosa, uczucie niedrożności czy wyciek bezbarwnej wydzieliny.

Trzeba jednak pamiętać, że preparaty te powinny być aplikowane krótko, nie dłużej niż ok. 3-5 dni. Zaleca się także płukanie nosa przy pomocy specjalnych zestawów dostępnych w aptece bez recepty, np. Sinus Rinse. Dla uniknięcia zakażenia ucha ważna jest także technika oczyszczania nosa z patologicznej wydzieliny, tzn. wydmuchiwanie w pierwszej kolejności jednej dziurki, a potem drugiej.

Katar u dziecka? Zawsze należy zasięgnąć porady lekarza, gdy:

 • katar przedłuża się ponad 10 dni,
 • towarzyszy mu silny ból głowy lub wysoka gorączka,
 • wyciek wydzieliny dotyczy tylko jednego przewodu nosowego,
 • katar jest gęsty, zielony lub ma nieprzyjemny zapach,
 • pojawia się wydzielina z domieszką krwi.


      

Pozostałe pytania

Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej
Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej
Gorączka - kiedy ją obniżać i w jaki sposób?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Konieczność zwalczania gorączki cały czas budzi wiele kontrowersji. Podwyższona temperatura ciała nie jest chorobą, lecz naturalną odpowiedzią organizmu na zakażenie i nie powinna być zbyt pochopnie zwalczana.

Czytaj dalej
Choroba lokomocyjna u dzieci - jak pomóc?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Choroba lokomocyjna u dzieci może wystąpić niezależnie od tego, czy podróżujemy samochodem, autobusem, samolotem, statkiem czy promem - i skomplikować nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł