Ekspert radzi - Pediatra

Oczyszczanie nosa - sposób na katar u dziecka

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Zatkany nos. Jak pomóc dziecku? Bez względu na przyczynę kataru zaleca się oczyszczanie nosa.

Pomocne w oczyszczaniu nosa są różnego rodzaju wody morskie, które dostępne są w aptece bez recepty. Jeżeli wydzielina z nosa jest gęsta, zaleca się stosowanie wody morskiej hipertonicznej, tj. bardziej stężonej; po ok. 3-5 dniach takiego leczenia należy używać już wody morskie izotonicznej. Jeżeli objawy bardzo utrudniają oddychanie, można sięgnąć po krople, które obkurczają naczynia znajdujące się na śluzówce nosa (np. Nasivin, Acatar, Sudafed, Otrivin).

Katar

Jest objawem nieżytu błony śluzowej nosa. Zazwyczaj jest to problem samoograniczający się i trwa 5-7 dni. Przebycie kataru nie daje odporności, stąd infekcje mają tendencję do nawracania.

W większości przypadków wywołują go wirusy - wówczas wydzielina z nosa jest przejrzysta i lepka. W przypadku nadkażenia bakteryjnego, staje się ona zielonkawa i gęsta.

Zdarza się też, że katar ma podłoże alergiczne - wtedy częstym objawem jest kichanie, świąd nosa, uczucie niedrożności czy wyciek bezbarwnej wydzieliny.

Trzeba jednak pamiętać, że preparaty te powinny być aplikowane krótko, nie dłużej niż ok. 3-5 dni. Zaleca się także płukanie nosa przy pomocy specjalnych zestawów dostępnych w aptece bez recepty, np. Sinus Rinse. Dla uniknięcia zakażenia ucha ważna jest także technika oczyszczania nosa z patologicznej wydzieliny, tzn. wydmuchiwanie w pierwszej kolejności jednej dziurki, a potem drugiej.

Katar u dziecka? Zawsze należy zasięgnąć porady lekarza, gdy:

 • katar przedłuża się ponad 10 dni,
 • towarzyszy mu silny ból głowy lub wysoka gorączka,
 • wyciek wydzieliny dotyczy tylko jednego przewodu nosowego,
 • katar jest gęsty, zielony lub ma nieprzyjemny zapach,
 • pojawia się wydzielina z domieszką krwi.


      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci