Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Pediatra

Ulewanie i refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Dlaczego dziecko ulewa? Czy ulewanie u dzieci może być objawem poważniejszej choroby?

U wielu zdrowych niemowląt po przyjęciu posiłku płynnego, można zaobserwować ulewanie. Często występuje ono już od pierwszych dni życia.

Ulewanie u dziecka jest następstwem łykania powietrza podczas jedzenia tzn. aerofagii oraz nieuregulowanej jeszcze w tym okresie życia motoryki przewodu pokarmowego.

Wraz z wiekiem dziecka ulewanie powinno być coraz mniej nasilone. Jednak gdy dzieje się odwrotnie, należy zgłosić się do lekarza, który dokładnie przyjrzy się problemowi, oceni, czy rozwój dziecka jest prawidłowy oraz zaplanuje odpowiednie badania diagnostyczne.

Ulewanie u dzieci może być także np. objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, tzn. nadmiernego bądź patologicznego cofania się treści z żołądka do przełyku. Najczęstszym jednak objawem refluksu żołądkowo-przełykowego są wymioty. Pozostałe ważne symptomy choroby to: brak prawidłowego przyrostu masy ciała, drażliwość, kaszel, epizody bezdechu czy wręcz wymioty z krwią lub stolce smoliste.            

Pozostałe pytania

Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej
Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej
Gorączka - kiedy ją obniżać i w jaki sposób?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Konieczność zwalczania gorączki cały czas budzi wiele kontrowersji. Podwyższona temperatura ciała nie jest chorobą, lecz naturalną odpowiedzią organizmu na zakażenie i nie powinna być zbyt pochopnie zwalczana.

Czytaj dalej
Choroba lokomocyjna u dzieci - jak pomóc?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Choroba lokomocyjna u dzieci może wystąpić niezależnie od tego, czy podróżujemy samochodem, autobusem, samolotem, statkiem czy promem - i skomplikować nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł