Ekspert radzi - Pediatra

Ulewanie i refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Dlaczego dziecko ulewa? Czy ulewanie u dzieci może być objawem poważniejszej choroby?

U wielu zdrowych niemowląt po przyjęciu posiłku płynnego, można zaobserwować ulewanie. Często występuje ono już od pierwszych dni życia.

Ulewanie u dziecka jest następstwem łykania powietrza podczas jedzenia tzn. aerofagii oraz nieuregulowanej jeszcze w tym okresie życia motoryki przewodu pokarmowego.

Wraz z wiekiem dziecka ulewanie powinno być coraz mniej nasilone. Jednak gdy dzieje się odwrotnie, należy zgłosić się do lekarza, który dokładnie przyjrzy się problemowi, oceni, czy rozwój dziecka jest prawidłowy oraz zaplanuje odpowiednie badania diagnostyczne.

Ulewanie u dzieci może być także np. objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, tzn. nadmiernego bądź patologicznego cofania się treści z żołądka do przełyku. Najczęstszym jednak objawem refluksu żołądkowo-przełykowego są wymioty. Pozostałe ważne symptomy choroby to: brak prawidłowego przyrostu masy ciała, drażliwość, kaszel, epizody bezdechu czy wręcz wymioty z krwią lub stolce smoliste.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci